Jak se kvůli půjčce nezadlužit?

Freeimages9 / Pixabay
Freeimages9 / Pixabay
Často se bez půjčky neobejdeme, což zcela přirozeně znamená nutnost si o ni požádat. V daném směru bychom měli být rozhodně obezřetní, jelikož konkrétní úvěr by nám měli primárně pomoci a rozhodně by neměl být cestou k neúnosné zadluženosti. Podívejte se společně s námi na několik tipů, které vám pomohou ve výběru takové půjčky, která vám skutečně pomůže.

Půjčete si skutečně jenom tolik, kolik potřebujete

Nezapomínejte na to, že současné úvěrové společnosti mohou nabídnout jistotu skutečně velkých částek, které se mohou pohybovat ve statisících, stejně jako milionech. A to i v případě, kdy jsou konkrétním produktem půjčky bez registru. Přesto je třeba říci, že byste si neměli brát vždy tu nejvyšší částku, která vám může být schválena. A to z toho důvodu, že stále platí, že čím více si půjčíte, tím více také přeplatíte. V tomto ohledu vám menší suma zajistí i lepší výhodnost s ohledem na to, kolik dáte navíc.

Správný postup je tedy ten, že si jasně spočítáte, co vše si chcete z půjčky koupit a kolik to bude stát. Tomu by měla odpovídat suma, kterou si půjčíte. Pokud chcete možnou rezervu, rozhodně by neměla být větší, než deset procent z celkové částky, kterou si vezmete.

Vezměte si produkt, který je pro vás tím pravým

Dnes jsou na trhu dvě hlavní možnosti, které můžete volit. Tou první je půjčka neúčelová, zatímco tou druhou možností je půjčka účelová. V daném směru jasně platí, že první možnost je využitelná na cokoliv, bez dokládání následných faktur a jiných dokumentů. Z administrativního hlediska se tedy jedná o variantu lepší. Na druhou stranu nezapomínejte na to, že druhý typ může mít vyšší schvalovatelnost, i nižší úrok. Navíc nabídne řadu variant, jak danou půjčku využít. Může se jednat o:

  • Rekonstrukci nemovitosti
  • Nákup vybavení a spotřebičů
  • Koupi auta

Pokud je vaším cílem právě jedna z uvedených možností, je určitě dobrou cestou sáhnout po lepší, tedy výhodnější půjčce účelové.

Myslete na výhodnost

Tu jsme již lehce nastínili. Podívejme se na ní přímo, jelikož je třeba říci, že právě ta ovlivňuje, kolik celkově přeplatíte. Roli hrají jak úrokové sazby, tak to je také RPSN, nebo různé poplatky. Je jasné, že čím je každý z daných sazeb nižší, tím pro vás samozřejmě lépe. Proto nezapomínejte dané informace sledovat – ze zákona dnes musí být součástí každé úvěrové nabídky. Z hlediska nejlepších možností to mohou být buď banky, nebo to může být rychlá půjčka. I když jde o nebankovní produkt, lze najít takové poskytovatele, kteří nabídnou možnost první půjčky zdarma. A to znamená, že nezaplatíte ani o korunu navíc.

Výhodnost ale ovlivňuje i to, jak dlouho budete splácet. Menší úrok a splácení v délce několika let může být ve výsledku horší volbou, než vyšší úrok u půjčky, kterou budete mít splacenou do jednoho roku. Roli totiž hraje i to, kolik z půjčené částky zaplatíte celkem navíc.

Nepůjčujte si na zbytečnosti

Bohužel to dělá stále více lidí, což je logicky velkým problémem. A to proto, že se zadlužují zcela zbytečně. Lákadlem jsou stále dostupnější úvěry, kam se řadí třeba půjčka ještě dnes. Ta může být jistotou, že požadovaná částka je nabídnuta v podstatě do několika málo minut od chvíle, kdy si o ni požádáme. A na co není vhodné tuto, nebo jakoukoliv jinou půjčku využívat? Příkladem jsou:

  • Dluhy a jiné závazky
  • Vánoční, nebo jiné dárky
  • Dovolené a jiné pobyty

Předražená elektronika, nebo výpočetní technika

Vždy je třeba myslet na to, že když už si o peníze žádáme, a to za účelem možné koupě čehokoliv, je třeba zohlednit nejenom to, zda danou věc potřebujeme, ale je třeba zohlednit třeba i to, zda potřebujeme skutečně tak drahou věc. Zvláště, když na trhu existuje alternativa, která je naší finanční situaci mnohem bližší.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.