Oddlužení fyzických osob

Oddlužení fyzických osob
Oddlužení fyzických osob

Oddlužení fyzických osob nebo také osobní bankrot je jedním ze způsobů jak se vypořádat se velkými dluhy. Oddlužení fyzických osob se upraveno zákonem o insolvenci a platí pro něj přesná pravidla. Oddlužení fyzických osob nařizuje soud a nehodí se pro všechny, kdo mají velké dluhy. Jaké jsou podmínky pro oddlužení fyzických osob a jak celý osobní bankrot probíhá?

Oddlužení fyzických osob  – základní informace

Oddlužení fyzických osob musí nařídit soud, který postupuje podle insolvenčního zákona. Předpokladem pro nařízení osobního bankrotu (oddlužení fyzických osob) je podání žádosti dlužníkem a její schválení u soudu. Oddlužení fyzických osob pak může proběhnout buď zpeněžením majetku, nebo prostřednictvím splátkového kalendáře. Aby soud povolil osobní bankrot prostřednictvím pravidelných splátek, musí být dlužník schopen zaplatit alespoň 30% všech svých dluhů během následujících 5-ti let. Po tu dobu dlužník zpravidla dostává jen životní minimum a všechny další příjmy jdou na úhradu dluhů. Po pěti letech je ale oddlužení fyzických osob ukončeno a všechny dluhy, které byly součástí oddlužení jsou ukončeny = máte pak čistý štít

Jak probíhá oddlužení fyzických osob

Návrh na oddlužení fyzických osob podává dlužník příslušnému soudu. Žádost o oddlužení fyzických osob musí obsahovat seznam všech dluhů (opravdu všech!, nevyplatí se cokoliv zatajit). Dále musí žádost o oddlužení obsahovat informace o očekávaných příjmech v následujících pěti letech. Dlužník také musí doložit údaje o příjmech za poslední 3 roky a nakonec i návrh jak by mělo být oddlužení provedeno.

Insolvenční soud následně žádost posoudí a schválí nebo zamítne. Pro rozhodnutí o oddlužení fyzických osob, je pro soud rozhodující především to, jestli žádost o oddlužení sleduje poctivý záměr (tedy to jestli se dlužník opravdu snaží vyřešit své dluhy a nesnaží se jen vyhnout splacení). Dále rozhoduje to, jestli dlužník během následujících 5-ti let, zaplatí alespoň 30% všech svých dluhů. Pokud není dlužník, který podává návrh na oddlužení fyzických osob schopen zaplatit alespoň 30%, musí se dohodnout se svými věřiteli a musí od nich získat písemný souhlas, že dostanou méně než 30% dlužné částky.

Co bude po schválení oddlužení fyzických osob

Pokud insolvenční soud rozhodne a schválí návrh na oddlužení fyzických osob, další postup záleží na tom, jaký byl zvolen způsob oddlužení fyzických osob. Pokud návrh obsahoval oddlužení prostřednictvím zpeněžení majetku, soud určí insolvenčního správce, který bude zajišťovat prodej majetku a vypořádání dluhů.

Pokud bylo rozhodnuto o oddlužení fyzických osob prostřednictvím splátkového kalendáře, soud opět určí insolvenčního správce a dlužník musí vždy 2c za rok (15 ledna a 15 července) předložit insolvenčnímu soudu nebo insolvenčnímu správci přehled svých příjmů a plnění splátkového kalendáře.

Kolik zaplatíte při oddlužení fyzických osob

Při oddlužení fyzických osob musí dlužník zaplatit alespoň 30% po dobu následujících pěti let. Neplatí ale, že by stačilo zaplatit jen 30%.  To je jen minimální částka. Pokud budou příjmy dlužníka pod dobu pěti let vyšší než 30% dluhů, na úhradu dluhy se použijí i zbylé peníze.

86 comments

  1. Přišla jsem úplně o všechno – o byt, o práci i o přítele. Zůstaly mi jen velké dluhy a exekuce. Nevím co mám dělat, mohu v takovém případě vyhlásit osobní bankrot? A kam bych se měla obrátit o pomoc s oddlužením? děkuji za radu

    1. Pokud vaše dluhy nejsou z podnikání a pokud se vám podaří najít nějakou práci (oddlužení soud zpravidla povolí jen zaměstnaným, kteří jsou schopni splácet alespoň malou část svých dluhů), tak se můžete obrátit na insolvenční soud nebo na některou z poraden aby vám pomohli posoudit jestli splňuje zákonné podmínky pro oddlužení.

  2. Dobrý den, mám několik půjček a úvěrů a nezvládám je splácet. Mám už dokonce i exekuci na mzdu a hrozí mi i další problémy. Celková výše mých dluhů je něco přes osm miliónů korun. Moje čistá mzda je při tom jen asi 200000.

    Mohu v tomto případě požádat o oddlužení fyzické osoby? A jak je při tom postupuje? Vyplatí se mi oddlužení fyzické osoby? Předem děkuji za názor nebo radu co dělat s mými dluhy.

    1. V tomto případě se pro vás bohužel oddlužení fyzických osob nehodí. Vaše příjmy, jsou totiž v porovnání s tím, kolik celkově dlužíte, příliš nízké. Soud vám tedy osobní bankrot nepovolí. Soud totiž požaduje při oddlužení, abyste během následujících pěti let zaplatil alespoň 30% ze všech dluhů a pohledávek, a to ve vašem případě není možné.

      Nezbývá vám tedy než se pokusit jednat se všemi věřiteli, vysvětlit jim svoji situaci i to jaké máte celkové závazky a pokusit se dohodnout na nějakém řešení prostřednictvím splátkového kalendáře. Nebo aby vám odpustili úroky či jiné řešení. Nebo se musíte pokusit najít jiné zdroje příjmu, abyste byl schopen svoje závazky platit.

  3. Dobrý den,mám dluhy asi 250000 pracuji můj měsíční příjem je zhruba 20000kč,mám 20letou dceru která studuje uplatnuji na ni danovou slevu,mám možnost oddlužení?Děkuji

    1. Ve vašem případě nemá smysl žádat o soudní oddlužení podle insolvenčního zákona. Pokud máte příjmy 20.000 Kč měsíčně (čistého?) a dluhy „jen“ 250.000 Kč, pak by žádost o soudní oddlužení nedávala smysl.

      Při oddlužení fyzické osoby musíte mít několik různých dluhů. Dále platí to, že soud rozhodně buď o oddlužení formou rozprodeje vašeho majetku (všeho kromě základního vybavení) nebo soud nařídí oddlužení podle splátkového kalendáře.

      V takovém případě by vám zůstala jen nezabavitelná částka stejně jako u běžné exekuce. Základní nezabavitelná částka by ve vašem případě (1 dospělý + 1 dítě) byla 6657 Kč + 2633 Kč, na úhradu dluhů by pak šel zbytek, cca 10.000 Kč. Touto formou by se vaše dluhy zaplatili za přibližně dva roky.

