Dlužník je pořád váš blízký

Dluží někdo z vašich blízkých a vy nevíte, jak se k němu chovat? Nevíte jak s ním o tom mluvit?

Neodepisujte své blízké, kteří dluží

Nejlepší je takového člověka neodepisovat. Do kolečka splátek se zajisté nedostal ze dne na den. Měli byste ho podporovat. Také byste si s ním měli promluvit o jeho situaci, třeba sám ani neví, jak se z tíživé finanční situace dostat a vaše rady mu pomohou. Pokud víte o nějakých řešeních, které by mohly pomoct se splácením dluhů, rozhodně je řekněte. Hlavně s ním nesmíte přestat mluvit. Dotyčný se totiž uzavře do sebe, přestane se starat o okolí a z dluhů už nebude mít chuť se dostat. Podpora takového člověka nemusí být jen ve formě rozhovorů, které mohou být často velice nepříjemné, může být i také jako pomoc v domácnosti, pomoc v osobním životě, vymyšlení nějakých volnočasových aktivit pro příjemnější strávení volných chvil, které by jinak ten dotyčný zaplnil přemýšlením nad svojí situací.

Finanční pomoc

I když má váš blízký půjčenou vysokou sumu peněz, můžete mu nějaké finance půjčit. Měli byste ho však velice dobře znát a tím pádem vědět, zda peníze jen někde bezhlavě neutratí. Půjčovaná částka peněz by neměla být vysoká, aby dotyčný neměl pocit, že dluží dalšímu subjektu. Raději však svému blízkému půjčte na věc, kterou zrovna potřebuje, např. jídlo a menší elektronika. Věc totiž určitě využije, budete vědět, že peníze neutratil za něco nedůležitého a zároveň učiníte dobrý skutek. Pokud vám však váš blízký už nějakou finanční částku dluží a žádá vás o další, důkladně zvažte další výpůjčku.

Psycholog také pomůže

Zdá se vám, že žádná vaše pomoc nepomohla a váš blízký je na tom stále hůře a hůře? V takové situaci může pomoc také odborník. Nebojte se za ním zajít třeba jen sami a prokonzultovat s ním situaci, do které se dostal někdo ve vašem okolí, kterému byste chtěli pomoct. Psycholog se s těmito případy denně setkává a ví, jak nejlépe těmto lidem pomoct, aby se, co nejlépe a bez menších šrámů na duši, z tíživé situace dostali.

Určitě je důležité svým přátelům, příbuzným, známým či kolegům v práci v takové situaci pomoct. Když je člověk sám, mám chmurnější myšlenky, než když má vedle sebe někoho, komu na něm záleží a kdo se mu snaží pomoct. V budoucnu, až bude dotyčný z dluhů venku, vám jistě vaši pomoc oplatí a vrátí!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.