3 tipy, jak se vyhnout velkým dluhům

Jak se vyhnout dluhům?
NikolayF / Pixabay

Využíváte spotřebitelských půjček a úvěrů? Přistihli jste se ovšem, že vám tyto produkty přerůstají přes hlavu? Pak zpozorněte! I malá půjčka totiž může v budoucnu znamenat velké neštěstí. Jak se vyhnout dluhům a neustálému půjčování? Máme pro vás 3 tipy!

Tip č. 1 – sestavte si rodinný rozpočet

V první řadě si vezměte papír a tužku a sepište si všechny příjmy, které do vaší domácnosti přichází a výdaje, jenž musíte platit. Vznikne vám přehledný rozpočet, se kterým můžete dále pracovat. Projděte si jednotlivé položky na výdajové straně a zapřemýšlejte, zda jsou veškeré tyto náklady nutné a nelze je nějakým způsobem eliminovat nebo alespoň částečně omezit. Veďte si přehlednou evidenci veškerých nákladů a výdajů – jedině tak budete přesně vědět, za co utrácíte nejvíce a jakými rozmary trpíte.

Tip č. 2 – půjčky pouze v tom nejnutnějším případě

Berete si půjčku na dovolenou, vánoční dárky nebo nákup nové televize? Pak zrovna nepatříte mezi osoby, které ctí zásady zodpovědného půjčování. Pokud s penězi skutečně nemůžete vyjít, budete se muset uskromnit, nikoli se ještě více zadlužovat. Půjčky si proto berte pouze v tom nejkrajnějším případě a určitě ne na dovolené, relaxační pobyty ani spotřební zboží.

Tip č. 3 – problémy se splácením? Nestrkejte hlavu do písku

Pokud již nějakou tu půjčku máte a nezvládáte ji splácet, po nějaké době se ve vaší schránce začnou hromadit upomínky věřitelů. Neignorujte je a nečekejte, že na váš závazek dříve nebo později zapomenou. Ba právě naopak – začněte svou situaci aktivně řešit a domluvte se třeba na odkladu splátek nebo novém splátkovém kalendáři.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.