Půjčka – noční můra dneška?

Všichni to známe – chcete si něco koupit? Nejlépe, když si na to rovnou půjčíte! A ještě lépe, když to bude mnohem větší částka, než potřebujete a půjčka bude za velice nevýhodných podmínek. Nejlepší situace však je, když si na danou věc našetříme sami. Ne každý však je ten typ, aby si něco sám našetřil, tak si tedy půjčí. Půjčka však není vždy nejlepším řešením.

Na co si půjčovat?

Když už jsme zahnáni do kouta a musíme sáhnout po půjčce, nejlepší je půjčenou sumu peněz investovat do nemovitostí. Dům či byt vám vydrží několik desítek let a jeho cena se může během let zvyšovat, takže budete mít vypůjčené peníze opravdu velice dobře uložené. Dále je velice dobrou investicí zboží denní spotřeby – pračka, myčka, lednička a další. Ovšem u této oblasti je nutné srovnávat kvalitu za danou cenu. Může se totiž stát, že vám nový výrobek, před pár dny přivezený z prodejny, vypoví službu. To by bylo velice nemilé, protože, jak je známo, tyto produkty nejsou jedny z nejlevnějších. V neposlední řadě můžete půjčené penízky vložit do svého rozvoje. Osobním rozvojem může být vzdělání, výuka cizích jazyků či rekvalifikační kurzy. Peníze, které vložíte do sebe, či do dětí nebo přátel, se vám vždy vrátí!

Na co si nevzít ani korunu?

Nejhorší, na co si můžete vzít půjčku, je nějaká vaše závislost, např. cigarety, herní automaty, drogy. Nejen, že si svojí závislostí ničíte křehké zdraví a obtěžujete okolí, ale také si na to ještě půjčíte peníze, které se vždy při splácení navyšují o úroky. Další oblastí, na kterou byste si neměli půjčit, je dovolená. Pokud se nejedná o poznávací a vzdělávací dovolenou, vaše peníze se vám, s největší pravděpodobností, v přidané hodnotě nikdy nevrátí. Naopak přeplatíte na úrocích. Není proto nejlepší si na vše našetřit, ať pak z toho máte větší radost? Nebylo by fajn být republikou s nejméně zadluženými občany na světě?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.