      Oddlužení fyzických osob má smysl u dlužníků, které mají podstatně vyšší dluhy, kteří pak díky oddlužení zaplatí jen 30%. Vy byste ale zaplatila celý svůj dluh. Ve vašem případě bude lepší domluvit se se svými věřiteli na nějakém dlouhodobém splátkovém kalendáři nebo na jiných podmínkách uhrazení dluhu.

  4. Dobrý den,mám dluhy ve výši 280.000Kč. Navštívila jsem dluhovou poradnu, kde mi také osobní bankrot doporučili. Než je oddlužení soudem schváleno, nějakou dobu to trvá. Věřitelé pochopitelně chtějí splátky a penále narůstá. Tímto se také dluh zvětšuje. Je to tak, že podáním žádosti, i když ještě není schválena, jste v insolvenčním rejstříku a věřitelé si již přihlásí pohledávku na soudě? Děkuji

    1. Vzhledem k tomu že k návrhu na oddlužení musíte dodat potřebné dokumenty, mezi které mimo jiné patří písemný souhlas nezajištěného věřitele, který se na tom s dlužníkem dohodl, s tím, že hodnota plnění, které při oddlužení obdrží, bude nižší než 30 % jeho pohledávky, tak by vaši věřitelé měli být ještě před podáním návrhu o oddlužení informování o tom, že budete žádat o oddlužení a měli by s tím souhlasit.

  5. Dostal jsem se do problému se splácením svých dluhů kterých mám několik. Požádal jsem o pomoc Spráce dluhů. Díky tomu jsem se dostal všech registrů neplatičů. Jedná se asi 700 000,-Kč. Mzdu mám kolem 20 000,-Kč. Prosím o radu jak mám pokračovat a jakou mám šanci při odlužení. Děuji Vám za dpověď.

    1. V tomto případě se asi vyplatí zvážit možnost oddlužené fyzické osoby. Pokud máte několik různých dluhů, soud by vám měl s největší pravděpodobností oddlužení povolit. Základním předpokladem pro soudní oddlužení fyzické osoby je buď to že máte nějaký majetek, který je možné prodat, nebo že v průběhu následujících 5-ti let budete schopen uhradit alespoň 30% všech dluhů.
      Pokud máte čistou mzdu 20.000 korun, tak by se na úhradu měla použít stejná částka jako při exekuci na mzdu (tj. zůstane vám nezabavitelná částka), pokud jste sám a nemáte vyživovací povinnost na děti nebo na manželku a jedná se o nepřednostní pohledávku, tak by vám zůstala nezabavitelná částka 9 321 Kč a zbytek by se požil na úhradu dluhů.

  6. Dobrý den,máme hypoteku 1200000 a další uvery asi 300000.Manžel má pravidelný měsíční přijem 21000 ale já jsem bohužel už delší dobu bez práce a máme 3 malé děti.Máme ještě šanci zachránit náš dům a dat v še dopořádku,nejak nám to přerostlo přes hlavu.Předem děkuji za odpovět.Lenka

    1. Ve vašem případě zřejmě nemá cenu uvažovat o oddlužení fyzických osob. Tam se postupuje tak, že buď soud nařídí rozprodej majetku (tedy včetně nemovitostí), nebo soud umožní oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře. V takovém případě ale musíte následujících 5 let splácet svoje dluhy a uhradit alespoň 30%.
      Pokud máte čistý příjem rodiny 21000 Kč, pak byste museli splácet cca 5000 Kč měsíčně (zbytek je nezabavitelná částka). To by ale znamenalo, že neuhradíte 30% a soud tedy oddlužení fyzických osob nepovolí.
      Pokud zatím nemáte dluhy po splatnosti tak byste se měli pokusit o konsolidaci, tedy sloučení. Pokud byste měl jen jeden velký dluh, pak by se určitě dali dohodnout nižší splátky. Další variantou je prodej nemovitosti, tím byste se zbavili hypotéky a mohli uhradit alespoň část dalších dluhů.

    2. Dobrý den, jestli scháníte práci a myslíte to opravdu vážně, možná bych Vám mohl pomoci. Jednalo by se o pomoc lidem ve fin. sektoru. Nadprůměrné hodnocení, osobní přístup. Máte-li zájem odpovězte na schwarz123@seznam.cz

  7. Dobrý den,
    Díky dlouhodobé nezaměstnanosti jsem nebyl schopen splácet půjčku a dva úvěry. Díky více než tříměsíčnímu neplacení splátek mi byla vypovězena smlouva a já mám teď najednou téměř 200.000,- dluh. Dnes jsem také dostal rozhodnutí o exekuci na plat za 15 let staré pokuty u DP a to je celkem za 130.000,-. Vzhledem k tomu, že chci své dluhy řešit, volal jsem do společnosti která se o dluhy stará a bylo mi řečeno, že oddlužení se počítá za oba manžele. Jak to tedy je? Budu splácet jenom já ze své mzdy, nebo i manželka? Pak by jsme totiž neměli ani na nájem (12.500).

    1. Asi vás budeme muset zklamat, ale informaci, kterou jste dostal je v zásadě správná. Celý problém spočívá v tom, že vaše půjčky a úvěry velmi pravděpodobně vznikly v průběhu manželství a tak spadají do společného majetku. Za úhradu těchto dluhů odpovídáte jak vy, tak i vaše manželka. Dále platí to, že pokud byste podal návrh na oddlužení fyzické osoby podle insolvenčního zákona, tak vaše manželka musí s tímto oddlužením souhlasit, a tento souhlas musí být písemně doložen jako součást návrhu. Dále také podle zákona mohou být příjmy vaší manželky použity na úhradu dluhů. Příjem manželky se totiž bere jako součást společného jmění manželů. Takže pokud byste požádal o soudní oddlužení, byly by tím postiženy i příjmy manželky.

  8. Vzhledem k tomu jaké máte příjmy tak i kdyby vám byla nařízena exekuce na plat nebo mzdu (popř. na sociální dávky), tak vám toho exekutor moc nezabaví. To čeho se můžete obávat je exekuce na majetek nebo zablokování bankovního účtu.

    Nejlepší by bylo zvážit, jestli nemáte možnost uhradit alespoň část dluhu prodejem nějakého majetku, nebo se s věřitelem (bankou) domluvit na nějakém řešení pomocí splátkového kalendáře. Vzhledem k vašim příjmům, které jsou nízké, by vám soud oddlužení fyzické osoby formou osobního bankrotu nepovolil.

