Když přijdete při oddlužení o práci…

Požádáte-li soud o oddlužení lépe veřejnosti známé jako osobní bankrot, zřejmě jste již vyzkoušeli všechny méně drastické možnosti. Ani v případě, že vám soud vyhoví, však nemáte vždy vyhráno. Osobní bankrot má totiž několik velice přísných podmínek, mezi které samozřejmě patří snaha o co nejvyšší míru uspokojení věřitelů a splacení nejméně 30% všech dluhů. I v době trvání insolvence vás však může potkat nepříjemnost v podobě ztráty zaměstnání. Co pak?

Míra uspokojení věřitele

Insolvenční správci i soud průběžně sledují vaši platební morálku a podle výše vašich splátek kalkulují současnou míru uspokojení věřitelů i jeho celkovou předpokládanou výši. Záleží na tom, zda máte příjem v pravidelné výši, pak jsou tato čísla konstantní, nebo měsíc od měsíce jiný, pak se čísla pravidelně mění. Přijdete-li o práci a přestanete splácet, budou v každém případě prudce klesat. A zde je právě rozhodující ona výše zmíněná hranice minimálního uspokojení věřitele ve výši 30%.

Zrušení oddlužení

Jestliže zůstanete v průběhu osobního bankrotu náhle bez práce, musíte soudu v každém případě prokázat snahu získat nové a co nejlépe placené zaměstnání. Skutečný problém však nastane, jestliže se vám to nedaří a předpokládaná výše celkového uspokojení věřitelů v průběhu pěti let se nebezpečně začne přibližovat zmíněným 30%. V takovémto případě vám totiž soud oddlužení zruší a vy se ocitnete v situaci horší nežli dříve.

Jak se bránit

Když ztratíte v insolvenci práci, dělejte všechno pro to, abyste poskytovali na účet věřitelů alespoň nějaká minimální mimořádná plnění – přijměte třeba na přechodnou dobu i špatně placenou brigádu! Soud přihlédne k vaší dobré vůli dluh snižovat. Neberte si ale žádné půjčky – nové dluhy, u kterých nelze s jistotou předpokládat, že je dokážete bez potíží splatit, jsou porušením podmínek oddlužení.

  1. dobrý den,rád bych se zeptal na můj dluh celkem cca 2 500 000 u více věřitelů, který se mi ztrhává z platu.Hrozí třeba ,že by se mohl člověk dostat do vězení za to, že nezvláda v dostatečné míře splácet co by si věřitel či exe správce představoval? Mám kolem 19 tisíc čistého ale ještě platím výživné na 3 děti cca 7500. Měsíčně se mi ztrháva cca 3-4 tisíce a kvartálně i premie min 10tisíc. Mám nějakou šanci tak vysoký dluh řešit či pozastavit? Dosáhnu na možné odlužení u soudu? Nevím jak začít a kde.Nemám nic movitého ani nemovitého ,jsem evidovaný na MÚ. Děkuji předem za odpověd..

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *