4 zásady, jak se vyhnout dluhům

stevepb / Pixabay

Dlužíte, kam se podíváte? Vytloukáte jeden dluh druhým? V bance nad vámi již zlomili hůl a vám tedy nezbývá nic jiného, než žádat o pomoc nebankovní instituce? Gratulujeme, dostali jste se do pěkné lapálie, ze které nevede mnoho cest ven. Kdybyste měli tu možnost vrátit se v čase zpět, udělali byste něco jinak? Máme pro vás 4 tipy, jak nezabřednout do dluhové pasti, kterými jste se měli již od začátku řídit.

Zásada č. 1 – vysoká úroveň finanční gramotnosti

Zjistěte, jak funguje finanční trh. Uvědomte si, jak vysoké jsou vaše příjmy a výdaje. Zorientujte se ve změti finančních produktů, spoření a pojišťovacích služeb. Veďte si důsledně záznamy o svém rodinném rozpočtu a poučte se z předešlých chyb.

Zásada č. 2 – na co nemám, na to si nepůjčuji

Řeč pochopitelně není o hypotéce na dům či leasingu na auto. Tyto druhy půjček jsou totiž pro řadu z nás nevyhnutelné. Na mysli máme spíše nejrůznější druhy půjček na vánoční dárky, nové hadříky nebo letní dovolené.

Zásada č. 3 – půjčka pouze u ověřené společnosti

Pokud pro vás představuje půjčka nevyhnutelné řešení, nesjednávejte si ji u první instituce, která se vám mihne před nosem. Raději načerpejte maximum informací o jednotlivých subjektech a vsaďte také na zkušenosti a reference jejich klientů.

Zásada č. 4 – nestrkat hlavu do písku

Máte problémy se splácením půjčky? Dostali jste se do finanční krize a ve schránce se vám hromadí jedna upomínka za druhou? Nečekejte, že na vás věřitel zapomene, ale začněte jej aktivně kontaktovat. Domluvte se na novém splátkovém kalendáři nebo požádejte o odklad půjček.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.