    1. Vězení by vám mohlo hrozit jen v případě, že byste si půjčky od banky vzala s úmyslem je nikdy nesplatit nebo například pokud byste při žádosti o půjčku v bance předložila falešné potvrzení o příjmu nebo uvedla nějaké nepravdivé informace. V opačném případě vám vězení nehrozí. To co vám hrozí, je exekuce. Před tou vás ale neochrání ani to že se snažíte splácet. Pokud by byla nařízena exekuce, tak vám vždy musí zůstat nezabavitelná částka.
      Pokud máte příjem 6200 Kč a nemáte děti nebo manžela, pak při nepředností pohledávce je nezabavitelná částka 5 909 Kč, zbytek vám soud/exekutor může zabavit na úhradu dluhů.

  9. Dobrý den,
    syn má 400.000kč dluhy. Výplatu má 16.000,-kč. Měsíčně mu po uhrazení splátek nezbude ani koruna. Může žádat o osobní bankrot? Nemá žádný majetek, jak má postupovat, jak situaci řešit? Předem děkuji za odpověď. D.Š.

    1. V případě oddlužení vašeho syna by se mu oddlužení zřejmě nevyplatilo. Pokud požádal osud o osobní bankrot, tak by mu po dobu následujících 5-ti let zůstávala pouze nezabavitelná částka tj. při platu 16.000 korun (pokud je to čistá mzda) by mu soud každý měsíc strhával 8 011 Kč a jako plat by mu zůstalo jen 7 989 Kč. Za 5 let by celková výše splátek činila 480 660 Kč, tj. oddlužení by pro vašeho syna skončilo ještě o něco dříve než před uplynutím 5-ti let a uhradil by všechny svoje dluhy. Myslím, že vašem případě bude lepší, když se syn bude snažit svoje dluhy splácet postupně a smíří se s tím, že další 3 – 4 roky mu bude zůstávat jen minimum, a pak by ale jeho dluhy měly být vyřešeny.

  10. Dobrý den,
    děkuji za rychlou odpověď. Chci se zeptat, zda existuje nějaký jiný způsob oddlužení, nebo snížení splátek kromě konsolidace, kterou synovi banky nepovolí. Protože částka 400.000kč je aktuální v případě okamžitého zaplacení.Jinak cílová částka s úroky bude daleko vyšší. Ještě se chci zeptat co znamená “odstoupení od smlouvy” ze strany banky. Předem děkuji za odpověď. D.Š.

  11. Dobrý den,
    manžel neplatil posledních 20 let zdravotní a sociální pojištění.Nyní mu dluh objevili a bylo zahájeno řízení. Četla jsem v příspěvcích,že nám hrozí exekuce.Můžou kvůli pojištění (výhradně jeho, je součástí spol. jm. manželů ?) sáhnout i na můj plat? I na můj penzijní fond? Popř. můžou exekuční příkaz uvalit i na dceřim plat a majetek? Velmi velmi děkuji za odpověď.

    1. Váš plat a také třeba peníze na vašem bankovním účtu jsou součástí společného jmění manželů a exekutor je tedy může zabavit a nařídit exekuci na váš plat nebo na váš bankovní účet.

      Penzijní pojištění je ale výhradně vaše záležitost, které nespadá do společného jmění manželů, vaše penzijní pojištění tedy exekutor zabavit nemůže. Co se týká platu a majetku vaší dcery tak ta je úplně mimo. Děti nemají žádnou odpovědnost za dluhy rodičů (a naopak).

  12. Dobrý den,
    chci se zeptat,mám dva dluhy v celkové výši cca 500 000 Kč.Na jeden dluh mám již exekuci na účet a plat a na druhý zatím ne.Jsou to dluhy kde jsem zaplatil jistiny a tedy zůstali jen úroky,odměny advokátům a exekutorovi.Tyto dluhy vznikli v mém předešlém manželství.Rád bych věděl,jestli mám možnost při vyhlášení osobního bankrotu,když mám plat 12000 Kč a platím alimenty na dvě děti.A jestli nebude při tomto osobním bankrotu i postižena na svém platu má nynější manželka s kterou jsem již 3 roky ,která nemá s tím nic společného.Nemám žádný majetek ani auto.
    Děkuji za radu .Jo ,nevíte jestli se při tomto soudu něco platí?Jestli jo nevíte kolik?

    1. Pokud máte příjem 12000 Kč a dvě děti, tak by vám při oddlužení zůstávala částka cca 9.300 Kč a cca 2700 Kč by měla jít na splátky dluhů. Aby soud schválil oddlužení, je požadována úhrada alespoň 30% dluhů, což byste měl splnit a soud by vám tedy měl oddlužení povolit. Při žádosti o oddlužení může soud požadovat zaplacení zálohy (maximální částka stanovená zákonem je 50.000 Kč, většinou soud ale požaduje zálohu cca 10 – 20 tisíc korun. Záleží na konkrétním soudu.

      1. Moc vám děkuji.Zasloužíte si pochvalu za velmi rychlé odpovědi.Ještě jednou děkuji Libor

  13. Dobrý den, rád bych se zeptal, mám 11 dluhů ve výších od 10 000 až 140 000 kč. K mým věřitelům patří např. GE Money Bank, Cetelem, Home Credit, asi 3x soudní poplatky, 2x Městský úřad – pokuty za řízení, Česká Spořitelna, aj. Celková výše všech částek činí zhruba 450 000 – 500 000. Má čistá měsíční výplata činí 12 000 – 12 500 kč. Chtěl bych se tedy zeptat zda bych mohl požádat o osobní bankrot, kolik by mi zůstávalo a zda musím mít smlouvu se zaměstnavatelem na neurčito a také zda všichni nebo poměrná část věřitelů musí souhlasit s oddlužením. Ptám se z toho důvodu, neboť nyní splácím 6 000 měsíčně a stále mi dluhy rostou a “nabalují” se na tom další advokáti. Prozatím nic nedošlo k exekutorům, ale nechybí tomu hodně. Předem velmi děkuji za odpověď a poslední přání bych měl. Pokud to bude možné, jak by se to dalo nejrychleji zrealizovat?. Opravdu předem velmi děkuji.

    1. Prvním předpokladem toho, aby vám soud schválil osobní bankrot, je to, že budete schopen uhradit alespoň 30% svých dluhů. Buď rozprodejem majetku, nebo pomocí splátkového kalendáře. Pokud máte čistou mzdu 12500 a jste bezdětný a bez manželky, pak by vám při oddlužení fyzické osoby prostřednictvím splátkového kalendáře zůstávalo 7 717 Kč a na úhradu dluhů by šlo 4 783 Kč. Za 5 let byste uhradil 286 980 Kč. Tím splňujete podmínku 30%

      Vaši věřitelé nemusí s oddlužením souhlasit. Souhlasit by museli pouze v případě, že byste jim uhradil méně než 30%. V takovém případě je nutné soudu doložit jejich souhlas. Pokud jim uhradíte minimálně 30%, pak není potřeba souhlas předem, a oni se budou muset podřídit rozhodnutí soudu.

      O oddlužení se žádá u insolvenčního soudu pod který spadáte (podle místa trvalého bydliště). V žádosti musíte doložit všechny svoje dluhy a také očekávané příjmy po dobu následujících 5-ti let a také příjmy za 2 roky dozadu. Není tedy nutné mít práci na dobu neurčitou. Pokud ale máte práci jen na pár měsíců tak to soud zohlední při rozhodování, protože nebude mít jistotu, že budete i nadále schopen hradit svoje závazky.

      Při podání žádosti po vás soud bude požadovat uhrazení zálohy za služby insolvenčního správce. Podle zákona to může být až 50.000 Kč, většinou ale při oddlužení fyzické osoby je to částka 5.000 – 20.000 Kč.

  14. Dobrý den, jako ostaní moc prosím o radu. Jsem moc předlužená a budu muset podat návrh na osobní bankrot. Může se do návrhu zahrnout i půjčka od nebankovního subjektu když má na mém bytě zástavní právo? Je tam podepsaná také rozhodčí doložka.
    Děkuji moc.

    1. Při oddlužení je nutné zahrnout úplně všechny dluhy, tedy včetně této půjčky. To jestli je věřitel zajištění (zástavní právo) nebo nezajištěný nehraje roli. U zajištěného věřitele je jediná výjimka v tom, že po dohodě mezi věřitelem a dlužníkem, může být tato pohledávky z oddlužení vyloučena. Tj. pokud byste tuhle pohledávku nechtěla řešit v rámci oddlužení tak to možné je. Pokud ji naopak chcete řešit v oddlužení tak to zákona také umožňuje. V návrhu na oddlužení by ale tato pohledávky 100% měla být uvedena.

  15. Dobrý den,uvažujeme s manželem o oddlužení formou insolvenčního řízení.Máme několik bankovních i nebankovních půjček,některé psané na manžela některé na mě a na některých figurujeme vzájemně jako spoludlužníci.Dále pak nedoplatky na nájemném,elektřině,plynu,vodě,satelitní TV a internetu,úrazové pojistce.Celkem asi 600 000.Musíme do toho zahrnout všechny dluhy nebo je možné jen ty bankovní a nebankovní půjčky?
    Dále by mě zajímalo,zda se do čistého příjmu počítá i daňová úleva na děti,at’ už v měsíčním příjmu nebo vrácena jednou ročně při daňovém vyúčtování.
    Máme 3 děti,já na to nejmenší ještě 15 měsíců budu pobírat rodičovský příspěvěk ve výši 7600Kč.Jinak mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou.
    Manžel má bohužel nízký příjem,takže se zkusí domluvit se zaměstnavatelem o navýšení základního platu.Jinak by nebyl problém,aby nám rodiče měsíčně přispívali na úhradu dluhu.
    Musíme podat návrh každý zvlášt’ nebo jdou převést ty půjčky,které jsou psané na mě,na manžela?
    Děkuji.

    1. Při žádosti o oddlužení fyzické osoby musí návrh obsahovat všechny dluhy, které máte ve chvíli, kdy žádáte o oddlužení. Zákon požaduje, aby byly uvedeny všechny dluhy tedy i včetně nedoplatků na nájemném, elektřině, plynu atd. Pokud byste v žádosti neuvedli všechny dluhy, mohl by to být důvod pro zamítnutí žádosti.

      Srážky ze mzdy se provádějí z celkové čisté mzdy. U ročního zúčtování daně se pak vrácené daně zohledňují pro výpočet exekuce, případný daňový bonus se nezohledňuje.

      žádost můžete podat jak každý zvlášť nebo společně s manželem dohromady. Ve vašem případě bude určitě rozumnější podat společnou žádost. Protože jinak by soud musel řešit poměrně komplikované uspořádání, kdy za jednotlivé dluhy budete zodpovídat společně s manželem. Převedení všech dluhů pouze na manžela by bylo možné pouze v případě, že by s tím jednotliví věřitelé souhlasili (což je velmi nepravděpodobné, pro věřitele je vždy výhodnější pokud má svoji pohledávku zajištěnou vůči dvěma osobám).

      Pokud máte nízké příjmy, soud oddlužení může povolit v případě, že vám vaši rodiče budou pravidelně každý měsíc přispívat částku, která je potřebná k úhradě luhů. V takovém případě bude potřeba k žádosti o oddlužení doložit darovací smlouvu, ve které se vaši rodiče zaváží k tomuto přispívání po celou dobu vašeho oddlužení.

  16. Dobrý den.Rád bych se zeptal,když vyhlásím osobní bankrot a soud ho potvrdí,zda v tom období osobního bankrotu,je nutné odevzdat i takové peníze ,jako je vrácení za teplo,vodu,pojistné plnění z úrazu a podobně.A rád bych se zeptal,když dluhy které mám, jsou z doby prvního manželství, budou se do osobního bankrotu započítávat i příjmy mé nynější manželky se kterou žiji již 3 roky?

    1. Zákon o oddlužení fyzické osoby požaduje, aby byly v průběhu oddlužení použity všechny mimořádné příjmy na úhradu dluhů. To by se tedy mělo vztahovat i na příjmy které uvádíte.

      Pokud podáte žádost o oddlužení fyzické osoby vy sám za sebe, pak příjmy manželky nebudou zohledňovány. Pokud budete podávat žádost společně, jako manželé pak se zohlední.

  17. Dobrý den,
    uvažuji o oddlužení, mám dluhy ve výši asi 400000,– nynější plat je kolem 12000, podle toho jak chodíme do práce, jestli všechny směny nebo jestli podnik nemá materiál. Mám ještě příjem z alimentů 1000, ale zároveň platím 1600 na staršího syna, který bydlí u svého otce. Není to podle soudu, ale na sociálním úřadě jsme sepsali dohodu. Chtěla jsem se zeptat, kolik mě zůstane peněz měsíčně, mám jetě syna je mu 7 let a nastoupí do první třídy. Jsem sama, rozvedená. Nškde jsem četla, že se udávají také zpětné příjmy, je to pravda? Já měla před dvěma roky až do září loňského roku příjem přes dvacet tisíc a teď mám o hodně míň (12000), a smlouvu máme jenom na půl roku, kdy je nám opět prodloužena. Nebyl by to také problém?
    Děkuji moc na Vaši odpověď

    1. jestli tomu správně rozumím, vaše čistá mzda je 12000 Kč a máte vyživovací povinnost na dvě nezaopatřené děti? V tom případě by vám při oddlužení zůstávalo 9 326 Kč. U soudu se musí doložit příjmy za poslední 3 roky a očekávané příjmy v následujících 5-ti letech. Obecně smlouva na dobu určitou při oddlužení nemusí vadit, záleží ale na tom jak soud posoudí vaši celkovou finanční situaci a očekávanou schopnost splácet svoje závazky.

  18. Dobrý den,
    mamka se díky bývalému příteli dostala do velkých problémů, nabrala si kvůli němu spoustu půjček, které časem nebyla schopna splácet, nakonec jí nezbylo ani na nájem. Celková výše dluhů je odhaden 700 000,- Kč. Má cenu žádat o oddlužení, když její plat je zhruba 10 000,- Kč? Předem děkuji za odpověď

    1. Při oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře je požadováno, aby dlužník uhradil alespoň 30% všech dluhů. Při platu 10.000 Kč čistého by jí zůstávala částka 6 884 K a za dobu 5-ti let by uhradila pouze 186 960 Kč, což nesplňuje podmínku pro oddlužení. Takže pokud nemá nějaký majetek, který by bylo možné prodat a z úhrady uspokojit alespoň část dluhů, tak soud oddlužení nepovolí. Řešením by bylo, kdyby se domluvila s někým z rodiny, aby jí po dobu oddlužení přispíval každý měsíc nějakou částku, aby byla schopná splnit podmínku úhrady 30% dluhů (k žádosti o oddlužení by pak bylo nutné doložit darovací smlouvu s tímto závazkem).

  19. Dobry den prosime o pomoc radu,ja a manžel dlužime asi 700 000.-už dlouho hledame pomoc ale zatim jsme jen platili a nalitli.Mame čtyři děti,manžel přišel o praci měl uraz nohy.Ale praci hleda,ja sem si ted praci našla.Zatim mame ted přijmi 12 000.-psala jsem všem věřitelum o splatkovy kalendař ale nedostala jsem odpovědi,nevim jestli mam všem zavolat jestli by mi povolili splacet,ale nevim jak se domluvit se všemi aby nam něco zbylo na domacnost.Jsem stoho už nemocna ,pořad brečim nemužu se stoho dostat a je to furt horši-penale,sem nemocna mam astma.Mame r.dum jsou na něm dost exekuci.Manžel si daval k soudu navrch na oddlužněni ale soud nepovolil bylo to špatně vyplněny,pomahala nam pani dali sme ji 2000.-poplatek a taky nepomohla.Tak prosime vas o radu děkuji

    1. S vypracováním žádosti na osobní bankrot vám takto po internetu pomoci opravdu nemůžeme. Obraťte se na některou bezplatnou občanskou poradnu jako je například občanské sdružení SPES viz http://www.pomocsdluhy.cz/, kde by vám měli pomoci s vypracováním žádosti pro soud.

  20. Dobrý den,
    děkuji za odpověď, mám ještě dotaz. Nemám žádný majetek, dům auto co by se dalo prodat. U společnosti Smart mám půjčku a je tam nedoplatek 12 tisíc. Při podpisu smlouvy jsem uvedla jako zástavu majjetek,(sedačka, satelit, telivize, pračka apod.) může tohle chtít ta společnost, když půjdu do insolvence. Může soudce nařídit prodat tyto věci? Problém je v tom, že to není moje, je to spolunájemce, se kterým jsem v jednom bytě. Každý máme svoji nájemní smlouvu.
    Děkuji za odpověď Jitka

    1. Soud buď nařídí oddlužení prostřednictvím prodeje majetku, nebo splátkového kalendáře. Pokud ale za nějaký dluh ručíte majetkem, pozice tohoto věřitele je trochu jiné než ostatních věřitelů = tento věřitel se považuje za zajištěného věřitele. Pohledávky zajištěných věřitelů mohou být cestou oddlužení uspokojeny zásadně jen prodejem předmětu zajištění, přičemž zajištěný věřitel se může rozhodnout, zda svého práva na zpeněžení zajištěného majetku využije , či ne. V případě, že zajištěný věřitel svého práva nevyužije, zůstává mu toto právo zachováno i po skončení oddlužení.

      To znamená, že buď se s firmou domluvíte, že jí tuto půjčku budete postupně splácet i při oddlužení a ona tedy nevyužije svého práva na prodej majetku. Nebo by se při oddlužení provedl prodej této zástavy. To že se jedná o majetek někoho jiného, bych raději nikde moc neuváděl, protože pokud jste dala do zástavy majetek někoho cizího bez jeho souhlasu tak pak se může jednat o podvod což je trestný čin. To si případně musíte dořešit se svojí spolubydlící.

  21. Dobrý den.
    Chtěla jsem se zeptat. Jsem v insolvenci. A do insolvence se přihlásila i firma u které je můj byvalí přítel spoludlužník a otec ručitel. Chtěla jsem se zeptat po kom dříve budou požadovat doplacení zbylého úvěru. Děkuji za odpověď

    1. Dlužník i ručitel odpovídají za dluh společně a nerozdílně. To znamená, že úhrada dluhu může být požadována ihned po obou. Záleží tedy jen na exekutorovi/insolvenčním správci, jestli se nejprve obrátí pouze na dlužníka a až následně na ručitele, nebo jestli rovnou vyzve i ručitele k úhradě dluhu.

  22. Dobry den,,,chtela jsem se zeptat mam pujcku necelych 300 tisic uz ji mam skonsolidovanou a 5 LET JSEM BANCE PRAVIDELNE PLATILA jelikoz jsem pracovala a muj prijem byl adekvatni k mym dluhum pak jsem ale otehotnela a muj prijem rapidne klesl zadala jsem tedy banku o reseni poradily mi restruktulizaci a ja na to pristoupila jelikoz ale materska je 7600 a ma pujcka 5600 tak mi tam vznikl dluh jedne splatky a uz se vezu…nemam najednou na to zaplatit 2 splatky naraz a banka jiz vyhrozuje exekuci da se s exekutorem udelat splatkovy kalendar??? a kdyz dluh prrevezme exekutor s bankou to konci??, dekuji moc za odpoved

    1. Pokud banka bude vymáhat dluhy prostřednictvím exekutora, pořád dlužíte peníze bance, exekutor pouze vymáhá peníze. (jiná situace by byla, kdyby banka pohledávku prodala nějaké jiné firmě). Rozhodně doporučuji domluvit se s bankou na nějakém řešení. Pokud bude dluh předán exekutorovi, výše dluhu vzroste ještě o náklady exekutora, což může být i několik desítek tisíc korun. To jestli vám exekutor povolí splátkový kalendář, nebo provede exekuci na majetek je na jeho rozhodnutí. Většina exekutorů dává přednost “jistotě”. Pokud máte něco, co se dá prodat, volí většinou exekuci na majetek.

      1. ¨dekuji ja jsem na materske dovolene ,,,bydlim v pronajetem byte a majetek zadny nemam pouze nejake to zarizeni v byte…mohu dostat exekuci na materskou dovolenou a zustat tak uplne bez prijmu??dekuji moc

        1. Exekuce může být nařízena i na mateřskou nebo rodičovský příspěvek. Ale i v tomto případě vám musí zůstat nezabavitelná částka stejně jako o exekuce na mzdu. Úplně bez koruny tedy nezůstanete (to jedině že byste současně měla exekuci na bankovní účet).

  23. Dobrý den,

    je možné aby mi na dluh 4600,- přisla exekuce na 68000,- ?? Jsem nevěřila svým očím. Dle mínění jedné nejmenované firmy kde byl úvěr na vozidlo, které se splácelo se objevil dluh na 4600,- za pozdní splátky. Absolutně mi nedaly ani vědět, že se dluh přeposílá k soudu a nadále exekutorovy. Je možné, aby se takto zachovaly?? Dá se proti tomu nějak odvolat? Snížit splátkový kalendář či případné jiné alternativy.

    Děkuji za rady 🙂

    1. To aby dluh narostl z několika málo tisíc až na několik desítek nebo dokonce stovek možné je. Jsou tam úroky z prodlení, poplatky za soud a za právníky, náklady exekutora. Pokud se věc řešila u soudu, pak jste měla být soudem informována. Pokud se jednalo o dluh za auto, tak zde musela být i nějaká smlouva. Pokud jste ale v průběhu doby například změnila adresu a firmu, u které jste měla úvěr, neinformovala o změně adresy, nebo pokud jste dokonce nepřebírala poštu, pak nemáte šanci na úspěšné odvolání.

  24. Dobrý den,chci se zeptat jestli bychom s manželkou mohli udělat insolvenci. Máme dluhů celkem oba 2 000 000 kč plat máme oba celkem 24 000 kč. Máme 2 děti.

    1. U oddlužení u soudu podle insolvenčního zákona musíte uhradit minimálně 30% vašich dluhů. Ve vašem případě je to tedy min 600.000 Korun. Záleží, jestli máte nějaký majetek, který by bylo možné prodat. Pokud ne, pak je možnost oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře. Pokud máte každý čistou mzdu 24.000 korun, pak by se schválením oddlužení neměl být problém, protože vaše příjmy jsou dostatečné. Pokud máte dohromady 24.000 čistého pak záleží na tom, kdo má jakou mzdu. Při oddlužení u soudu se totiž stanovuje nezabavitelná částka podobně jako u exekuce na plat, která se počítá pro každý plat zvlášť.

  25. Dobrý den,zajímalo by mě,jestli se musí platit závazky vůči věřitelům (tedy pokud je toho člověk alespoň z části schopen) ještě po podání návrhu na oddluzení na soud?Musí se čekat až na souhlas s oddlužením nebo je pod soudní ochranou okamžikem podání návrhu?
    Pokud budu platit dál a čekat,jestli soud oddlužení schválí nebo ne,částky uvedené v návrhu budou zase jiné než do doby,kdy dojde ke schválení.
    Děkuji za odpověd’.

      1. A co se týče půjček?Zatím žádnou exekuci nemáme,akorát dluhy po splatnosti u různývh bankovních i nebankovních sektorů.

        1. Doručením insolvenčního návrhu soudu dochází k zahájení insolvenčního řízení. Návrh je do 2 hodin od svého doručení soudu zveřejněn na úřední desce soudu a zároveň v insolvenčním rejstříku. K účinkům zahájeného insolvenčního řízení patří nemožnost nařídit výkon rozhodnutí/exekuci, popř. bylo-li takové řízení již zahájeno, nelze je provést.

          Pokud zatím nemáte žádné exekuce, tak po zahájení insolvenčního řízení byste již neměla ve větší míře nakládat se svými prostředky. Domnívám se tedy i půjčky, které jsou součástí návrhu na oddlužení byste neměla dále hradit, mohlo by se to pak posuzovat jako upřednostňování věřitele.

  26. Dobrý den chtěla bych se zeptat na proces oddlužení fyzických osob.S manželem máme různé úvěry v celkové hodnotě asi 700.000Kč.manžel pracuje a jeho čistý měsíční výdělek činí kolem 18000-19000Kč.Já jsem na MD s dcerkou a každým dnem čekáme ještě chlapečka.Splátky naších dluhů nám přesáhli přes hlavu tak se chci zeptat zdali by v našem případě bylo možné oddlužení a zdali by bylo vyhodné.Spíš nás zajímá kolik by nám vzali s platu a jestli by sáhli i na můj rodičovský příspěvek.Mockrát děkuji

    1. V tomto případě může o oddlužení požádat pouze váš manžel. Vy totiž nemáte žádný příjem na základě, kterého by vám soud povolil oddlužení. Soud, aby schválil oddlužení požaduje abyste měla pravidelné příjmy z platu.

      Pokud o oddlužení požádá pouze váš manžel, bude se tím řešit pouze 1/2 dluhů (v manželství je daná společná zodpovědnost za dluhy). Vzhledem k jeho příjmům by soud oddlužení měl povolit, manželovi by zůstávalo 11 984 Kč.

      Vám by po dobu oddlužení manžela mohla i nadále hrozit exekuce, vzhledem k tomu že máte jen rodičovský příspěvek, tak je nezabavitelná částka vyšší, reálně by vám z něj tedy nemohli nic strhnout. Může vám ale hrozit exekuce na bankovní účet nebo popř. na majetek

      1. JEDNALO BY SE SAMOZDŘEJMĚ O ODDLUŽENÍ MANŽELA:)OMLOUVÁM SE TO JSEM ZAPOMĚLA DODAT JÁ MÁM V BANCE POUZE 1PŮJČKU NA KTEROU JEŠTĚ NENÍ ŽÁDNÁ EXEKUCE ZBYTEK DLUHŮ JE NAMANŽELA.v PŘÍPADĚ ODDLUŽENÍ BY SE TEDY S TOUTO PŮJČKOUNIC NEDĚLALO A JÁ JI MUSELA SPLÁCET NADÁLE?jEŠTĚ BYCH SE CHTĚLA ZEPTAT RODIČE NÁM VYPOMOHLI PŮJČKOU,KTERÁ JE OVŠEM NA JEJICHJMÉNO PROTOŽE V TÉ DOBĚ JEJÍHO NABITÍ NÁM ŽÁDNÁ FIRMA NIC NECHTĚLA DÁT ODDLUŽILA BY SE I TATO ČÁSTKA NEBOJAK BY TOBYLO?MOCKRÁT DĚKUJI

        1. Tohle je poněkud komplikovanější. Pokud o oddlužení požádá pouze váš manžel a vy ne, tak ty dluhy, které vznikly během manželství, budou v rámci manželova oddlužení řešeny jen částečně. Platí totiž, že za dluhy vzniklé v manželství odpovídáte oba rovným dílem.

          Půjčka, která je vedená na vaše rodiče do oddlužení nespadá. Museli byste ji jedině převést na manžela.

  27. Dobrý den, moc Vás prosím o pomoc. Jsem v situaci kdy musím podat žádost o oddlužení. Vypočítala jsem si že bych mohla zaplatit i 50% pohledávek. mám ale byt v OV a na něm dvě zástavy. Jedna u banky a druhá nejhorší u nebankovní společnosti která chce při předčasném splacení 3krát víc než mi půjčila. Měla jsem splácet 20let. Napočítali mě celou částku jako do splacení. Chci se zeptat jestli by mě soud povolil oddlužení nezajištěných věřitelů a abychom nepřišli o byt tak by syn hradil splátky na závazcách na bytě. Musí se psát do návrhu na oddlužení i varianta jak bych chtěla zachovat byt? Nebral by to soud jako upřednostňování placení zajištěného věřitele? Za jakou dobu od podání žádosti chce soud zaplatit poplatek? Děkuji moc za odpověď, jsem z toho zoufalá a hlavně nechci udělat žádnou chybu při vyplňování žádosti.Eva

    1. Banka i nebankovní společnost, která má svůj dluh zajištěný formou zástavy se z pohledu insolvenčního zákona považuje za zajištěného věřitele. Status zajištěného věřitele se odlišuje od nezajištěného věřitele. Zajištěný věřitel totiž může požadovat v průběhu oddlužení zpeněžení zastavené věci a úhradu kompletní pohledávky. Zákon současně ale umožňuje, aby zajištěný věřitel nedal souhlas s prodejem zástavy. Předmětná věc tak může být z procesu oddlužení úplně vyloučena.

      Takže pokud se s bankou i s nebankovní společnosti domluvíte na tom, že během vašeho oddlužení nebudou požadovat prodej zastavené nemovitosti, pak se tyto dluhy nebudou řešit v rámci oddlužení a o byt nepřijdete. Pokud se s nimi nedohodnete, pak by mohlo dojít k prodeji zástavy.

      Zaplacení poplatku je u soudu požadováno ve chvíli, kdy soud přijme váš návrh na zahájení insolvenčního řízení. Po podání žádosti o oddlužení provádí soud přezkoumání žádosti. Pokud obsahuje nějaké zjevné formální nedostatky, tak ji nepřijme. Pokud je vše v pořádku, soud návrh přijme a současně stanoví výši zálohy.

  28. Dobrý den, moc se omlouvám že zdržuji, mám ještě jden dotaz. Chápu že toho máte moc, ale mě jde o hodiny. Prosím, je možné aby věřitel se zajištěním souhlasil s oddlužením a nežádal prodej bytu? Je možné aby soud uznal, že pohledávka věřitele je nesmyslná když žádá o zaplacení částky 4krát větší než byl úvěr? (nebankovní věřitel). Moc děkuji za odpověď.

    1. Co se týká zajištěného věřitele – viz předchozí komentář, možné to je. Záleží na tom, jak se s věřitelem dohodnete.

      To aby soud uznal pohledávku za “nesmyslnou” = to nejsem schopný posoudit. Záleží na konkrétní formulaci smlouvy, jakou máte uzavřenou. Osobně se ale domnívám, že dotyčná firma má toto po právní stránce ošetřené. Takže sankce, které způsobují navýšení vašeho dluhu, velmi pravděpodobně nebude možné právně napadnout. Doporučuji vám ale toto konzultovat s právníkem, který by se seznámil s přesným zněním dané smlouvy.

  29. Děkuji Vám moc za Vaší rychlou odpověď.Napsat do oddlužení je tedy stejně musím a mezi tím se snimi dohodnu. Děkuji

  30. Dobrý den. Podávám návrh na oddlužení. Co se týče úvěrových smluv, mám přiložit k návrhu kopie nebo originály?
    Mám dceru, 6-ti letou. Mám přiložit i rodný list a napsat nějaké potvrzení že mám vyživovací povinnost? žije se mnou v domácnosti. Děkuji

    1. Dokládejte kopie (originály si vždy musíte ponechat!), u dcery můžete doložit rodný list, pokud vám byla dcera svěřena do péče soudním rozhodnutím pak byste měla doložit i toto rozhodnutí.

        1. takže stačí pouze rodný list nebo mám dodat nějaké prohlášení? Na webu jsem o tom nic nenašel, ani žádný vzor. děkuji

          1. Vit předchozí komentář = pokud dcera žije s vámi / nebo pokud máte soudně stanovenou vyživovací povinnost, tak byste měl doložit i příslušné soudní rozhodnutí.

  31. Dobrý den,potřebuji poradit a předem děkuji za odpověď. Na bytě v OV jsem měla hypotéku a nebankovní úvěr. Vzhledem k tomu , že jsem nemohla už půl roku splácet tak společnost byt vykoupila a mě nic nezůstalo. V současné době mě takříkajíc stojí exekutor za dveřmi. Mám připravené oddlužení, ale nevím jestli nebude vadit že už tím pádem nemám trvalou adresu protože se musím odhlásit. Než najdu podnájem bude to nějaký čas trvat a tak asi budu muset být přihlášená na úřadě. Nebude to prosím na překážku při oddlužení když nemám trvalý pobyt? Předem moc děkuji za odpověď.

    1. Pro soud je důležité, abyste si přebírala poštu a byla k zastižení. T,o kde máte trvalé bydliště, nehraje roli. Důležité je, abyste měla pravidlené příjm,y a byla schopná plnit podmínky uložené soudem.

      1. Dobrý večer, děkuji za odpověď. Problém je ale v tom, že na katastru jsem pořád napsaná já a oni tam mají jen zámek. Není to ještě na ně přepsané a soud podává na katastr dotaz ohledně majetku dlužníka k datu podání žádosti na soud. Tam se jim pak zobrazí že jsem před podáním žádosti převedla byt a nerda bych aby si mysleli že jsem to udělala schvalně. Taková věc se špatně vysvětluje. Exekutor s kterým jsem dnes mluvila mi řekl, že pokud nemám peníze tak ať ani za ním nechodím sepisovat nějaký splátkový kalendář. Sáhne mi na plat a já pak nebudu mít ani z čeho platit oddlužení pokud mi ho povolí. Omlouvám se za dotazy, ale jsou to strašné nervy, Děkuji

        1. Při žádosti o oddlužení u soudu musíte předložit všechny svoje dluhy a pohledávky. Pokud soud vaši žádost schválí, tak vám určí splátky a insolvenčního správce. Není tedy možné, aby na vás v průběhu oddlužení byla nařízena exekuce.
          Pokud jste byt prodala, tak to doložte ve své žádosti (smlouva o prodeji nebo nějaký jiný doklad)

  32. dobry den jedneho dne mi prisla zelena oblaka kdyz jsem ji otevrel neveril jsem svim ocim myslel jsem ze se zblaznim chtel jsem se i otravit ale pritelkyne me podrzele tet kmemu dluhu bylo to tak ze jsem si vzal 50 tis z GM MANIBENG nabydlimi ji sami ja blb sem ji vzal par mesicu jsem platil radne splatky pak jsem prisel o praci a kdyz jsem prisel do banky tak se semnou otom nechteli ani bavit pri mam pojisteni proti strate zamestnani ano to sem mel jen na 3 mecise kdyz jsem nemohl sehnat parci skoro rok tak semi dluhy nahromadili na tolik ze jsem nestihal platit jedno druhe ani treti banka muj dluch dala k soudu na behli uroky a penale soudni vylohy a i kdyz jsem volal ze bych mel zajem platit tak to chvili fungovalo pak po dvou letech obalak platil sem 500 kc mesicne nekdy sem posilal i vice 1500 -2000 kc v zelene obalce stalo exekučni prikaz naklady na soud a kdyz jsem uvidel tu cifru tak sem se polozil vyslovene shroutil suma byla 144568 kc zablokovali mi vsechna konta a navic mi dali exekuci na plat primo v praci tak ze nevim proc mi blokli i ta konta bydlim v pronajemu u rodici bydlet nejde mame silne rozbroje a neni tam promne uz misto mam videlek 17000 kc cisteho z hruba najem platim 7000 tis mesicne berou mi komplet celou vyplatu nenechavajimi vubec nic co mam delat

  33. V tomto případě byste o osobní bankrot určitě měli požádat oba. Pokud byste podal žádost pouze vy, věřitelé by poměrnou část dluhů mohli vymáhat po vaší manželce. Vzhledem k vašemu příjmu by soud oddlužení povolit.

  34. DOBRÝ DEN PROSÍM O RADU,ZAŽÁDALI JSME SI S MANŽELKOU O OSOBNÍ BANKROT KVŮLI DLUHŮM KTERÉ JIŽ NESTAČÍME SPLÁCET,JSME JIŽ V INSOLVENČNÍM ŘÍZENÍ A CHTĚL JSEM SE ZEPTAT,KDYŽ MÁM ZABLOKOVANÝ ÚČET V BANCE OD EXEKUTORA TAK KDYŽ BANCE PŘEDLOŽÍM DOKLAD ZE SOUDU KTERÝ MI PŘIŠEL ŽE JSEM V INSOLVENČNÍM ŘÍZENÍ TAK ODBLOKUJE MI BANKA ÚČET A NEBO MUSÍM ČEKAT JAK CELÝ BANKKROT DOPADNE?A KDYŽ MÁM EXEKUCI NA MZDU,TAK MÁM ÚČETNÍ TAKÉ UKÁZAT DOKLAD ZE SOUDU ŽE JSEM V INSOLVENČNÍM ŘÍZENÍ, ABY MI ZATÍM NIC NESTRHÁVALA?MOC DĚKUJI

    1. Ve chvíli kdy soud přijme návrh na insolvenční řízení tak se všechny existující exekuce pozastavují., Obraťte se tedy na exekutora, aby dal příkaz k odblokování vašeho bankovního účtu. To samé platí i pro vaši účetní. Nařízení o zastavení/přerušení exekuce musí provést exekutor.

  35. DOBRÝ DEN DĚKUJI ZA ODPOVED,ZNAMENÁ TO ŽE MI ÚČETNÍ TEDY NEBUDE NIC STRHÁVAT Z PLATU A NEBO BUDE STRHÁVAT A UKLÁDAT SI TO DO DEPOZITU,A BUDE ČEKAT JAK ROZHODNE SOUD?A KDYŽ MÁM NYNÍ NA ÚČTU PENÍZE KTERÉ NEMUŽU VYBRAT Z DŮVODU ZABLOKOVANÝHO ÚČTU TAK MI JE STEJNĚ NEVYPLATĚJ IKDYŽ ODBLOKUJOU ÚČET- NECHAJ PENÍZE V ÚSCHOVNĚ NEŽ JAK DOPADNE SOUD?CO KDYŽ TO EXEKUTORA NEBUDE VŮBEC ZAJÍMAT ŽE JSME V INSOLVENCI?JEŠTĚ JEDNOU DĚKUJI

    1. Účetní bude exekuci i nadále provádět a peníze posílat exekutorovi. Pokud exekutor na základě vaší informace exekuci nezruší, pak se musíte obrátit na soud.

  36. Dobry den,v bance jsem si kdyz jsem zjistila ze jsem tehotna domluvila restruktulizaci vzhledem k tomu ze jsem vedela ze se mi rapidne snizi prijem i tak je to ale tezke s prijmu 7600 platit platim 5500 splatku a narost mi tam za dobu materske 7000 dluh platim to ale jeden mesic jsem vynechala a uz s toho nejde ven,,,banka mi vola ze me preda exekucni agenture ktera po me muj uver 290000 bude chtit vymahat najednou,,,Je mozne aby po me chtely celou castku na raz prosim poradte nemam zadny majetek tak nevim co mam ocekavat zda se s exekutori da domluvit na splatka… Dekuji moc

    1. Pokud jste neuhradila splátku a porušila podmínky tak je pochopitelně možné aby vás banka předala exekutorovi. S exekutorem je sice možné domluvit nějaký splátkový kalendář, ale většina exekutorů požaduje jednorázovou úhradu alespoň 30% nebo 50% z dluhu a teprve poté povolí splátkový kalendář.

  37. Dobry den.Prosim o radu.Jsem na Rodicovskem prispevku ktery mi cini i s detskymi pridavky 8600kc.Pobiram hmotnou nouzi take ve vysi 8000kc.Mam nekolik pujcek a uveru ktere mam problem splacet.Dostala jsem diky tomu uz i exekuci a bojim se toho co muze byt nadale.Je mozne zadat o soudni oddluzeni v tom to pripade?Dekuji za odpoved

  38. Pěkný den,chtěla jsem se zeptat.Mám majetek co se týká nemovitosti,které pronajímán nemovitosti jsem měla již před manželstvím?Další nemovitost družstevní byt jsme nabyli s manželem.Podala jsem o osobní bankrot sama . Nějaké nemovitosti mi soud ponechal jako i zmiňovaný družstevní byt,který je společný.Na družstevním bytě byla pohledávka 20000 s kterou jsem se přihlásila do insolvence.Může po skončení insolvence pokud zaplatím třeba 40% věřiteli, zbytek požadované částky chtít po manželovi, když se družstvo přihlásilo spohledávkou do mojí insolvence děkuji Lenka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *