Jak se počítá čistá mzda? Vyjdete s výplatou na následující měsíc?

Chcete vědět, zda vyjdete s výplatou nebo máte novou pracovní nabídku a chcete si spočítat čistou mzdu? Tento výpočet se rozhodně hodí každému. Umožní vám zjistit, kolik budete pobírat peněz a lépe si tak naplánovat budoucnost. Pro výpočet čisté mzdy dnes není problém využít také internetových pomocníků, kteří většinu práce udělají za nás. Pojďme se podrobněji na výpočet čisté mzdy podívat v našem článku.

Jaké hlavní složky mzda obsahuje?

Nejprve je potřeba si uvědomit, že mzda se skládá z více složek. Která složka je ve mzdě zastoupena a s jakým poměrem, to se odvíjí od mnoha kritérií, mimo jiné také od druhu pracovní činnosti. V zásadě tedy máme:

  • Pevnou složku mzdy
  • Pohyblivou složku mzdy

Za pevnou složku mzdy můžeme označit paušálně vyplácenou částku. Pohyblivou složkou je potom taková, která může zahrnovat například odměny, osobní ohodnocení nebo příplatky. Zpravidla se tedy odvíjí od podávaného výkonu v práci. Vysoké osobní ohodnocení by mělo v zásadě znamenat, že zaměstnanec je pro zaměstnavatele velmi přínosný a jeho práce je zkrátka z dlouhodobého hlediska kvalitní.

Já závěr si ještě můžeme rozlišit, že se setkáváme s termínem mzda a plat. V případě mzdy se hovoří o peněžité odměně, která je vyplácena zaměstnanci v soukromém sektoru. V případě platu se zpravidla hovoří o peněžité odměně státnímu zaměstnanci.

Počítáme čistou mzdu

Abychom si mohli spočítat čistou mzdu, v zásadě toho nepotřebujeme vědět mnoho. Postačí nám, pokud známe výši hrubé mzdy a některé další náležitosti, jako například informace o slevách na daních, o případném invalidním důchodu či průkazu ZTP/P atd. Samotný výpočet čisté mzdy za nás provede internetová kalkulačka. Je to ten nejkomfortnější způsob, kterým si můžeme čistou mzdu vypočítat a je to právě ta nejjednodušší cesta, o které jsme hovořili už v úvodu.

Pokud se však podíváme na samotnou mechaniku výpočtu čisté mzdy, tak to rovněž není nic zas tak složitého. Je důležité si uvědomit, že hrubá mzda obsahuje veškeré složky mzdy, tedy jak základní mzdu, tak příplatky i odměny nebo různé náhrady a tak dále. Dále se k čisté mzdě v rámci výpočtu připočítává zdravotní a sociální pojištění které hradí zaměstnanci zaměstnavatel. Hovoříme o takzvané superhrubé mzdě. Vznikne nám vlastně základ, zaokrouhlovaný na stovky nahoru, ze kterého dále vypočítáme:

  • 15% daň z příjmu
  • Měsíční výši slevy na dani

Daň z příjmů v podstatě představuje měsíční zálohu na daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti. Od této zálohy však ještě musíme odečíst měsíční výši slev na dani. Tam můžeme zahrnovat právě již výše zmiňovanou invaliditu, zda je dotyčný držitelem průkazu ZTP/P a tak dále.

Opozdil se zaměstnavatel s výplatou?

Problémem řady zaměstnanců je i v dnešní době bohužel stále vznik situací, kdy zaměstnavatel nedodržuje podmínky stanovené v pracovní smlouvě. To znamená, že se například opozdí s výplatou. Často se tyto problémy týkají například řidičů z povolání, ale určitě bychom mohli najít ještě řadu jiných profesí, kde se tento nešvar vyskytuje. V tomto ohledu vám mohou pomoci půjčky, díky kterým získáte potřebné peníze do výplaty. Vždy si však dejte pozor na to, jakou půjčku si sjednáváte a za jakých podmínek. Velmi důležité je dívat se na výši RPSN, které by mělo být spíše v jednotkách procent a také na to, zda s půjčkou nesouvisí některé skryté poplatky a sankce. Také vždy přemýšlejte, zda si skutečně potřebujete půjčit a do výplaty to nevydržíte.

Chcete se pojistit proti neschopnosti splácet?

Rozhodnete-li se vzít si půjčku, tak i když máte vše dobře promyšleno, mohou v životě nastat nenadálé situace. Pro tyto účely je tady pojištění schopnosti splácet. Mějte však na paměti, že toto pojištění nekryje zdaleka vše a mívá řadu výjimek a pravidel. Proto se vždy zaměřte na to, co taková pojistka obsahuje a zda je pro vás skutečně výhodná.

Jak se počítá čistá mzda? Vyjdete s výplatou na následující měsíc?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.