Mám dluhy – no a co?!

Nějakou tu finanční částku dluží dnes již téměř každý druhý člověk. Ani domácnosti na tom nejsou o mnoho lépe. Dluhy má každá třetí a problémy s financemi potkají za život nejeden sezdaný pár. Opravdu je žití na dluh v dnešní době normální? Nutno podotknout, že dostupnost nejrůznějších úvěrových produktů je velmi snadná. A zadlužit se dnes již může i váš puberťák. Stačí, když bude studovat a zařídí si třeba kontokorent.

Je žití na dluh opravdu normální?

problematikou dluhů se můžeme setkávat již u středoškoláků. Spousta z nich nevyjde se svým příjmem nebo pravidelným rodičovským kapesným a místo hledání lépe placené nebo další brigády si zajde raději do banky, kde předloží potvrzení o studiu a hodný bankovní úředník mu ihned na účet připíše pěkně zakulacenou pětimístnou částku.  Nikdo se nestará o to, zda má puberťák nějaký příjem, či nikoli. Jedno je však jisté, v případě nesplacení závazku v určité lhůtě předchází exekuci na majetek ve společné domácnosti pouze pár upomínek.

Nemám na to, tak si… půjčím

Dříve naši rodiče a prarodiče zastávali názor: „Na co nemám, to si prostě nepořídím“. Dnešní generace si toto heslo citelně upravila na „Na co nemám, na to si půjčím“. A v praxi to tak opravdu vypadá. Dřív se braly půjčky ve velké míře pouze na bydlení. Dnes si lidé půjčují na exotické dovolené, vánoční dárky nebo rybářské vybavení. Není se proto čemu divit, že kromě objemu poskytnutých půjček narůstá také objem provedených exekucí…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.