Výuka finanční gramotnosti

Učitelé se bouří, žáci vzdychají. Učební osnovy pro základní školu se stále rozšiřují. Rozšíření právě o výuku finanční gramotnosti je však více než na místě. Ze všech stran na nás útočí nabídky výhodných a ještě výhodnějších půjček. Bez dokládání příjmů, bez dokládání výše příjmů, bez nahlížení do registrů dlužníků, bez vědomí druhého z manželů, se zástavou nemovitosti nebo automobilu či naopak bez ručení…

Kdy, co a jak

Naučit děti, že reklamě se nedá stoprocentně důvěřovat – na to není nikdy moc brzy. Opakování matka moudrosti, možná – snad alespoň některým z nich utkví v paměti, že půjčovat si je nutno zodpovědně, s přihlédnutím k celkové výši příjmů a výdajů, s raději pesimistickou vizí budoucnosti, ve které mohu onemocnět, zranit se nebo přijít o zaměstnání. Školy výuku této dovednosti většinou zařazují do předmětu Výchova ke zdraví. Avšak zkoušku z ekonomiky musí složit i každý student pedagogické fakulty, který se do budoucna míní věnovat výuce Občanské nauky.

Nespoléhejte se na školu!

Mnete si ruce a jste rádi, že to škola vezme za vás? Špatný přístup! Za své děti jste zodpovědní v prvé řadě vy sami a navíc si jistě nepřejete, aby se v životě dopouštěly chyb, které se mohou ukázat být fatálními. A v případě mezer ve finanční gramotnosti jim mohou zničit bez nadsázky celý život. Učte je odmalička, že nikdo nemá a nemůže mít všechno, co chce, naučte je stanovovat si priority, učte je šetřit a učte je splácet, když si od vás na nějakou maličkost půjčí. Možná vás bolí dívat se na ně, jak si nemohou koupit to, co mají kamarádi, protože už kapesné utratily za něco jiného, ale věřte, návštěva exekutora za pár let by vás i je bolela mnohem více.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *