Dluhy bývalých manželů

Stále více manželství se dnes rozvádí i z důvodů ekonomických. Řada mužů a žen nedokáže odolat svodům a utrácejí více než vydělají, dělají dluhy, stávají se přítěží pro vlastní rodinu… Pokud vás něco podobného potkalo a domníváte se, že jste za smutnou kapitolou svého života přibouchli dveře rozvodem či alespoň následným vypořádáním společného jmění manželů, jste na omylu!

Dluhy vzniklé v době trvání manželství

Dluhy, které kterýkoliv z manželů, třeba i bez vědomí nebo s přímým nesouhlasem druhého, udělal v době trvání manželství, patří do společného jmění a zodpovídají za ně oba dva manželé a dále po rozvodu oba dva bývalí manželé. Záleží jen na jejich domluvě a smyslu pro fair play, zda a kdo bude tyto platby hradit.

Dohoda mezi bývalými manželi, a to ani ta uzavřená před soudem, však věřitele k ničemu nezavazuje a je jeho právem, v případě nehrazení splátek dluhu, vymáhat jej po druhém z bývalých manželů.

Zúžení společného jmění

Řada lidí se mylně domnívá, že dohoda o zúžení společného jmění manželů je před podobnou katastrofou v budoucnu ochrání. Aby tomu tak bylo, museli by však prokázat, což je reálně v podstatě nemožné, že věřitel byl o existenci této dohody mezi manželi předem informován. Takováto dohoda se navíc nevztahuje na základní vybavení domácnosti.

Rezignovat?

Přivedly vás předchozí řádky na myšlenku, že tedy vlastně nic nemá cenu, protože ať uděláte co chcete, stejně za něj/ni budete platit až do smrti? Omyl, rychlé a rázné řešení situace vás může ochránit od problémů mnohem větších. Ačkoliv se vám to totiž nezdá být možné, finančně nezodpovědný jedinec vždy dokáže napáchat ještě větší škodu než by vás vůbec mohlo napadnout!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *