Jak si výhodně půjčit a zbytečně se nezadlužit

Alexas_Fotos / Pixabay
Alexas_Fotos / Pixabay
Půjčky jsou sice dobrým pomocníkem, ale zároveň se mohou stát také poměrně špatným pánem. A to hlavně v situacích, kdy si vybereme tu špatnou. Pokud aktuálně hledáte ideální úvěr, podívejte se společně s námi na několik rad o tom, jak si půjčit výhodně, a zároveň nemít obavu ze zbytečného zadlužování.

Promyslete si, zda peníze potřebujete

To první, na co je dobré se zaměřit, jsou informace o tom, zda peníze vůbec potřebujete. Mnoho lidí si dnes půjčuje na zbytečnosti, což rozhodně není správná volba. Když už o půjčce uvažujeme, měla by být skutečně spojena hlavně rozmyslem. Máme-li být konkrétnější, je ideální její využití na:

  • Stavbu nebo rekonstrukci bydlení
  • Nákup nemovitosti
  • Koupi vozidla

Stejně tak je dobré zohlednit i to, kolik peněz budete potřebovat konkrétně. I to hraje při výběru roli. Není totiž dobré půjčovat si více, než vám stačí. A to z toho důvodu, že zcela logicky zbytečně přeplatíte nemalou sumu peněz.

Pozor na úrokové sazby

Ty, stejně jako RPSN jsou tím hlavním, na co byste měli při výběru skutečně hledět. Pokud budeme konkrétnější, je třeba říci, že čím jsou obě sazby menší, tím samozřejmě lépe. Nejlepší cestou jsou dnes banky. Naopak hůře jsou na tom nebankovní společnosti, hlavně potom půjčky pro dlužníky. Ty sice nabídnou jednoduché podmínky získání, které jsou však vykoupené samotnou úrokovou sazbou.

Zapomínat bychom neměli ani na fakt, že nebankovní segment dnes nabídne i půjčky bez úroku. Jedná se však o možnost spojenou jenom s mikropůjčkami, u kterých je dostupnou sumou jenom několik tisíc korun českých.

Zjistěte, zda můžete hýbat se splátkami

Půjčka se může stát i dlouhodobým závazkem a tak je určitě třeba vědět, zda je možné si některé její detaily upravit tak, aby vám vše vyhovovalo i v těžším období. Na mysli máme třeba možnost toho, že si budeme moci hýbat se splátkami, nebo že si budeme moci některé také definitivně odmazat. To by nám měl rozhodně správný poskytovatel nabídnout, a my bychom takovou nabídku rozhodně měli akceptovat. Tuto možnost dnes nabídne třeba známá Tesco půjčka, která je dokonalou ukázkou toho, že i v nebankovním segmentu lze narazit na dobré nabídky. Kromě zmíněných výhod nezapomínejme také na možnost pojištění, což se hodí v dalších neočekávaných situacích, jako je:

  • Ztráta zaměstnání
  • Invalidita
  • Nemoc nebo zranění

Pozor na poplatky

Kdo se nechce v souvislosti se svou půjčkou zbytečně zadlužovat, ten by měl samozřejmě myslet i na to, že by u ní neměl platit skutečně nic navíc. Na mysli máme poplatky, které mohou být spojeny s vyřízením žádosti, s poskytnutím úvěru, nebo se samotným vedením půjčky. Dnes můžeme říci, že řada takových je už minulostí. Neúčtují je ani banky, ani běžné nebankovní společnosti, ani s nimi nejsou spojeny půjčky v hotovosti ještě dnes. Kde se naopak objevit mohou, to jsou spíše nepoctiví poskytovatelé jak ze segmentu nebankovního, tak i ze segmentu soukromých osob. Když se takovým vyhnete, je to pro vás rozhodně velmi dobrá volba.

Pozor na ručitele a ručení

To poslední, na co se zaměříme, to je rozhodně oblast ručení jako takového. To sice vypadá lákavě, jelikož díky tomu lze získat peníze bez složitého prověřování. Na druhou stranu ale musíme dodat, že je tato cesta spojena s nutností zastavit naši nemovitost. Třeba i náš byt, stejně jako dům. Pokud bychom se následně dostali do finanční tísně, může si na něho daná finanční instituce dělat celkem jednoduchý nárok. Na druhou stranu platí, že jsou úvěry, jako třeba klasické nebo americké hypotéky, kde se bez daného kroku jednoduše neobejdeme a ručit budeme muset. Je však dobré vybrat si alespoň to, u jakého poskytovatele tak učiníme. Měl by být kvalitní a férový.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.