Celá jedna pětina domácností žije dle nejnovějších průzkumů od výplaty k výplatě. Jen málokterá domácnost dokáže ušetřit více, než 10 000 měsíčně. A když přijde jeden z manželů o plat nebo dojde k jiné nepříjemné (např. zdravotní) komplikaci, domácnost se dostává do dluhové pasti, ze které je uniknutí takřka nemožné. Není se proto čemu divit, že rok od roku roste počet uzavřených úvěrů, hypoték a nejrůznějších druhů půjček. A banky včetně nebankovních subjektů i přes neschopnost dlužníků dostát svým závazkům vesele půjčují dál…
Jak na půjčku bez obav?
Pokud se také vy bez půjčky neobejdete, vždy dopředu zvažte všechny klady a zápory. Prvním kritériem, na které byste se měli výhradně zaměřit, je to, zda požádáte o finanční injekci banku nebo nebankovní instituci. V případě, že jste měli v minulosti se splácením půjčky problém, banka vám zřejmě nepůjčí. Nebankovní společnosti jsou ke svým klientům mnohonásobně vstřícnější. Tato vstřícnost a ochota se však odráží v poměrně vysokých poplatcích nebo úrocích z prodlení. Při sjednávání půjčky si tedy vždy vymezte jasnou a pro vaši současnou situaci nezbytnou částku. Nájem, včetně úhrady vodného a stočného zaplatit musíte, exotickou dovolenou si můžete pro jednou odříct.
Upomínky neignorujte
Nestíháte splácet vypůjčený finanční obnos a upomínky házíte do koše v naději, že na vás bude s navrácením financí zapomenuto? Toto jednání povede k něčemu mnohem závažnějšímu – k exekuci. Ignorování upomínek není řešením. Takovým jednáním si pouze otevíráte cestu do samotných pekel.