Pozor na malé dluhy

Pozor na malé dluhy
Pozor na malé dluhy

Dávejte si dobrý pozor na malé dluhy. Stačí zapomenout zaplatit pár korun, a za pár let vám může přijít exekuce i na několik (desítek) tisíc korun. Jak je to možné? Jak se z dluhu pár korun mohou stát desetitisíce a co se s tím dá dělat?

Tisíc a jeden způsob jak vytvořit dluhy

Stačí malá nepozornost, máte zaplatit poplatek 850 korun (třeba jako pokutu za jízdu na černo) a pošlete tam jen 800 korun. A dluh je na světě. Možná si říkáte, že se s vámi nikdo nebude soudit kvůli padesáti korunám, ale to se plete

Malé dluhy = velké zisky pro advokáty a exekutory

Hlavně v posledních letech se v české republice rozjel obrovský business kolem dluhů a exekucí. Za vymáhání dluhů si totiž advokáti a exekutoři mohou své náklady účtovat paušálně. Stačí tedy, když máte jen malý dluh, třeba jen padesát korun. Pokud se takový dluh dostane k advokátovi, ten si může naúčtovat až 4200 korun jako náhradu svých výdajů s vymáháním dluhů. A to Vám ani nemusí posílat dopis.  Další peníze si exekutor nebo advokát může naúčtovat jako svoji odměnu. Pokud tedy máte někde zapomenutý malý dluh, a dostane se na něj advokát nebo exekutor, může vám přijít požadavek na úhradu téměř 10.000 korun. A pokud na první výzvu nebudete reagovat, poplatky pro advokáta nebo exekutora mohou být ještě větší

Jak na dluhy? Reálný příběh ze života

Paní Nováková nedávno dostala dopis od soudu v jenom nejmenovaném městě. Dopis obsahoval návrh na zahájení exekučního řízení. Výše dluhu? Pouhých deset korun. Paní Nováková totiž před několika lety jela načerno v městské hromadné dopravě. Chytil jí revizor a ona měla zaplatit 810 Kč. Peníze včas zaplatila, ale bohužel místo 810 korun, poslala jen 800 korun. A tím si vyrobila dluh 10 korun.

V dopise ale nebyl pouze požadavek na úhradu 10 korun. Navíc tam byl požadavek na zaplacení dalších 11 900 korun za náklady exekuce. A navíc, pokud svůj dluh nezaplatí do 15-ti dnů, celkové náklady budou celých 17 tisíc korun.

O tom, že má dluh deset korun, paní Novákovou nikdo neinformoval. Kdyby se jí ozval někdo dřív, určitě by chybějící částku zaplatila a ještě by se tomu zasmála. Dopravní podnik ale její dluh předl své advokátní kanceláři. Ta se neobtěžovala posílat dopis a rovnou dala věc k soudu. Proč? Protože kdyby poslali jen dopis, měli by z toho advokáti mnohem méně peněz. Takto si mohli naúčtovat částku přes 10.000 korun a vyhrožovat ještě vyššími sankcemi.

Jak z toho ven? Jak si dát pozor na dluhy?

Základem aby se vám nestalo něco podobného jako paní Novákové, je dávat si pozor na to co platíte. Také se vyplatí prověřit si různé registry dluhů a exekucí, jestli na vás někde není vedený nějaký záznam. Pokud totiž včas nezaplatíte, konečná výše vašeho dluhu navýšeného o poplatky pro advokáta nebo exekutora bude mnohonásobně vyšší.

4 comments

  1. dobry den chcu se zeptat mam egzekuci na plat a beru invalidni duchod 7490 kolik me musi zustat kdyz vlastne nemam deti a ziji sama dekuji jana

    1. Záleží na tom, jestli se jedná o přednostní pohledávku nebo nepřednostní. Pokud by se jednalo o přednostní pohledávku, pak by vám měla zůstat částka 6 047 Kč. Pokud je to nepřednostní pohledávka, pak vám zůstane 6 768 Kč.

    2. Dobrý den Jano.

      Máme pro Vás velice zajímavou nabídku, jak můžete mít další velice skvělý příjem, když budete chtít.

  2. spise jsme se chtela zeptat kolik me stoho muzou vzit a kolik me museji nechat a zdali me muzou sebrat vse dekuji jana

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *