Princip konsolidace je banálně jednoduchý. Máte tři, čtyři, šest dluhů, na každý splácíte 1 – 2 000 korun měsíčně, vaše celková splátka činí dejme tomu 10 000 korun. Najdete věřitele, který všechny vaše dluhy vyplatí a sloučí – výhodou pro něj je, že následné úroky z dluhů plynoucí splácíte do jeho kapsy, výhodou pro vás je, že celková splátka se sníží třeba i na pouhou polovinu a vám zůstává více volné hotovosti na běžné výdaje.
Extrémní snížení splátek
Prvním rizikem konsolidace, které si málokdo hned uvědomí, je, že při snížení splátek dochází automaticky také k prodloužení doby splatnosti dluhu. Čím déle přitom splácíte, tím více se zvyšuje riziko, že nastane nějaká nečekaná komplikace – nemoc, úraz, nezaměstnanost, neočekávaný případ, kdy budete náhle potřebovat více peněz než máte a s nesplaceným dluhem budete mít značně omezené možnosti další výhodné půjčky. Často proto bývá i při konsolidaci výhodnější nenastavovat splátky na úplné možné minimum. Splácejte, co dokážete, abyste se dluhů co nejdříve zbavili!
Konsolidace s volnými prostředky
Oblíbenou nabídkou mnoha poskytovatelů půjček a úvěrů jsou také konsolidace s možným poskytnutím ještě dalších volných finančních prostředků. Nelze takovouto nabídku jednoznačně zavrhnout jako naprosto nevhodnou – mohou nastat nejrůznější situace, kdy právě vám může tak říkajíc zachránit život, ale ve většině případů vás její přijetí potopí jen ještě hlouběji do problémů. Nestřídmost, neskromnost, lehkovážné nakládání s financemi, nevyvážený rozpočet – to jsou nejčastější důvody, proč se lidé dostávají do dluhových pastí. Dlužíte už hodně, dokonce tolik, že jste byli nuceni řešit svou situaci konsolidací – opravdu chcete svůj dluh ještě zvýšit a splácení prodloužit nebo vyhnat splátku do původní výše?!