Jak řešit tíživé finanční situace?

O vysoké zadluženosti našeho národa nelze neslyšet či nečíst. Na druhé straně nelze nevidět ani neslyšet všudypřítomné reklamy na půjčky, kontokorenty, kreditní karty a všelijaké další úvěrové produkty, ať už bank či nebankovních institucí. Nejen že na nás reklamy vyskakují na internetu, v televizi i časopisech, může na nás vyskočit i doslova například v nákupním centru, a to člověk nabízející kreditku, případně nám mohou volat z nějakého call centra a nabízet nové a nové úvěrové produkty. Obzvlášť velké lákadlo to bývá v období letních dovolených nebo naopak v období Vánoc.

Není tedy divu, že velká spousta lidí tomuto lákadlu podlehne. Přece proto, aby udělali dětem hezké Vánoce. Nebo aby vzali děti k moři, protože všichni ostatní spolužáci už u moře byli. Taky je potřeba nový telefon, pračka, myčka, televize, auto… Člověk se zadluží ani nemrkne.

Samozřejmě je spousta dalších situací, kdy se můžete dostat do dluhů ne vlastní vinou, například díky dědictví, nezodpovědnému manželovi atd. Jak ale z dluhů ven?

Lepení splátek novou půjčkou? Rozhodně ne!

Ne zřídka můžeme narazit na lidi, kteří, aby vyšli tento, případně další měsíc, si vezmou půjčku přesně na tyto dva měsíce. Tohle ale rozhodně řešení není. Pomůže maximálně na tyto dva měsíce. Následně ale další rezerva není, navíc přibude další splátka – za tuto novou půjčku. Takže tudy cesta nevede.

Rodina, přátele

Mnohem schůdnější cesta je požádat o pomoc rodinu nebo blízké přátele. Nestyďte se! Za zeptání nic nedáte. Splácet pak budete přímo jim. Klidně si můžete sepsat i smlouvu a nechat ji ověřit. Rozhodně se při tomto požadavku neurážejte a nedělejte scény. Dokonce to můžete sami navrhnout. Vaše důvěryhodnost tím u přátel či rodiny stoupne.

Rychlá půjčka

Pokud potřebujete jen něco málo, akutně hned, například, pokud se vám rozbila pračka nebo sporák, a rodina nepomůže, pak vám může pomoci jedna z nabídek rychlých půjček. Je jich na trhu opravdu spousta, především se jedná o nebankovní půjčky. Díky této vysoké konkurenci bývá vyřízení opravdu rychlé. Toto řešení ovšem doporučujeme opravdu pouze jako krajní řešení, a za předpokladu, že splácení nezruinuje váš rodinný rozpočet. Rozhodně takto nelze řešit dlouhodobější finanční problémy.

Konsolidace

U trvalejších a rozsáhlejších finančních problémů může pomoci konsolidace. Využít takto můžete jak bankovní půjčku, tak i nebankovní půjčku.

Konsolidací spojíte všechny své stávájící úvěrové produkty (půjčky, kreditní karty, kontokorenty, leasingy atd.) do jedné jediné půjčky. Výsledkem je především to, že snížíte měsíční splátku a často i úrok, takže ve výsledku se může stát, že zaplatíte méně, než byste zaplatili pokračováním ve vašem současném splácení.

U tohoto typu úvěru je dobré dávat si pozor na RPSN. A také dobře počítat, jestli se vám konkrétní nabízená konsolidace opravdu vyplatí. Ušetřit můžete i několik tisíc měsíčně.

Na co se u konsolidace připravit:

  • Dobře si projděte nabídky a počítejte!
  • Doba splácení se může hodně prodloužit, je totiž nutné splátky dobře rozložit tak, aby byly únosné a dobře se vám splácely. Za ten klid to rozhodně stojí!
  • Může se stát, že nakonec při konsolidaci zaplatíte více, než byste zaplatili při stávajícím splácení. Záleží, jestli je pro vás prioritou brzké splacení a celkově ušetřené peníze, nebo nižší měsíční splátka.
  • Žádost o konsolidaci prochází klasickým schvalovacím procesem jako jakýkoliv jiný úvěrový produkt. Může se tedy stát, že budete muset žádat postupně na více místech, než vám ji někde schválí.
  • Před žádostí o konsolidaci si budete muset od jednotlivých věřitelů nechat vyčíslit mimořádnou splátku celého úvěru. Připravte se na to, že některé společnosti mají tento úkon zpoplatněný. Pořád se to ale vyplatí.
  • Po schválení žádosti o konsolidaci půjdou peníze většinou rovnou vašim věřitelům. Někdy to ale nejde, v takovém případě dostanete peníze vy s úkolem rozeslat je a pak přinést potvrzení o tom, že byly použity tak, jak měly být.
  • Budete muset doplatit a zrušit i kreditní karty a kontokorenty.
  • Často poskytovatelé konsolidací nabízejí možnost navýšit žádost o nějaké peníze navíc. Něco málo se může hodit. Nepodlehněte však zbytečně takovému lákadlu. Konsolidací chcete především ušetřit.

A to není všechno. Pro více informací ze světa financí navštivte finanční magazín na webu www.bezvamoney.cz. Kromě aktuálních informací získáte i mnoho užitečných rad jak účinně zkrotit finance. V případě zájmu o konkrétní rychlé půjčky můžete navštívit například stránku s přehledem půjček před výplatou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *