Pomoc s dluhy a exekucemi

Pomoc s dluhy a exekucemi
Pomoc s dluhy a exekucemi

Máte velké dluhy a hrozí vám exekuce? Nevíte kam se obrátit o pomoc a jak řešit svoji finanční situaci. Připravili jsme pro vás základní návod jak se vypořádat s dluhy a kde se dá hledat pomoc s dluhy a exekucemi.

Pomoc s dluhy a exekucemi

Pokud se dostanete do situace, kdy zjistíte, že máte dluh, nebo že Vám hrozí exekuce, to nejhorší co můžete udělat, je hodit to za hlavu. Na podobné chování totiž spoléhá většina exekutorů a advokátů či různých vymahačských firem. Díky tomu že svůj dluh neřešíte, dostane se do ruky vymahačům a ti si pak mohou naúčtovat vysoké poplatky. A váš dluh nebo exekuce pak bude ještě větší než na začátku.

Pomoc s dluhy v bance

Pokud máte bankovní půjčku, hypotéku nebo třeba jen dluh na kreditní kartě, můžete se obrátit s prosbou o pomoc přímo na banku. Jednání bude možná nepříjemné, ale určitě je lepší řešit vše hned než čekat až banka váš dluh předá nějakému exekutorovi nebo jinému vymahači. Většina bank má zpravidla snahu se domluvit, najít nějaký nový splátkový kalendář.

Pomoc s dluhy u exekutora

Pokud se dostanete do situace, kdy vaše dluhy a pohledávky začne řešit exekutor, je situace o něco složitější. Díky zákonům v české republice mají naši exekutoři poměrně velké pravomoci. Nic je tedy nenutí, aby se s vámi snažili dohodnout. Mohou uvalit exekuci na váš majetek a ten pak prodá, mohou vám obstavit plat. Ale i s exekutorem se vyplatí začít komunikovat a hledat nějaké řešení

Pomoc s dluhy a nebankovní půjčky?

Hledat pomoc s dluhy u nějaké firmy, která nabízí jen další půjčku, se moc nevyplatí. Může to být sice dobrá okamžitá pomoc s dluhy. Vezmete si další půjčku a použijete ji na úhradu svých dluhů, jenže co pak. Pokud už máte dluhy, tak vám nikdo nepůjčí. Buď budete muset ručit třeba nějakou nemovitostí, a riskujete, že o ni přijdete, nebo dostanete půjčku, která bude mít velmi nevýhodné podmínky.

65 comments

 1. Dobrý den, mám několik půjček a nejsem je schopný splácet. Nyní mi exekutor nařídil exekuci na mzdu. Celková výše mých půjček je přes 8 miliónů korun. Moje čistá mzda je přibližně 25.000 korun. Tímto způsobem mi exekuce na mzdu bude trvat až do důchodu. Poradíte mi co s tím mohu dělat?

  1. V tomto případě bohuže nedosáhnete na oddlužení dle insolvenčního zákona – Vaše závazky jsou v porovnání s Vašimi čistými příjmy vysoké, nesplatíte během násl 5 let alespoň 30 procent Vašich závazků. Nezbývá než se pokusit dojednat s věřiteli možnost pozastavení úročení či hledat další příjmy ( i mimo ČR ).

 2. Mám opačný problém – jeden můj bývalý kamarád mi dluží peníze. Mám od něj podepsaný doklad, že mi dluží 30.000 korun, doklad je notářsky ověřený. Ten člověk mi to ale nechce zaplatit a odmítá se mnou komunikovat. Nevím jestli to mám řešit přes soudy, bojím se že to není moc vysoká částka a že mě poplatky za soud budou stát víc než kolik nakonec reálně dostanu.

  1. Asi jediným způsobem jak dostat zpátky vaše peníze je obrátit se právě na soud. Pokud je to váš bývalý kamarád, tak zkuste zjistit od dalších společných známých jak je na to m finančně. POkud má nějaké příjmy – plat v práci nebo jiné finnační prostředky tak se určitě vypaltí celou věc řešit soudní cestou.

 3. Dobrý den máme s manželem dost splácení a začínáme to nezvládat zatím nikde nic nedlužíme měla jsem k vídělku ještě mateřskou ale ta mi skončila manžel měl dluhy s bývalou ženou bohužel jsme je řešily dalšími půjčkami můžete poradit jak máme postupovat chci zavolat jestli by jsme nemohli platit menší splatky ale bojím se že mi třeba nevyhoví.Můžou nám dát exekuci když budem splácet ale po menších splátkách než máme.Předem děkuji za odpověd

  1. Pokud nezvládáte řešit splátky, tak se určitě vyplatí pokusit se vyjednat s věřitelem snížení splátek. Nebo se můžete pokusit o konsolidaci – tedy sloučení dluhů do jednoho, který pak budete splácet jen jednou splátkou, zde se většinou podaří dosáhnout snížení celkové výšky splátek.

   Pokud zatím nic nedlužíte a jen máte problémy zvládnout splácení, tak bude určitě lepší začít řešit situaci nyní, než bude pozdě a vy už budete mít dluhy. Jakmile máte několik splátek po splatnosti, tak už se s vámi většinou nikdo nechce moc bavit.

 4. Dobrý den,mám na vás otázku. Přišlo mi zhruba 8 exekucí od dopravních podniků po 11letech.Samozřejmě každý chce co nejdříve uhradit svůj závazek. Komunykuji snimi ale nemá to zatím žádný ůčinek platim na každou znich podle možností. Otázka je zda jde tyto pokuty sjednotit a platit jednu celkovou-něco jako konsolidace.Děkuji

  1. Zákon nezná nic jako “konsolidace exekucí”, ale určitě se můžete zkusit dohodnout s příslušným exekutorem. Pokud jsou exekuce vymáhány více exekutory, tak se můžete zkusit domluvit s jedním exekutorem, že by ostatní exekuce převzal a dál byste vše řešil pouze s ním a dohodnul si s ním nějaký splátkový kalendář. Je to na vás a konkrétní dohodě.

   Případně můžete zkusit zvážit, jestli by vám někdo z rodiny neposkytnul půjčku na úhradu exekucí, kterou byste mu pak splácel. Tak by se také jednalo o jakousi formu “konsolidace”.
   Jinak konsolidace nebo také vyplacení exekucí nabízejí i různé nebankovní úvěrové firmy, ale těm byste se měl spíše vyhnout, protože se zpravidla jedná jen o to jak získat z člověka s dluhy další peníze.

 5. Dobrý den.
  Mám problém s dluhama a ted mi hrozí exekuce.
  Ted jsem byla 2měsíce bez práce,tak to nebylo možné platit.Já už nevím jak dál.
  Je mi teprve 25 a už v tom lítám až po uši možná i víc.Ted můj plat nestačí ani na pokrití všech půjček do toho ještě musím platit nájem.Poradte co bych mohla dělat.
  Přemýšlela jsem nad nějakou půjčkou ještě abych aspon něco poplatila ale to je jak z bláta do louže.
  Děkuji za odpověd.

  1. Další půjčka vaše dluhy rozhodně nevyřeší, jen byste tím svoji situaci zhoršila. Pokud máte dluhy tak vám banka nebo jiná seriózní firma nepůjčí. Jediný, kdo vám dá peníze, bude nějaká nebankovní firma, která si napočítá velmi vysoké úroky, i třeba dvoj nebo trojnásobek toho co si půjčíte.
   Pokud máte opravdu velké dluhy, tak můžete zvážit možnost oddlužení fyzické osoby. Následujících 5 let budete dostávat pouze nezabavitelnou částku a musíte uhradit alespoň 30% svých dluhů, ale pak budete mít pokoj.
   Nebo se pokuste sehnat ještě jednu práci, třeba na víkendy a postupně splácejte dluhy, pokuste se domluvit se svými věřiteli na snížení splátek. Případně se zkuste domluvit s rodiči, že budete nějaký čas bydlet u nich, abyste nemusela platit za nájem. Řešení je hodně, ale žádné snadné neexistuje.

   1. děkuji za Vší odpověd,ještě jsem přemýšlela otom že bych si nechala
    udělat osobní bankrot,prej to taky de,ale nevím kam bych se měla nato obrátit

    1. O osobní bankrot, neboli soudní oddlužení se žádá u soudu. Pro schválení musíte předložit žádost o oddlužení fyzické osoby, která musí obsahovat všechny náležitosti. V takovémto případě bude nejlepší obrátit se na nějakou bezplatnou poradnu, která by vám mohl pomoci s přípravou žádosti. Můžete si vybrat třeba některou z těchto: Poradna dluhy

 6. Dobrý den,já mám také problémy s dluhy,mám celkem jedenáct úvěrů o celkové výši asi 350-360 000,-.Mám tři půjčky u Home Creditu,své problémy jsem jim oznámil včas,přesto jsem se setkal s opovržením operátorů a arogancí,ale nemohl jsem platit plnou splátku,tak jsem začal splácet menší,ale pokaždé,když jsem to oznámil jsem se setkal s nezájmem řešit můj problém.Naproti tomu jsem se setkal svlídností a pochopením operátorů od Providentu a Smart Capital,kde jsem si dohodl menší splátky.Na konsolidaci nemám nárok,jsem v registru,je nějaká možnost řešit to jiným způsobem,popřípadě,měl bych u soudu s Home Credit nějakou šanci na úspěch,kdybych chtěl u soudu sdělit,že zë strany Home Credit jsem se nesetkal s pochopením,nýbrž s opovržením?

  1. Bohužel nárok na snížení splátky nebo vstřícnost ze strany toho, kdo vám poskytnul půjčku, není právně vymahatelný. To že vám Provident nebo Smart Capital vyšel vyříct a snížil splátky je hezké, ale je to jen jejich dobrá vůle. Homecredit takto nepostupuje a je to především jejich chyba, ale použít to jako argument u soudu nebo se domáhat nároku na snížení splátky bohužel není možné a soud na to velmi pravděpodobně nebude brát žádný ohled. Pokud Homecredit podá návrh na vydání platebního rozkazu, kvůli neuhrazeným splátkám, tak ho soud obratem vystaví.

   Případně ještě můžete zkusit neřešit to s operátory na help lince, ale napsat doporučený dopis kde vše vysvětlíte a zdůvodníte a požádat písemně o snížení splátek nebo umožnění jiného splátkového kalendáře. Na to by měl Homecredit nějak reagovat, a vy alespoň budete mít v ruce nějaký doklad, že jste se snažil o dohodu.

 7. Dobrý den,mám exekuci na bankovním účtu,kvůli dluhu na sociálním pojištění z doby,kdy jsem podnikala.Mám dva dotazy:na koho,jako exekutora,se mám obrátit v případě,že návrh na exekuci podala ČSSZ a chtěla bych se domluvit na splátkovém kalendáři?V oznámení soudu o výkonu rozhodnutí není žádné konkrétní jméno uvedeno.Druhý dotaz je:jak dlouho může být exekuce na účtu uvalena než vykonavatel přejde k jinému typu zabavování majetku?Předem mockrát děkuji za odpověď.

  1. ČSSZ často provádí vymáhání dluhů přímo. Pokud by exekuce byla prováděna nějakým exekutorem, tak ten musí být uveden v návrhu na provedení exekuce. Pokud v návrhu není uveden žádný kontakt, tak se zkuste podívat na http://www.cssz.cz kde jsou obecné kontakty na ČSSZ a určitě vás na některé infolince nasměřují na toho, kdo se zabývá vaší žádostí.

   Jinak zákon neurčuje nějaké lhůty nebo způsoby provádění exekuce. Exekuci na bankovním účtu můžete mít “donekonečna”. Nejčastější způsob je ten, že je zablokován bankovní účet a následně vedena exekuce na mzdu. Pokud exekuci neprovádí exekutor ale přímo ČSSZ tak pravděpodobně nebude provádět zabavení majetku, ale spíše nařídí exekuci z platu.

 8. Přestala jsem zvládat splácet půjčky.Tak jsem si na internetu našla firmu která se zabívá oddlužení a tím to začalo dali mě všechny mé závazky do jedné splátky ,ale ja sem na to neměla peníze a tak jsem si půjčila peníze u Providentu ,a u Smartu abych měla na splátky a tak začal jeden problém za druhým už jsem si neměla kde půjčit ale hlavně jsem neměla sčeho splácet tak jsem přestala platit nebo jsem splácela po malích částkách .Nejhorší je že jsem podepsala rozhodčí doložku a už se to semnú veze ted mi přišla exzekuce a já sem stoho všeho psichycky na dně .Nevim co mám dělat a kde najít pomoc ,kdo by mi pomohl vyřešit co jsem si svou najivitu a blbostí natropila a jestli se dá vlastně vůbec ještě něco dělat budu rada za každou radu děkuji

 9. Dobrý den, rád bych se zeptal, kde si mohu zjistit, zdali nedlužím nějakou částku. Ztratil jsem občanský průkaz, ale jeho ztrátu jsem nahlásil až se zpožděním. Nemám ani bankovní účet, jsem student a žádnou půjčku jsem si nikdy nevzal. Moc děkuji za odpověď.

  1. Jednou z možností je obrátit se na Centrální registr exekucí, který provozuje Česká exekutorská komora viz. https://live.ceecr.cz/main.php
   Vyhledávání v registru je ale zpoplatněno. Dále se také můžete obrátit na soud v místě vašeho trvalého bydliště, jestli tam není evidována nějaká žaloba na vymáhání nějaké dlužné částky proti vám.

 10. Dobrý den,dostala jsem se do finančních problémů,mám půjčku od home credit,přišlo mi sesplatnění úvěru,volám na linku,že se chci domluvit,ale paní mi dala lhůta 14dní zaplatit 20000kč,snažila jsem se s ní domluvit ,ale marně na menší částku nechce přistoupit a oznámila mi abych do 2 měsíců očekávala exekutora jestli těch 20 tis.nepošlu,mužete mi poradit,jestli stačí zaslat menší částku. děkuji

  1. Pokud pošlete menší částku, tak to nařízení exekuce zřejmě nezabrání. Určitě ale můžete zkusit uhradit alespoň pravidelnou splátku a následně poslat písemnou žádost o splátkový kalendář nebo se s Homecredit dohodnout na úhradě dlužné částky prostřednictvím dohody o srážkách ze mzdy.

 11. Dobrý den,
  mám exekuci na 3 bankovní účty a plat. Na jednom z účtu je vymáhaná částka plně blokována a připravena k zaplacení. čeká se jen na právní doložku. To ale trvá na našem soudu až 6 měsíců. Požádala jsem exekutora o zrušení exekuce na ostatních 2 účtech a platu. Telefonicky mi někdo sdělil že to nelze, písmně se nevyjádřili. (nevím jestli jsem mluvila se sekretářkou nebo odpovědnou osobou, jednání s nimi je hrozné)

  nemohu tedy s účty nakládat jelikož jsou v negativním zůstatku.
  má na to exekutor právo? Pokud ne jak na něj mohu podat stížnost a konkrétně porušení kterého § řádu?
  Dle kterého § exekučního řádu mám požádat o odvolání exekuce na ostatní účty?
  § 51c ? Není mi to úplně jasné. O odvolání či zrušení exekuce v řádu moc není
  děkuji za odpověd, Lenka

  1. Pokud exekutor nepředloží bance vyrozumění o nabytí právní moci usnesení o nařízení exekuce, tak banka nemůže provést stržené peněz z vašeho bankovního účtu.
   Můžete ale exekutorovi podat návrh na zrušení zákazu nakládání s majetkem. V návrhu byste měla uvést, u jakého majetku žádáte o zrušení zákazu. Současně je nutné doložit, že zbývající majetek postačuje k uhrazení vymáhané částky (například výpisem z účtu, na kterém je dostatek peněz k úhradě exekuce). Exekutor je pak povinen na tento návrh reagovat. Buď jej schválí, nebo zamítne. Pokud jej zamítne, můžete se obrátit na soud, který jedná ve věci vaší exekuce.

 12. Dobry den
  mam takovy problém,pred rokem mi přišla pokuta za MHD to jsme domluvili splatkovy kalendar.To jsem platila a pak přišla druhá,tak jsem platila obě,ale tím způsobem,že jsem jeden měsíc posílala 1000 na jednu pokutu a další měsíc na tu druhou pokutu!Někdy jsem poslala i na obě v jeden měsíc,když mi vyšli peníze.Ted mi zbyvají 3000 jen na tý jedný tu první mám splacenou a přišla mi exekuce!Příjde mi to nějaký divný mám tam za tu exekuci zaplatit ještě 19000 navíc,když jsem volala zas tomu mému advokátovi,který to se mnou kdysi řešíl,mi řekl že se sejdem a že se na to podívá a vyplynulo z toho to,že když dám jen 8000 tis do deseti dnů a s tima 3000 co mi chybí doplatit,tak se vše smázne,je toto vůbec možné??je fakt že dva měsíce jsem na tu jednu neposlala nic,protože jsem chtěla doplatit tu první,další splátku jsem tedy poslala v březnu a i v březnu mi vystavili tu exekuci,která mi teda přišla až dnes a přitom já jsem tam již dvakrát poslala peníze,za duben i květen.Doufám,že to nějak pochopíte a děkuji za odpověd Veronika

  1. Neznám vaši konkrétní dohodu s věřitelem, jestli jste ji uzavřela přímo s dopravním podnikem nebo s někým jiným. Pokud jste ale měli dohodu o pravidelných splátkách a vy jste ji porušila (neuhrazené splátky), pak je pravděpodobné že věřitel postoupil celou věc exekutorovi. Ten si napočítal svoje náklady a celá částka tak vzrostla. Toto se děje naprosto běžně, existují případy, kdy se pokuta pár stovek nafoukla i na několik desítek tisíc.

   To, že jste následně posílala další peníze, v zásadě nehraje roli. Jak jsem psal výše, záleží na konkrétní formulaci dohody nebo smlouvy podle které jsme si domluvila splátkový kalendář, ale velmi pravděpodobně zde bude klauzule, že pokud nebudete dodržovat splátky, budou podniknuty další kroky. V tuto chvíli je nejrozumnější uhradit požadovanou částku, jinak se v průběhu exekuce může navýšit o další poplatky v řádu tisíců korun.

 13. Dobrý den ,prosím vás potřebuji radu,již před rokem jsme dostali rozhodčí nález a ted čekáme na xekuci,chtěl jsem se zeptat když mi příjde exekutor domu zabavit majetek muže zabavit dětem hračky?a ještě jeden dotaz ,když příjde jednou a zabaví věci muže pak přijít znovu kvuli té samé pujčce přijít třeba za půl roku a zabavit znovu věci?

 14. Dobrý den,mam jeden dotaz,když dostanu exekuci na plat příjde kě mě domu ještě exekutor?a je pravdou že můžu se s exekutorem dohodnout na splátkách a nebo semnou nebude vubec nikdo mluvit?

 15. Prosím o radu,díky 3500kč které jsem nestihla včas zaplatit jsem se objevila ve společnosti deredes a dnes o de mě chtějí přes 14tis. dávala jsem jim splátky ale ti nebyli vydět ,tak jsem přestala platit a to bylo hned vidět o sta korun na víc a v kaslíku A4 papír že jsem dlužníkem a že mě do týdne pošlou exekutora aby zjistil můj majetek hned jsem zas začala platit ale zas nikde není nic vydět poradte co mám dělat.

  1. Pokud dlužíte nějakou částku, má věřitel právo požádat soud o nařízení platebního rozkazu nebo pokud není pohledávka uhrazena, může být nařízena i exekuce. Řešením je domluvit se s věřitelem (s tím komu dlužíte) na nějakém splátkovém kalendáři nebo na úhradě dluhu formou dobrovolných srážek ze mzdy

 16. Dobrý den,potřebuji radu měla jsem kartu u Home Credit kterou jsem přestala platit. Správa vymáhání pohledávek mi zaslala že mám částku 41.733,-okamžitě zaplatit,spojila jsem se s paní která to má nastarosti s tím že jse domluvím pani mi dala ještě týden jinak to předá k exekuci.Za dva dny mi volala znova a částku už navýšila na 43.569,- ale já už částku41.733,- zaplatila bude mi hrozit i nadále exekuce děkuji.

  1. V tomto případě bude nejlepší obrátit se přímo na Homecredit a ověřit si jestli vaši platbu evidují. Pokud jim již tato platba došla, tak by vám rovnou měli být schopni říci, jestli je tím celá záležitost vyřízená.

 17. Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,když příjde exekutor k nám domů a bude chtít nebo zabaví nějaký majetek,může třeba potom za půl roku přijít znovu a znovu zabírat majetek?

  1. Pokud při první exekuci majetku nebude uspokojena celá pohledávka a exekutor se bude domnívat, že doma máte ještě nějaké věci, které by bylo možné zabavit tak ano. To samí platí, i kdyby byla nařízena nová exekuce kvůli jiné pohledávce.

 18. Dobrý den, prosím moc o radu. Chci požádat o odlužení několika úvěrů. Mám byt v OV a na něm také nebankovní půjčku. Chtěji po mě při předčasněm splacení čtyřnásobek toho co jsem si půjčil. Musejí souhlasit s tím že budu žádat o oddlužení? Nebudou chtít prodat byt sami?Mám také nedoplatek na nájmu. Když ho zaplatím před žádostí o oddlužení, nebude to považováno za upřednostňování před jinými věřiteli? Je možné aby mi zůstal byt v OV i když by mě bylo schváleno oddlužení? Je možné požádat abych splácel oddlužení víc než 5 let a nepřišel tak o bydlení pro mě a děti? Velice se omlouvám za tolik dotazů, ale nemám peníze na advokáta a tak využívám této možnosti. Předem moc děkuji za odpověď.

  1. Pokud je nebankovní půjčka zajištěna zástavním právem na váš byt, pak tato nebankovní půjčka a firma, která vám ji poskytnula, patří mezi tzv. zajištěné věřitele. Insolvenční zákon umožňuje zajištěnému věřiteli nedat souhlas s prodejem bytu (nebo obecně nemovitosti), s tím že tento byt by zůstal po celou dobu trvání oddlužení zajištění ve prospěch tohoto věřitele.

   je tedy na vás, abyste se dohodnul s danou firmou, aby v rámci vašeho oddlužení nepožadovala prodej vašeho bytu. Pokud s tím bude souhlasit, pak by vám byt zůstal. V opačném případě, nebo v případě že zmiňovaná půjčka není zajištěna zástavním právem, je velmi pravděpodobné, že by soud požadoval prodej bytu a úhradu dluhů z výnosu tohoto prodeje. Většinou se soud snaží, aby byla co největší část pohledávek uhrazena. Pokud vaše příjmy nejsou takové, abyste byl schopen uhradit velkou část příjmů prostřednictvím splátkového kalendářem, tak soud bude požadovat oddlužení prodejem majetku.

   Pokud uhradíte nájem před podáním žádosti o oddlužení, tak by ti nemělo ničemu vadit, případné upřednostňování věřitelů se řeší, až ve chvíli kdy je nařízeno oddlužení.

 19. Dobrý den, prosím o radu,jak by měl syn postupovat při neplacení splátek.
  Dlouho byl bez zaměstnání a bez sociální pomoci,protože neměl odpracovano 6 měsíců v celku,takže mu vznikl dluh u 3 věřitelů v částce odhaduji cca 250000 Kč. Nyní si našel konečně zaměstnání a peníze posílá na můj účet.
  Může exekutor zablokovat i můj účet?
  Mohou mu provést exekuci na plat a na diety, které dostává v zahraničí?
  Mohou provést exekuci u jeho přítelkyně,která bydlí v pronájmu?
  Jaká existující možnost oddlužení by byla pro něho nejvýhodnější?
  Děkuji moc za pomoc

  1. Váš účet exekutor zablokovat nemůže. Pokud má ale syn nařízenou exekuci na bankovní účet a posílá si peníze k vám, může to být hodnoceno jako maření úředního rozhodnutí.

   Ohledně diet platí, že na ty nemůže být uvalena exekuce ani v ČR. Exekuce na mzdu se vypočítává z čistého platu, do kterého se nezahrnují právě diety nebo cestovní náhrady.

   Exekuce na plat v zahraniční možná je. Váš syn má povinnost informovat soud že pracuje v zahraniční, vymahatelnost exekuce u zahraničního zaměstnavatele je ale komplikovaná, záleží i na tom o jakou se jedná zemi atd., takže v praxi pak není mnoho případů, kdy by se exekutor pokusil provést exekuci na plat u zahraničního zaměstnavatele

   Exekuce na majetek u jeho přítelkyně proběhnout může, pro exekutora je rozhodující to kde se dlužník zdržuje. Jeho přítelkyně by pak v případě exekuce na majetek musela doložit, že zabavené věci jsou její (účtenky nebo jiné doklady o nabytí věci).

   Pokud se bavíme o oddlužení podle insolvenčního zákona tak je jen jedna možnost – podat k insolvenčnímu soudu návrh na osobní bankrot, podrobnější informace jsou i na tomto webu.

 20. Dobrý den potřebuji poradit mám velké dluhy prestala jsem splacet kdyz jsem prisla o zamestani praci nemam do dnesni doby nemam z ceho zplacet a chteji pome obrovske castky 16000 korun ted se mi snad postesti a od 1.cervence bych mela nastoupit do prace nevim si rady co delat nevlasnim zadny majetek bydlim u rodicu a tatinek take prisel o praci a exekutor jim polepil majetek tatinek splaci ale me nemaji co vzit prosim poradte

 21. Dobrý den,mám exekuci na účet a chtěla jsem se zeptat zda-li mi exekuční úřad může sebrat mateřskou,mám 3 děti a jsem samoživitelka.Děkuji

  1. Pokud máte exekuci na účet, tak nerozhoduje to, odkud vám chodí peníze na bankovní účet. V případě exekuce na BÚ si z něj jednorázově můžete vybrat částku, která odpovídá dvojnásobku životního minima (tedy 6252 Kč). Pokud vám mateřská chodí na tento účet tak se domluvte, aby vám ji posílali jinam (třeba složenkou na poštu).

 22. Dobrý den,mám na vás ještě jeden dotaz,když mám na účet od exekučního úřadu uvalený plateblí příkaz a mám jem mateřskou,mohou mi je sebrat přímo ze sociálky od kud mi mateřská chodí?Děkuji moc

  1. Ano, exekuce na mateřskou nebo i na rodičovský příspěvek nařízena být může. Na rozdíl od exekuce na bankovní účet vám ale v takovém případě musí zůstat nezabavitelná částka jako u exekuce na plat. Základní nezabavitelná částka ve vašem případě (1 dospělá osoba a 3 děti) je 10310,5 Kč. Konkrétní výše pak dále záleží na typu exekuce a na tom kolik přesně je vaše mateřská.

 23. Dobry den,v soucasne dobe jsem osoba osvč z minulosti mam nejake dluhy ktere presly v exekuci nesouvisi s podnikanim.Chci je nejak vyresit jenze bohuzel jich je vice tak nevim jak postupovat.Mzda me nedosahuje takove vyse abych pokryl vsechny exekuce soucasne.Dekuji moc

 24. Dobrý den,prosím měl bych jeden dotaz,hrozí mi exekuce na plat i mé manželce,chtěl jsem se zeptat co máme dělat nebo na koho se třeba obrátit v případě že nám budou strhávat větší částku z platu že nám ani ta nezabavitelná částka nezůstane máme 2 děti tak abychom měli teké z čeho žít děkuji

  1. Peníze z platu vám strhává zaměstnavatel, za správnost výpočtu je tedy zodpovědný on. Takže pokud zaměstnavatel špatně spočítá srážky z platu, je tu nutné nejprve řešit s ním. Pokud by svou chybu neuznal, tak následně se musíte obrátit na soud.

 25. Dobrý den. Švagr si nechává svou výplatu posílat na můj účet, zjistili jsme teď, že dluží bance splátky na půjčku. Kdyby to řešil exekutor tak by mohl zablokovat můj účet nebo to není možné, když účet není na jméno dlužníka? Jeho zaměstnavatel trvá na vyplacení mzdy na účet, ale je mu jedno na jaký. Děkuji

 26. Dobrý den,
  manželovi, s kterým jsme se brali loni v létě, přišlo pár exekucí od DP a městské policie (všechny prohřešky se staly v době, kdy jsme se ani neznali), můj dotaz je může exekutor pro splacení dluhu použít dům, který jsem koupila před uzavřením manželství a je psaný v katastru na mé dívčí jméno? A nebo poslat exekuční příkaz na můj účet? A ještě jedna poslední otázka manžel se po svatbě trvale přihlásil ke mě do bytu, který se nachází v rodinném domě mého otce. V domě jsou 3 bytové jednotky obsazené mou rodinou může se exekuce dotknout majetku mé rodiny?
  Předem děkuji za odpověď

  1. Dům, který jste si pořídila před uzavřením manželství nespadá do SJM, nemůže tedy na něj být provedena exekuce. To samé platí i pro bankovní účet, prostředky na BÚ nespadají do společného jmění.
   Pokud by tedy exekutor nařídil blokaci vašeho bankovního účtu nebo pokud by se pokusil provést exekuci na dům, musíte se bránit podáním vylučovací žaloby a soud vám dá zapravdu. To samé platí i pro majetek vaší rodiny. Exekutor se sice může pokusit zabavit majetek, který najde v bytě, kde bydlí dlužník, pokud jste ale schopná prokázat že je vaším vlastnictvím, k jeho exekuci a prodeji dojít nemůže. Pokud jsou navíc v domě samostatné bytové jednotky, tak do těch exekutor nemá vůbec přístup, pouze do bytu kde žije dlužník.

 27. Ano, to že máte exekuci na plat, nevylučuje to, že vám exekutor zablokuje bankovní účet, nebo to že přijde do bytu provést exekuční soupis majetku k jeho exekuci. Pokud ale máte dostatečný příjem na to, abyste exekučními srážkami ze mzdy uhradila dlužnou částku, pak další exekuce není příliš obvyklá.

  1. Ano můžete, ale pouze pokud by se jednalo oddlužení pomocí prodeje vašeho majetku. Oddlužení splátkovým kalendářem vám soud nepovolí, protože nemáte žádné příjmy.

 28. Dnes mi volal pán a řekl mi,že když jsem na md tak to lze,jen jsem se chtěla ujistit jestli to není podvod.

  1. Podat žádost určitě můžete. V tom má dotyčná pravdu. Ale pokud budete žádat o oddlužení splátkovým kalendářem jen na základě příjmů z rodičovského příspěvku, soud vám tuto žádost zamítne a vy zaplatíte zbytečně poplatky.

 29. dobrý den potřebovala byhc poradit jak napsat dopis investrovi .. který převzal dluh v bance … už sem jim vollala a psala chteji po me částku 3000kč ale můj příjem je mateřská a na bydleni to je 10 000 byt platim 8500 bojim se že mi přijdou pozdeji exekutoři a vemou co mam v podnajmu …. tak prosím apson o menši radu co napsat

  1. Navrhněte věřiteli nějakou částku, kterou můžete ze svého příjmu platit. Pokud by byla nařízena exekuce na vaše příjmy, tak dávky na bydlení vám zabavit nemohou. Mateřská může být postižena, ale i tak vám musí zůstat nezabavitelná minimum. Nevím kolik je vaše mateřská a jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku a jestli máte manžela nebo děti, i tak se ale domnívám, že při exekuci na příjem vám určitě budou zabavovat méně než ty 3000 Kč. Zkuste napsat exekutorovi, jaké jsou vaše příjmy a kolik si maximálně můžete dovolit platit.

 30. Dobrý den,

  rád bych se zeptal na něco ohledně zákona o upřednostňování věřitele. Mám na sebe napsaný úvěr na dva automobily, jeden využívám já a druhý rodiče k práci, nejsem schopen svoje závazky splácen, ale zároveň nevím jestli se zdaří přepsat úvěr na druhý automobil na rodiče. O svoje auto přijdu, s tím jsem smířen, stejně tak nemohu splácet vícero závazku a insolvence dle právníků není možná, ale jak to bude když za mě i přesto budou rodiče platit auto, které využívají, ale nepovede se, aby převzali můj úvěr na něj.

  1. Záleží, jestli se jedná o leasing nebo úvěr. Pokud je to leasing a rodiče budou splátky platit za vás, pak není důvod, aby leasingová společnost auto zabavila (po dobu leasingu je v jejím majetku).
   Pokud je to úvěr a auto je vaším majetkem, může ho zabavit kterýkoliv jiný věřitel bez ohledu na to, jestli jsou splátky za toto auto hrazeny nebo ne.

 31. Dobrý den, ráda bych Vás poprosil o radu. Dnes při zjišťování zůstatku na mém osobním účtu jsem zjistila, že mi byla zablokována částka 18 296,72 Kč Exekutorským úřadem Praha 8. Na exekutorský úřad jsem zavolala a zjistila že se jedná o vymáhání platebního rozkazu, který vydal Městský soud v Brně a tento platební rozkaz je na 2632 Kč (nějaký dkuh pojišťovně Allianz). Chci se zeptat zda se můžu nějakým způsobem bránit proti nehoráznému navýšení dlužné částky exekutorem a sice o 15 664,72 Kč? A pokud ano zda byste neměli kontakt na někoho kdo by mi mohl pomoci situaci vyřešit. Předem moc děkuji Lucie Pokorová

 32. Dobrý den mám konsolidaci a měsiční splátka dělá přes 6100 kč, a to mám ještě kreditní kartu pujčené na 10000 kč, a taky přes 6000 kč měsiční,jenže konsolidace se platí,ale kreditní karta se platí huř, snažím se to platit,ale úroky ktomuů.vydělám si měsíčně kolem 18000 kč.šlo by mi nějak pomoci

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *