Výpočet exekuce ze mzdy 2011

Výpočet exekuce ze mzdy 2011
Výpočet exekuce ze mzdy 2011

Jaká pravidla platí pro výpočet exekuce ze mzdy v roce 2011? Kolik peněz vám zůstane, pokud na vás exekutor nařídí exekuci na mzdu?  Jako skoro každý rok, i v roce 2011 se mění podmínky pro výpočet exekuce ze mzdy.

Výpočet exekuce ze mzdy v roce 2011

Pokud máte dluhy a exekutor vám nařídí exekuci na mzdu, musí vám zůstat alespoň minimální, takzvaná nezabavitelná částka. Jak se v roce 2011 změnil výpočet exekuce ze mzdy a kolik vám musí zůstat peněz, které vám exekutor nemůže zabavit?

Výpočet exekuce ze mzdy a nezabavitelná částka

Pro výpočet exekuce ze mzdy je rozhodující výše takzvané nezabavitelné částky. Ta je stanovena jako 2/3  součtu životního minima a nákladů na bydlení.  U životního minima se jedná o částku 3126 korun. Tato částka se v roce 2011 nemění.  Náklady na bydlení se berou jaké náklady na jednu osobu v nájemním bytě v obci 50.000 – 99.9999 obyvatel. Tedy částka 4863 korun (tato částka se v roce 2011 měnila, předchozí výše byla 4597 korun). U výše nákladů na bydlení nehraje pro výpočet exekuce ze mzdy roli to, kde dlužník skutečně bydlí. Výše nákladů je pro výpočet exekuce ze mzdy stanovena stejně pro všechny.

Nezabavitelná částka pro výpočet exekuce ze mzdy se tedy v roce 2011 stanoví jako 2/3 z 7989 korun.

Výpočet exekuce ze mzdy – vyživované osoby

Pokud má dlužník vyživovací povinnost (děti nebo nezaopatřená manželka), nezabavitelná částka se navýší.  Konkrétně o 1331,5 korun na každou vyživovanou osobu.

Výpočet exekuce ze mzdy – příklad 1

Pokud má zaměstnance manželku a jedno dítě a jeho čistý příjem je 10.000 korun, výpočet exekuce ze mzdy v roce 2011 pak bude vypadat takto:

Nezabavitelná částka na zaměstnance je 5326 Kč, na manželku a dítě se započte částka 2x 1331,50 Kč.  Zaměstnanci tedy zůstane 7989 Kč, vše ostatní může být strženo jako exekuce ze mzdy na úhradu dluhů

Výpočet exekuce ze mzdy – příklad 2

Pokud má stejný zaměstnanec celkem 3 nezaopatřené děti, výpočet exekuce ze mzdy v roce 2011 by pak vypadal takto:

Nezabavitelná částka na zaměstnance je 5326 Kč, na manželku a 3 děti se započte částka 4x 1331,50 Kč.  To ve finále znamená, že nebude provedena žádná exekuce ze mzdy, protože výše nezabavitelné částky bude vyšší, než je reálný čistý příjem tohoto zaměstnance.

350 comments

  1. Ano, soud může nařídit exekuci i na DPČ. Pokud je to tak, že pracujete někde na HPP a navíc máte ještě další příjem / brigádu na DPČ tak může být exekuce provedena na oba příjmy.

   Konkrétně podle zákona se jedná o to, že exekuce na plat/ exekuce na mzdu postihuje všechny příjmy povinného /dlužníka. Tato exekuce může postihnout i peníze, které dostáváte na sociálních dávkách nebo jinde. Vždy vám ale musí zůstat nezabavitelná částka. Pokud je tedy DPČ váš jediný příjem, pak pro výpočet nezabavitelné částky u DPČ slouží stejný pravidla jako pro výpočet nezabavitelné částky ze mzdy.

   1. Jsem v důchodu na který mám exekuci a DPČ nepravidelně 2.000,- až 2.400,-Kč přivídělek. Jakou částku z DPČ mě exekutor může zabavit?

    1. Jediné příjmy, které exekutor ze zákona NEMŮŽE zabavit jsou:
     – dávky ve hmotné nouzi
     – jednorázový sociální příspěvek jako porodné nebo pohřebné
     – příspěvek na bydlení

     Všechny ostatní příjmy exekutor MŮŽE zabavit včetně důchodu, podpory v nezaměstnanosti, příspěvky na dítě, nemocenská, mateřské nebo rodičovské dávky atd.

     To kolik konkrétně vám exekutor může zabavit z důchodu a DPČ závisí na tom, jaká je výše důchodu. Exekutor může zabavit vše co je nad nezabavitelnou částku. Pokud součet vašeho důchodu a DPČ je vyšší než nezabavitelná částka = exekutor si může vzít vše nad tuto částku (záleží ale také na tom jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku)

     1. dobry den přišel mi dopis od exekutora o rozhodnuti exekutora sražku ze mzdy .Může mi uřad kde beru rodičovsky přispěvek a přidavky na ditě strhnout .Beru 8710 i s přidavkami někde jsem četla ,že to nesmi děkuji

      1. Přídavky na dítě exekutor zabavit nemůže, rodičovský příspěvek ani. Záleží tedy na tom kolik máte dětí, jestli máte manžela a jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku.

     2. dobry den děkuji za odpověd .Napsali jste ,že mi nemůžu exekutor zabavit rodičovsky přispěvěk ani přidavky .Tak to znamená když na uřad kde beru rodičak a přidavky napišou ,že mi maji stahovat nějakou častku ,tak by neměli mi nic stáhnout?Ale slyšela jsem ,že ted to má byt schvaleno ,že i na rodičovsky přispěvěk a přidavky na ditě ,že budou moct řekli mi to do telefonu jak jsem volala kde beru rodičak a přidavky .Mám dvě děti 2roky a 8let a jsem svobodná manžela nemám .Beru na jedno ditě ještě alimenty na druhe ne protože tam nemám uvedeného zatim otce .žiju sama .

      1. Přídavky na dítě exekutor zabavit nemůže. Rodičovský příspěvek ano. Základní nezabavitelná částka pro vás a dvě děti je 6657,5. To znamená, že v závislosti na tom, jaká je výše vašeho rodičovského příspěvku vám část může být zabavena.

       Návrh aby bylo možné exekučně postihnout všechny sociální dávky řeší vláda, zatím ale nebylo schváleno.

     3. to znamena ,že když mám rodičovský přispěvěk 7600kč tak mi může exekutor stahnout s tehle častky.Pak mám 1000kč přidavky.Napsali jste ,že zakladni nezbavitelna částka pro mě a dvě děti je 6657,5.Ale ještě to neschvalila vlada jak pišete ,tak by mi nic zatim nemělo byt strhnute?

   2. dobrý den plat mám minimum id 5633 znamená to že z platu mi nic nevezmou a id si vezmou celý jde o nepřímé pohledávky děkuji za odpověd

    1. Základní nezabavitelná částka jednotlivce je 5326 Kč. Záleží pak na tom, jestli máte nějaké děti / manžela nebo jestli je to přednostní pohledávka nebo nepřednostní. Podle vašeho příjmu vám toho ale moc vzít nemohou.

      1. Pokud tomu správně rozumím, váš celkový příjem je tedy 14633 čistého? Pokud ano, pak by vám u nepřednostní pohledávky mělo zůstat 10 652 Kč. Zbytek tj. 3 981 Kč může exekutor zabavit. Exekuce se v tomto případě vztahuje na všechny vaše příjmy

   3. Dobrý den mam exekuci na účet a exekutor my zablokoval účet beru jen 500kč přídavky a 3800 RD a to mam složenkou minulý měsíc jsem přišla o 500kč má pravo my brát penízze s účtu děkuji co my poradíte.

    1. Ano exekutor má právo nařídit exekuci na bankovní účet. To jaké máte příjmy nehraje roli. Vy máte podle zákona právo si z bankovního účtu vybrat jednorázově dvojnásobek životního minima (tj. 6252 Kč – pokud tam máte tyto peníze). Tento výběr ale můžete provést jen 1x za celou dobu trvání exekuce. Pak si musíte začít nechat posílat RD někam jinam (na poštu nebo bankovní účet někoho známého)

  2. Chci se zeptat.Dostali jsme se do finanční situace,když manžel přišel o práci,ted už nám vyhrožují,že nám nechalí jen životní minimum.Prosím kolik by mi vzali,když mám 10.800kč výplatu a děti mám v zaměstnání psané na sebe.Manžel má o něco méně 9400kč.Mužou mám sáhnout na celý plat obou .Děkuji za odpověd.

   1. Exekuce musí být nařízena vždy zvlášť na každého z manželů. Pokud bude nařízena exekuce tak záleží na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepředností pohledávky. U platu 10.800 Kč je nezabavitelná částka při exekuci na plat 9 814 Kč nebo 10 307 Kč. U čisté mzdy 9400 Kč je to 9 347 Kč nebo 9 373 Kč

     1. To záleží na tom, jestli je to přednostní nebo nepřednostní exekuce, jestli jste bezdětná a bez manžela, nebo jestli případně máte vyživovací povinnost. Pokud jste sama, tak u nepřednostní exekuce bude nezabavitelná částka 9 642 Kč u přednostní pak 7 484 Kč

 1. dobry den, chci se zeptat,kdyz mam exekuci na plat,pres banku,muzou mi vzit celou vyplatu,ktera mi tam prijde,nebo mi musi nechat nejake zivotni minimum??kam se mam obratit kdyz mi vsechno vzali??dekuji

  1. Exekuce na plat a exekuce na bankovní účet jsou dvě různé věci.

   Při exekuci na plat vám zaměstnavatel musí ponechat nezabavitelnou částku a vše co je nad ní může být použito na úhradu pohledávek. Záleží také na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku a podle toho se pak vypočítá částka, kterou vám strhne a která vám zůstane.

   Pokud vám exekutor zablokoval bankovní účet, tak to je něco jiného. Exekutor může nařídit bance zablokování peněz na bankovním účtu do výše pohledávky. Pokud máte na bankovním účtu více peněz než je velikost pohledávky, můžete se zbytkem volně nakládat.

   Pokud máte na bankovním účtu méně peněz, než je výše pohledávky, pak si můžete z bankovního účtu vybrat pouze omezené množství peněz. Ale máte právo vybrat pouze částku, která odpovídá dvojnásobku životního minima (životní minimum pro rok 2011 je 3126 Kč). Tedy 6252 Kč. Tyto peníze ale mohou být vybrány pouze 1x po dobu trvání exekuce. Nemůžete si je brát každý měsíc. Pokud vám na účet chodí výplata, domluvte se zaměstnavatelem, aby vám ji vyplácel v hotovosti.

 2. Dotaz: zaměstnanec pracoval v roce 2010 jen 8 měsíců (2 nikde, nebyl na ÚP). Průběžně jsme sráželi exekuci, teď je provedeno roční zúčtování a pádem uplatnění zvýhodnění na děti vyšel bonus v celkem vysoké výši ve mzdě za 3/2011. Výpočtem exekuce jako obvykle mu 1/3 zůstává i z tohoto bonusu k výplatě? a nebo můžeme zabavit exekučně a nechat jen nezbavitelné minimum jako obvykle?

  1. Ano, přeplatek na zálohách na daň za rok 2010, který je zaměstnanci vracen na základ ročního vyúčtování zálohy na daň, je součástí čisté mzdy. Použije se tedy pro výpočet exekuce stejně jako by se jednalo o běžný příjem zaměstnance. Výpočet nezabavitelné částky se tedy provede jako obvykle. To samé by platilo, i kdyby zaměstnanec dostal nějaké mimořádné odměny nebo prémie.

 3. Dotaz: Mám vytvořen bankovní účet který mi kvuli dluhům zmrazily a mě tam právě chodil důchod a teď si od tama nemůžu vybrat ani korunu a nemám z čeho žít ani jak platit nájem v bytě ze kterého mě kvůli tomu brzo vyhodí! Můj dotaz je to jestli oni mají právo na to mi sebrat všechny peníze i životní minimum abych prostě nepobíral vůbec nic. předem dekuji za odpovědi

  1. Ano bohužel tomu tak opravu je. Jediné na co máte podle zákona nárok v případě exekuce na bankovní účet, je to že si můžete z účtu vybrat dvojnásobek částky životního minima. Tedy 2x 3126 Kč = 6252 Kč. Tyto peníze si ale můžete vybrat pouze jednou po celou dobu, co budete mít exekuci na bankovní účet. Takže jediné řešení je vybrat si tyto peníze a následně si nechat důchod posílat složenkou na poštu nebo někam jinam.

 4. jsem pracující samoživitelka s 6 letým synem a 20letou nezaměstnanou dcerou t.č. evidovanou na Úřadu práce.můj měsíční plat se pohybuje kolem 10000kč.na plat mi již mi byla uvalena exekuce a v současné době mi hrozí i další exekuce.zajímalo by mě kolik mi bude celkem sráženo z měsíčního platu a kolik peněz mi zůstane.děkuji za odpověd

  1. Záleží, jestli se jedná o přednostní nebo nepředností pohledávky. Dále také záleží, jestli je 10000 Kč vaše čistá mzda nebo hrubá mzda (nezabavitelná částka pro exekuce se počítá vždy z čisté mzdy). Pokud je vaše dcera vedená na úřadu práce, tak na ni již nemůžete uplatnit navýšení nezabavitelné částky, protože se nejedná o nezaopatřenou osobu. Nezabavitelná částka tak bude navýšena pouze o částku za vašeho syna. Takže pro čistou mzdu 10.000 Kč:

   A, u přednostní pohledávky:
   nezabavitelná částka = 7 772 Kč
   na exekuce půjde = 2 228 Kč

   B, u nepřednostní pohledávky:
   nezabavitelná částka = 8 886 Kč
   na exekuce půjde = 1 114 Kč

   1. děkuji vám za odpověd ale zajímalo by mě ještě co je přednostní pohledávka a nepřednostní pohledávka.díky

    1. Přednostní pohledávky jsou:
     • Dluhy na výživném a alimentech
     • Pohledávky a náhrady škody za ublížení na zdraví
     • Dluhy na daních a souvisejících poplatcích
     • Dluhy na zdravotním a sociálním nebo důchodovém pojištění
     Vše ostatní (dluhy za půjčky, úvěry a cokoliv jiného) jsou nepřednostní pohledávky

   2. Uvedený výpočet exekuce na plat k otázce z 7.4.11 mi není jasný. Nezabavitelná částka je 5 326,- + 1 331,50 na nezaopatřené dítě, t.j. celkem 6 657,50. Co tvoří
    rozdíl do výše 8 886,- Kč v případě nepřednostní pohledávky při čisté mzdě 10000.

    Mohu uvést dotaz na jiný případ.
    Čistá mzda = 10 543,- Kč zaměstnance, manželka pracující, bezdětný. Mimo nově
    uplatněnou exekuci na plat z titulu ručitele pro dlužníka, má zaměstnanec
    smluvenou měsíční splátku na svou půjčku ve výši 1 667,- Kč.
    Jaká částka půjde na exekuci ?

    Děkuji

    1. Ještě k první části dotazu, vychází mi, že exekuce činí 1/3 zbylé částky
     z rozdílu nezabavitelné výše a čisté mzdy u případu 10000 čisté mzdy.
     Četla jsem výklad, že existuje hranice nezabavitelné částky 7 989 Kč v
     případě že vychází výpočet nižsí.

     1. Vždy se nejprve určí základní nezabavitelná částka (na jednotlivce + popř. navýšení na děti + manželku). To co zůstane z čisté mzdy po odečtení nezabavitelného minima:
      – vše nad 7 989 Kč se zabaví bez omezení
      – vše pod 7 989 Kč se rozdělí na třetiny (jedna třetina na nepřednostní pohledávky, druhá na přednostní, třetí na pro zaměstnance)

    2. Základní nezabavitelná částka pro dlužníka, který uplatní navýšení za manželku je 6 657,50 Kč. Rozdíl nezabavitelné minimum a čistá mzda je 3885,50. Protože tato částka nepřevyšuje 7 989 Kč, tak se zaokrouhlí na nejbližší částku dělitelnou 3. První třetina jde na úhradu nepřednostní pohledávky. Druhá třetina se strhne jen v případě přednostní pohledávky. Třetí třetina zůstává zaměstnanci. Na exekuci v tomto případě jde 1 295 Kč. Zbytek zůstává zaměstnanci

  1. Exekuce na mzdu se uplatňuje vůči čisté mzdě, ze které se pak vypočítá nezabavitelná částka a zbytek jde na úhradu exekuce. Pro výpočet exekuce ze mzdy se ale nezapočítávají částky poskytované zaměstnanci na náhradu nákladů spojených s pracovním výkonem, zejména cestovní náhrady, náhrady za opotřebení vlastního nářadí, zařízení a předmětů potřebných pro výkon práce a obdobná plnění.

   Takže diety by vám měli zůstat, protože se nejedná o mzdu, ale pouze o náhradu nákladů spojených s pracovním výkonem.

 5. Dobrý den mockrát děkuji za radu jěště bymě zajímalo jak by vy šlo vyřešit podaní navrhu na odlužení když mam byt v osobním vlastnictví ale je na něm zástavní pravo protože jse splací přes překlenovací uvěr ten se splací pravidelně je bez dluhů ? děkuji za odpověd.

  1. Podle příslušného zákona nemusí věřitel, který má svoji pohledávku zajištěnou zástavním právem, umožnit prodej. Takže pokud máte byt zastavený vůči nějaké pohledávce, tak tato zástava a pohledávky by měla být vyjmuta z procesu oddlužení.
   Z praktického hlediska bude ale lepší kontaktovat příslušného věřitele a potvrdit si s ním, že nebude trvat na prodeji zastaveného bytu. Ve chvíli kdy zažádáte o oddlužení, tak vám dramaticky poklesnou příjmy, pokud zvolíte oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře, tak následujících 5 let bude dostávat pouze nezabavitelnou částku. A z té byste pak musel hradit splátky za tento byt. Pokud váš věřitel nebude mít jistotu, že splátky budou v pořádku hrazeny, může se v rámci oddlužení přihlásit a požadovat prodej zástavy a uhrazení své pohledávky.

 6. DOBRÝ DEN,
  JAK JE TO V PŘÍPADĚ DOHODY O VÝŽIVNÉM NA MĚ V DOBĚ TĚHOTENSTVÍ. MUSÍ BÝT SOUDNĚ SCHVÁLENÁ, ABY SE DALA UPLATNIT JAKO PŘEDNOSTNÍ POHLEDÁVKA? JAK JI POTOM UPLATNIT?
  PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.

  1. V případě dohody o výživném platí, že otec dítěte, za kterého není matka provdána, je povinen 2 roky přispívat na výživu matky jeho dítěte. Tato doba počíná běžet nejdříve s počátkem těhotenství, může spadat zčásti do doby těhotenství a zčásti do doby po porodu.
   Pokud máte uzavřenou pouze osobní dohodu o výživném v době těhotenství, tak se určitě nejedná o přednostní pohledávku, a obávám se, že podobná dohoda ani není dost dobře vymahatelná (záleží ale jak konkrétně je tato dohoda sepsána a jestli obsahuje doložku přímé vykonatelnosti u notáře nebo exekutora). V případě, že se ale obrátíte na soud, tak ten vám přizná příslušný příspěvek a ten je pak možné vymáhat i exekučně.

   1. Děkuji Vám za odpověď. Nevím, co myslíte osobní dohodou. Měla jsem na mysli dohodu o povinnostech otce dítěte vůči matce nenarozeného dítěte s ověřenými podpisy u notáře. Jak tedy dohodu sepsat, aby byla vymahatelná exekučně? Mohu uvést doložku o přímé vykonatelnosti sama nebo k tomu potřebuji odborníka? Jaké jsou poplatky u soudu za schválení návrhu o výživném na matku nenarozeného dítěte?

    1. Pokud se dítě zatím nenarodilo, tak od osudních poplatků můžete být osvobozena, ale musíte o to požádat. Podle zákona o soudních poplatcích, neprovdaná matka v řízení o příspěvek na výživu a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím (§ 11 odst. 2 písm. f), může být osvobozena od platby soudních poplatků. Určitě se nevyplatí řešit vše jen dohodou u notáře. Ta se uzavírá dobrovolně a její vymahatelnost je mnohem horší. Pokud budete vše řešit soudní cestou, tak máte mnohem větší jistotu, že se vše vyřeší. S vypracováním žádosti se můžete obrátit na sociální úřad (sociálně právní poradenství). S tímto by vám měli být schopni pomoci a bez jakýchkoliv poplatků.

 7. Dobrý den,chci se zeptat, jsem samoživitelka dvou dětí ve věku 14 a 11 let, kolik mi musí exekutor nechat z výplaty? A vstahuje se exekuce na přesčasy? Děkuji

  1. Exekuce ze mzdy se vypočítá z čisté mzdy. Pro to, jaká bude nezabavitelná částka, tedy hraje roli jaká je vaše čistá mzda a také to jestli se jedná o přednostní nebo nepředností pohledávky.

   Příklad 1: exekuce ze mzdy = čistá mzda 15.000 Kč:
   A, Nepřednostní pohledávky = nezabavitelná částka bude 12 574 Kč
   B, Přednostní pohledávky = nezabavitelná částka bude 10 148 Kč

   Příklad 2: exekuce ze mzdy = čistá mzda 20.000 Kč
   A, Nepřednostní pohledávky = nezabavitelná částka bude 12 870 Kč
   B, Přednostní pohledávky = 10 296 Kč

 8. Dobry den, chci poprosit o radu:
  Mam studujici dceru a ja jsem ID 2. st./5760,- Kc/ a zapsana na Uradu prace kde pobiram 4.000,- Kc. Vyzivne mi otec neplati, neb plati dceri soukromou skolu. Od socialniho odboru pobiram 1000,-. Celkovy prijem za mesic me rodiny je 10.760,- Kc.Jakou castku mi muze exekutor zabavit na splaceni uveru a jaka castka ma zbyt pro me a dceru a naklady na bydleni? Bydlim v Praze.
  Dekuji Janka

  1. Podle nedávného rozhodnutí ministerstva práce a sociálních věcí je možné provést exekuci i na sociální dávky. Díky tomu že to je poměrně nová věc, tak nejsou jasné všechny pravidla, a jak konkrétně bude postupováno. Mělo by to být ale podobné jako u exekuce ze mzdy. V tom případě, pokud máte, příjmem 10.760 Kč, tak vám musí zůstat nezabavitelná částka stejně jako u exekuce z platu.
   Nezabavitelná částka je v tomto případě 7 876 Kč pro přednostní pohledávky a 9 317 Kč pro nepřednostní pohledávky.

 9. Dobrý den
  Máma dostala exekuci na účet. Je v plném invalidním důchodu, který činní 8 000,Kč. Dále dostává jako sociální příspěvek ( je držitelkou průkazky ZTP/P)
  4000,-Kč. Do výpočtu konečné částky co bude dostávat se bude zahrnovat i sociální příspěvek, nebo dostane nezabavitelnou částku+sociální příspěvek?

  1. Při exekuci na účet exekutor zablokuje celý bankovní účet až do výše dlužné částky. V takovém případě jsou zablokovány všechny prostředky na bankovním účtu a nic jako nezabavitelná částka neexistuje. Při exekuci na bankovní účet si můžete jednorázově vybrat dvojnásobek životního minima tedy 6252 Kč. Tyto peníze si můžete jednorázově vybrat 1x po celou dobu trvání exekuce.

 10. Děkuji za rychlou odpověď, ale zřejmě jsem se nevyjádřil přesně. Jde mi o částku, kterou bude nyní dostávet na živobytí. Požádala ČSSZ o zasílání peněz prostřednictvým složenky. Ale nevím zda se do této vypočtené částky, kterou bude teď dostávat, zahrne i sociální příspěvek, či dostane určitou sumu co zbyde po ztržení exekuce + sociální příspěvek?

  1. Exekutor může nově (od 1.4.) nařídit exekuci i na sociální dávky. Dávky, které exekutor může zabavit jsou:
   • podpora v nezaměstnanosti
   • dávky důchodového pojištění
   • dávky nemocenského pojištění
   • rodičovský příspěvek
   • přídavek na dítě
   • sociální příplatek
   • odměna pěstouna
   • příspěvek na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči

   Pokud exekutor nařídí exekuci na sociální dávky, bude se postupovat stejně jako při výpočtu exekuce na mzdu, ze všech čistých příjmů se vypočítá nezabavitelná částka a vše ostatní může exekutor zabavit. Tedy i sociální příplatek.

 11. Dobrý den,
  mé dluhy z hlouposti dělají necelý jedem milion korun. Je to několik pohledávek u různých věřitelů. Z toho mám dvě přednostní pohledávky (soc. a zdr.poj.) Můj příjem činí 6.673,- Kč (ID) a mám v péči nezletilou dceru. Myslím, že nedosahuji nezabavitelné částky a i přesto mi ČSSZ strhává 446,- Kč. Dále mě další dva exekutoři tlačí k měsíčním splátkám 200 + 500 Kč. Byla u mě provedena exekuce, kde mi sebrali vše co se dalo. Podotýkám, že i stůl, židle. žehl. prkno i pračku. Souhlasím s elektronikou. Bohužel jsem nevěděla o tom že do 15 dnů se mohu odvolat a zažádat o zanechání věcí “obvyklých”. Dcera si nemá kde dělat úlohy a slušně najíst v sedě u stolu. A to nemluvím, že budu muset dávat prát oblečení a prádlo do prádelny. Což je pro mě likvidační. Nevím co dál. Tedy jak dál. Nemám majetek a nejsem zdravá. Dá se tato situace řešit? Podotýkám, že z mého příjmu platím nájem a nutné platby spojené s bydlením a školou dcery.

  1. Vzhledem k tomu že máte velmi nízké příjmy, tak vám v tomto případě soud nepovolí oddlužení. Jediným řešením tak pro vás je snažit se najít nějaký příjem, ze kterého byste postupně splácela svoje dluhy.
   Jinak exekutor vás nemůže “tlačit” ke splátkám. Sice se o to snaží, abyste mu dobrovolně podepsala nějakou dohodu. Nutit vás ale nemůže. Pokud již došlo k zabavení majetku, tak jediný způsob jak z vás exekutor může dostat peníze je prostřednictvím exekuce na příjmy, což již tak jako tak probíhá.

 12. DOBRÝ DEN,
  EXEKUTOR MI OBSTAVIL BANKOVNÍ ÚČET. NELZE POUŽÍT PLATEBNÍ KARTU K VÝBĚRU A ANI K PLATBĚ V OBCHODĚ. JAK TEDY MOHU VYUŽÍT SVÉHO PRÁVA NA VÝBĚR DVOJNÁSOBKU ŽIVOTNÍHO MINIMA, KDYŽ MOJE BANKA NEMÁ POBOČKY, KDE SE DÁ VYBÍRAT V HOTOVOSTI? KOHO MÁM POŽÁDAT O VÝKON TOHOTO PRÁVA?

 13. Dobry den, prosim o radu mam pohledavku u KB,dne 31.3. 2011 jsem prisla o zamestnani
  nyni pobiram jen inval. duchod v castce 5780,- + od cervence platba z Uradu prace v prumeru 4000,-, mam jeste vyzivovaci povinnost na 1 dceru /navstevuje Stredni skolu/.
  Dnes mi prisla Vyzva od exekutora, ze na duchod uvalil exekuci. Mohu poprosit jake je životní minimum + náklady na bydlení Praha + částka na povinně vyživované osoby
  ci-li nezabavitelna castka z prumeru 10.000,- mesicne???
  Vyzivne nedostavam neb otec plati dceri soukromou skolu.
  Dekuji Janka

  1. Nezabavitelná částka při exekuci je ve vašem případě 8 886 Kč (nezabavitelná částka se počítá z čisté mzdy/příjmu = u vás tedy 10.000 Kč).
   Životní minimum nebo náklady na bydlení je něco úplně jiného… ty pro stanovené nezabavitelné částky nehrají roli. Vše nad 8 886 Kč vám tedy exekutor může zabavit.

 14. Dekuji za odpoved, jen nevim kolik mi ma zbyt financi na dve osoby kdyz 5000,-
  mam naklady na bydleni???
  Predesly dotaz Janka dekuji a omlouvam se…

  1. Má vám zbýt 8 886 Kč. Pokud byste byla sama, tak by nezabavitelná částka při vašich příjmech byla “jen” 8 442 Kč.
   Životní minimum pro vás a vaši dceru (předpokládám, že jí je více než 15 let) je podle zákona 4480 Kč.
   Přídavky na bydlení (pokud v bytě bydlíte pouze vy a vaše dcera a jedná se o nájemní byt v Praze) by vycházeli na 83 Kč.

   Chápu, že jste ve složité situaci, bohužel zákony jsou nastaveny takto. Jediným řešením je pokusit si najít nějaký další příjem. Pokud byste například měla čistý měsíční příjem 15000 Kč, nezabavitelná částka by byla 11 984 Kč.

 15. Dobry den, mam dotaz, ktery sem primo nespada, v soucasne dobe mam inv. duchod 5780,- Kc, jiny prijem nemam a exekutor mi oznamil, ze mi na duchod uvalil exekuci /jakou castku mi budou ztrhavat nenapsal/.
  Mam jeste jednu dceru – vyzivovaci povinnost /18 let/ a bydlim v Praze. Jak se mohu branit neb nase nezabavitelna castka je vyssi nez mam duchod a exekutor naridil exekuci u ˇCSSZ Praha 5.
  V cervenci budu muj prijem 5780 duchod + 5000 z Uradu prace prvni dva mesice a pak se mi bude castka snizovat/. Jaka cástka mi pak musi zustat na me a moji dceru???
  Dekuji Jana

  1. Při exekuci na plat, mzdu nebo další příjmy (třeba i sociální dávky) je rozhodující tzv. nezabavitelná částka. Pokud v současné chvíli máte příjem pouze 5780 Kč, tak vám exekutor nemůže nic zabavit. Může sice nařídit exekuci ale nezabavitelná částka je v tomto případě vyšší než vaše příjmy, takže nic nedostane. V červenci jak uvádíte, budete mít příjem 10780 Kč. V tom případě bude nezabavitelná částka 9 406 Kč a zbytek, tj. 1 374 Kč bude moci exekutor zabavit (pokud se tedy jedná o nepřednostní pohledávky, u přednostních by vám zůstalo ještě méně). Nezabavitelná částka není nějaké přesně dané číslo, ale vždy se počítá z celkových čistých příjmů.

 16. Dobry den, mohu se prosim zeptat zda exekutor muze naridit exekuci /z jedne pohledavky u banky/ na duchod a pak treba i na penize z Uradu prace?? ci-li na jednu pohledavku exekuci na vicero prijmu??
  A kdyz bude exekuce na duchod u jedne pohledavky, druha exekuce musi jit do poradi az se doplati ta jedna u jine banky?
  Dekuji Jana

  1. Exekuce může být nařízena téměř na jakékoliv příjmy (tedy i na důchod, podporu v nezaměstnanosti nebo na jiné sociální dávky). Pokud máte více příjmů, exekučně mohou být postiženy všechny. Vždy vám ale musí zůstat nezabavitelná částka.
   Pokud máte více pohledávek a tedy i více exekucí, tak se všechny exekuce splácí současně. Je to tak, že se určí nezabavitelná částka, a zbytek peněz, které mohou být strženy na úhradu exekucí, se rozdělí mezi jednotlivé věřitele.

 17. Mam jeste jeden dotaz, omlouvam se, ale chci se zeptat z kazdeho meho platu co bych mela se vypocitava nezabavitelna castka /myslim z duchodu, z platu Uradu prace aj./?
  ci-li mi pak muze zbyvat i vice penez kdyz by nezabavitelna byla u vicero prijmů??
  nebo sectou cele me prijmy a nechaji mi jen dohromady nezabavitelnou castku?
  Moc se omlouvam za dotazy a dekuji a preji hodne stesticka dekuji Jana
  /prikl. duchod 5780,- + Urad prace 5000,-/ jedna vyzivovaci povinnost /18 let/, Praha

  1. Nezabavitelná částka se počítá vždy z celkových příjmů. Pokud jsou vaše příjmy 10780 Kč, pak nezabavitelná částka při nepřednostní pohledávce bude 9 406 Kč, exekutor vám pak může zabavit 1 374 Kč.

 18. Dobrý den, chtěl bych se zeptat na výpočet exekuce ze mzdy. Zaměstnanec dostal příkaz na exekuci ze mzdy 2x a jedná se o nepřednostní pohledávky. Jak výše uvedeného článku, jsem pochopil, že co je nad částku 5326 Kč jde na účet exekutora? Nebo to může být i jinak? Viz článek z 1.5.2011 a následná Vaše odpověď “Pokud jsou vaše příjmy 10780 Kč, pak nezabavitelná částka při nepřednostní pohledávce bude 9406Kč”. Sice tam je jedna vyživovací povinnost, ale stejně mi to nevychází. Zajímal by mě nějaký výpočet nebo něco podobného. Mění se odvod exekutorovi na základě toho jestli je to přednostní nebo nepřednostní pohledávka??? Děkuji za odpověď.

  1. Výpočet je následující. Základní nezabavitelná částka je 5326 Kč (která může být navýšena o 1 331,50 Kč za každé dítě (nezaopatřené) nebo za manželku). Celková nezabavitelná částka se pak odečte od čisté mzdy. Pokud ale to, co zůstane po odečtení základní nezabavitelné částky, nepřesahuje 7 989 Kč, tak se zbylá částka rozdělí na třetiny. První třetina jde na úhradu nepřednostních pohledávek. Druhá třetina jde na úhradu přednostních pohledávek, pokud žádné nejsou, má na ni nárok zaměstnanec. Na třetí třetinu pak má také nárok zaměstnanec.

   Pokud po odečtení základní nezabavitelné částky zůstává více než 7 989 Kč, pak vše nad tuto částku je na úhradu exekuce. U nepřednostní pohledávky vám tak může zůstat max. základní nezabavitelná částka + 2x 2 663 Kč. U přednostní pohledávky vám tak může zůstat maximálně základní nezabavitelná částka + 1x 2 663 Kč. Konkrétní výše ale závisí na čisté mzdě.

 19. Dobry den,chci se zeptat jaka by byla nezabavitelna castka pro nekoho,kdyz je na RP,manzela nema a ma 3 vyzivovane deti…tedy neni zamestnanec.Dekuji za odpoved.

 20. Na upresneni k dotazu viz.uvedeno shora-jsem na RP,mam 3nezl.deti ve veku 18m,16let a 17let,pak syna ktery zije se mnou 20let a je jen na UP zaregistrovany,ale nepobira nic.Ja mam 15000kč od SSP a mame najemni byt,prosim kolik nam musi zustat???Moc dekuji

  1. Nezabavitelná částka v případě exekuce na příjem je vždy stejná. Pro jednotlivce je to částka 5 326,00 Kč, která může být navýšena o 1 331,50 Kč za každé dítě, ke kterému máte vyživovací povinnost. To se tedy týká pouze těch dětí, které jsou buď nezletilé, nebo studují.
   Kolik vám konkrétně zůstane peněz, pak dále závisí na tom, jestli se jedná o exekuci pro přednostní nebo nepřednostní pohledávky. U přednostní pohledávky by vám zůstalo 11 214 Kč. Pokud je to nepřednostní pohledávka tak vám zůstane 13 107 Kč

   1. Moc dekuji za Vasi odpoved,jen jsem se jeste docetla,ze exekutor nesmi sahnout na prispevky na bydleni…takze-v tech 15000kc mam i ten a to je castka 8900kc.Bude se tedy stale vychazet z celkove 15000kc nebo se tato castka pocitat nebude a bude se tedy vychazet z 6100kc?(15000-8900)????

    1. Dávky, na něž může exekuce:
     – podpora v nezaměstnanosti
     – dávky důchodového pojištění
     – dávky nemocenského pojištění
     – rodičovský příspěvek
     – přídavek na dítě
     – sociální příplatek
     – odměna pěstouna
     – příspěvek na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči

     1. Soc.prispevky uz byly od ledna zrusene jsou pouze rodicaky nebo materska,pridavky na deti a prispevek na bydleni…a na prispevky hmotne nouze taky nesmi sahnout!!Takze stejne nevim jestli mi ten prispevek na bydleni zustane nebo ne,ale i tak Vam dekuji.

 21. Dobrý den. Jak se mám zbavit exekucí, když několik let jsem měl několik exekucí v kuse, v dobré víře v jejich konec jsem to přetrpěl, teď splácím půjčky, které jsem nemohl splácet po dobou exekucí (a nějakým zázrakem to nedošlo až k exekuci). Jenže přišla exekuce od plynáren, ale já nevím za co, když 8 let na původním bydlišti nejsem a jinam se nikdo neobtěžuje poslat korespondenci. Tato exekuce bude znamenat nejspíš i další exekuci a zbytečné pseudonáklady (odeslání dopisu na nesmyslnou adresu za 25 tisíc – je to normální?), které opět zaplatím já. Původních několik tisíc kč mně už stálo možná milión a konec je kde? Když se snažím něco doplatit, opět přijde exekuce a kolotoč začne znovu. Co jsem ponížil dluhy, zase narostou a mnohem rychleji.

 22. Dobrý den mám dotaz můj plat je 11 000kč čistého+diety jsem řidič MKD.Půjčky mám u více věřitelů v hodnotě cca 780 000kč.Platím výživné dané soudem 4900kč na dvě děti.Jsem po druhé ženatý manželka pracuje a má dceru.Můžete mě prosím napsat kolik asi půjde na exekuci? Moc Vám děkuji

  1. Záleží na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledky. Pokud se jedná jen o půjčky, tak to jsou pravděpodobně pouze nepřednostní pohledávky. Dále také záleží, jestli máte vyživovací povinnost vůči 2 nebo 3 dětem (tj. jestli jste si osvojil dceru vaší současné manželky).
   – v případě nepřednostní pohledávky manželka + 2 děti bude srážka ze mzdy 561 Kč a vám zůstane 10 439 Kč
   – v případě nepřednostní pohledávky manželka + 3 děti bude srážka ze mzdy 116 Kč a vám zůstane 10 884 Kč

   diety se do exekuce na mzdu nezapočítávají

   1. Dobrý den přednostní není ani jedna nedlužím státu ani na výživném.Dceru jsem si neosvojil. Děkuju dá se napsat že jsem se docela uklidnil měl jsem strach o diety. Jěště jednou díky Petr

 23. Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli soud může vypočítávat z diet výživné a pokud ne jak se může člověk proti tomu bránit?Předem Vám děkuji za odpověd.

  1. Stanovení výše výživného je plně v kompetenci soudu, který o tom rozhoduje. Neexistuje žádný zákonný předpis, které příjmy by soud měl zohlednit, a které ne. Pokud nesouhlasíte s tím, jaké soud určil výživné je potřeba se proti rozhodnutí odvolat.

 24. Dobrý den chci se zeptat někde jsem slyšel že pokud je více exekucí na jednou a exekutor nemá z čeho brát tak exekuce zaniká je to pravda nebo se jen odkládá? Myslím tím nepřednostní exekuce tedy jen vůči bankám. Děkuji za odpověd.

  1. Exekuce nezaniká. Exekuce může být zastavena pro bezmajetnost dlužníka. Ale to neznamená, že by exekuce zanikla. Pokud je nařízena exekuce, tak má exekutor (resp. oprávněný věřitel) vymáhat svou pohledávku po dobu 10 roků. Takže i když je exekuce zastavena, může být kdykoliv znovu nařízena v rámci této lhůty. (něco jiného pak je to, že některé banky nebo jiné instituce, pokud nedosáhnou vymožení pohledávky formou první exekuce tak tuto pohledávku “odepíší” a už ji dále nevymáhají, na to se ale nedá 100% spoléhat)

 25. Dobrý den,chci se zeptat mám dluh u VZP,nedávno mi přišlo od soudu že mi udělují exekuci na plat dluh činí 4900,-.prosím o odpověd,kolik mi musí nechat životní minimum jsem sama a bezdětná.díky

  1. Pokud je nařízena exekuce na plat, tak nerozhoduje životní minimum (to je něco jiného) ale počítá se nezabavitelná částka. Základní nezabavitelné minimum na jednotlivce je 5326. To kolik vám ale zůstane, závisí na tom, jaká je vaše čistá mzda.

 26. Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na nový zákon o vyjmutí z exekuce. Je-li vúbec nějaký takový a jeho přesné znění nebo postup jakým je třeba dodržet.
  Já zatím takové problémy nemám, ale kolem mě se to dějě známým, dokonce i na korespodenční adresu dojeli exekutoři k prarodíčům kvůli vnukovým dluhům a není to vyjímka i k rodičům u kterých už děti nebydlí, ale mají trvalý pobyt. Můžou se tito lidé vůbec nějak bránit vůči dluhům jejich DRAHÝCH ??? Celý život šetří a najednou přijdou exekutoři a né jejich vinou jim zabaví jejich věci. Prosím o radu a o odpověď. Děkuji. Může se to týkat každého z nás.

  1. Nejsem si jistý jaký zákon o “vyjmutí z exekuce” máte, namysli. Exekutor může přijít i tam, kde má dlužník korespondenční adresu. Exekutor ale nemůže zabavit majetek, který nepatří dlužníkovi. Může ho pouze označit a přidat do exekučního soupisu. Pokud takto označený majetek patří třetí osobě, tak je možné podat vylučovací žalobu. To znamená, že je nutné k příslušnému soudu podat návrh na vyloučení konkrétní věci z probíhající exekuce. V návrhu je nutné doložit vlastnictví dané věci. Celý postup upravuje Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád.

 27. Dobrý den, jsem zaměstnán na DPČ a moje mzda je 6600Kč hrubého. Čekám exekuci od VZP a za půjčku. Jsem svobodný, bezdětný. Můžu se Vás zeptat, jaká bude výše exekuce? Děkuji. Jakub.

  1. Viz předchozí reakce, pohledávka od VZP bude s největší pravděpodobností přednostní pohledávka, půjčka pak nepřednostní. V tomto případě by vám mělo zůstat 5 752 Kč

 28. Dobrý den, pracuji na DPČ hrubá mzda je 6600kč, můžu se zeptat, kolik mi zbyde, když budu mít exekuci na plat? Děkuji.J.

  1. Záleží i na tom, jestli máte manželku nebo děti a také na tom, jestli je exekuce vedena pro přednostní nebo pro nepředností pohledávky. Pokud jste svobodný a bezdětný pak:
   – u přednostní pohledávky vám zůstane 5 750 Kč
   – u nepřednostní pohledávky vám zůstane 6 174 Kč

 29. Dobrý den
  Zaměstnanec pracuje na dohodu o provedení práce. Tvrdí, že na tuto dohodu se exekuce nevztahuje. Je to pravda nebo můžeme provádět srážky śtandardním způsobem.
  Děkuji za odpověď.

  1. V tomto případě má zaměstnanec pravdu. Odměna z dohody o provedení práce samozřejmě podléhá mimo exekučním srážkám, exekuční srážky ale nejsou povoleny. Na dohodu o provedení práce se tedy nařízená exekuce na plat nevztahuje. Naopak dohoda o pracovní činnosti exekuci podléhá.

 30. Dobrý den.hrozí nám exekuce na plat,když mam plat 18000 a 2 nezl.děti ve věku 8 a 12 let a manželka má plat 7000kč,kolik mi nechají a mé manželce z platu?Budeme mít vůbec na jídlo a na nájem když jsme v pronajatém bytě a platíme 6000 najem + energ.plyn?děkuji

  1. Při výpočtu nezabavitelné částky rozhoduje čistá mzda a to jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. Pokud je vaše čistá mzda 18.000 tak v případě exekuce na plat pro přednostní pohledávku vám zůstane 11 984 Kč. Pokud je to exekuce kvůli nepřednostní pohledávce tak vám zůstane 14 647 Kč.

   Pokud je exekuce nařízena jenom vám, tak plat manželky nehraje roli. Pokud by měla exekuci nařízenou i ona, tak při platu 7000 Kč čistého jí nemohou nic zabavit, protože nezabavitelné minimum je vyšší než její plat.

 31. Dobrý den,
  prosím o radu. Jaká částka půjde na exekuci.Zaměstnanec rozvedený, bezdětný má dvě nepřednostní exekuce.Jako první musí být uspokojena exekuce, která byla doručena dříve a je první v pořadí? Asi nelze srážky provádět na obě.
  Jeho čistá mzda činí 10810 Kč.

  Děkuji za odpoveď

  1. V tomto případě je nezabavitelná částka 8 982 Kč na úhradu exekuce pak jde 1 828 Kč. Úhrada pohledávek se provádí v tom pořadí, jak vám byly doručeny. Nejprve je tedy nutné uspokojit první pohledávku a následně tu druhou.

 32. Dobrý den,prosím měl bych ještě jeden dotaz z 22.5,když mám plat čistého 18000kč 2 děti ve věku 8 a 12 let a nepřednostní podledávku tak nezabavitelná částka je pro mě tedy 14647kč,no a když manželce nemužou strhnout tedy ze 7000 čistého platu když jí budou chtít dát společně semnou exekuci tak budeme mít dohromady tedy nezabavitelnou částku 21647 a nebo že jsme manželé tak těch 14647 bude za oba?kolik tedy dohromady nám zůstane?ještě jednou děkuji

  1. Pokud exekutor nařídí exekuci na plat vám i vaší manželce, tak se každému počítá nezabavitelná částka zvlášť. Váš zaměstnavatel strhne peníze z vašeho platu. Zaměstnavatel vaší manželky strhne případně peníze z jejího platu. To, že máte exekuci současně oba dva nehraje vůbec žádnou roli. Výpočet exekuce je stejný jako v případě že by měl exekuci jenom jeden z vás. Nic jako společná nezabavitelná částka neexistuje. Již jednou jsem vám počítal, že vám by mělo zůstat z vašeho platu 14647. Manželce by pak z jejího platu mělo zůstat 7000 Kč.

 33. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat kolik by mi zbylo z platu hrozí mi exekuce. Beru 15 000,- čistého jsem svobodná a bezdětná bydlím v podnájmu. Velice děkuji.

  1. U výpočtu exekuce ze mzdy záleží i na tom jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. U přednostní exekuce by vám zůstalo 7 989 Kč, u nepřednostní by vám zůstalo 10 652 Kč.

   1. Velice děkuji za odpověď. Ještě mě tedy zajímá jaký je rozdíl mezi přednostní a nepředností pohledávkou? Pokud budu mít více než jednu exekuci tak tam se asi bude jednat o přednostní jestli to chápu správně. Velice děkuji

    1. Ne přednostní pohledávka je něco úplně jiného. Přednostní pohledávky přesně vyjmenovává zákon. Jedná se především o dluhy vůči státu (daně, pojistné, různé odvody atd.), dále tam patří alimenty nebo náhrada škody (přesný seznam zde). Půjčky a podobně jsou nepřednostní pohledávky.

 34. Mohl by mi někdo poradit,kolik mi musí zůstat z platu,když jsem samoživitelka,mám dvě děti 17a14 let a platím nájem 5400.
  Můj příjem je 11300 hrubého.
  Děkuji

  1. Exekuce z platu se nepočítá z hrubé mzdy ale z čisté mzdy, záleží tedy na tom, jakou máte čistou mzdu. Dále pak záleží na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávky. To jaký máte nájem se při výpočtu exekuce nezohledňuje. Započítá se vám pouze navýšení základní nezabavitelné částky za 2 děti.

 35. Abych to upřesnila,čistý příjem je 12300 a pohledávka je nepřednostní,jedná se o ručení na půjčku.děkuji

 36. Dobrý den,prosím o radu,před rokem nám přišel rozhodčí nález o zaplacení částky 270 000,věřitel snámi nekomunikuje ani na písemné dopisi kde prosíme o splátkový kalendář,čekáme tedy bud exekuci na mzdu nebo na zabavení věcí z bytu,vydělávám 18000kč a manželka 7000kč,chtěli jsme se zeptat než příjde nějaké rozhodnutí od soudu-což už bude asi brzo když to trvá rok,jestli se nemáme třeba spojit s nějakým exekutorem nejbližším našemu okresu což je Děčín a domluvit se sním předem na splátkách a nebo musíme čekat na rozhodnutí soudu jak bude probíhat exekuce nebo jaký exekutor nám bude přidělen?muže zajímat exekutora nebo soud že jsme věc dluhu chtěli řešit splátkovým kalendářem ale věřitel nereagoval? Máme vše písemnosti chovaná můžeme to doložit že jsme měli snahu to řešit,ta nejistota co vůbec bude následovat je pro nás hrozné jsme po psychycké stránce na dně, předem moc děkuji za odpověd

  1. Rozhodčí nález a jeho doručení vše účastníkům rozhodčího řízení je předpokladem aby věřitel mohl podniknout další kroky vedoucí k exekuci. V praxi to funguje tak, že na základě planého rozhodčího nálezu se může věřitel obrátit na exekutora a podat návrh na provedení exekuce. Věřitel si může zvolit libovolného exekutora (není podmínkou, aby exekuci řešil exekutor v místě vašeho trvalého bydliště). Pokud zatím nebyla nařízena exekuce, tak vám exekutor nemůže nic zabavit.

   Pokud máte dluh tak byste se ho měli snažit uhradit bez ohledu na to, jestli byla nebo nebyla nařízena exekuce. Po tom co byl vydán rozhodčí nález, který nabyl právní platnosti, tak je promlčecí lhůta dluhu 10 roků – věřitel tedy může svoji pohledávku vymáhat po celou tuto dobu. Pokud budete svůj dluh postupně splácet nebudou vám tak rychle narůstat úroky z prodlení. Ve věci vašeho dluhu se musíte snažit komunikovat se svým věřitelem.

 37. Dobrý den prosím manžel ma exekuci naplat ,mame 3 děti kolik mu můžou strhnout s platu děkuji.

  1. Exekuce se počítá z čisté mzdy, takže záleží na tom, jakou má váš manžel čistou mzdu a dále také na tom jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. Obecně se tedy říci pouze to že základní nezabavitelná částka bude 10 652 Kč (5 326,00 za manžela, + 3x 1 331,50 Kč za děti + 1x 1 331,50 Kč za manželku). Jestli mu zůstane jen tato částka nebo více záleží na čisté mzdě a typu exekuce.

 38. Píšete o částce ,která musí zůstat rodině při exekuci na plat, ale synovi, má 3 děti už druhý měsíc nezůstává ani minimum a to mu hrozí i z druhé exekuce , kde nemá na zaplacení a ani nemá z čeho platit věci , jako je nájem plyn atd. Ono není ani dětem na jídlo a cestu do školy. Co s tím?

  1. Při exekuci na plat může zaměstnavatel provést pouze ty srážky ze mzdy, které mu umožňuje zákon. Zákon poměrně jasně definuje jaká je základní nezabavitelná částka, což je 5 326,00 za jednotlivce a 1 331,50 Kč za každé nezaopatřené dítě nebo i za manželku. Pokud má váš bratr exekuci na mzdu, pak není možné, aby mu nezůstala tato nezabavitelná částka, jednalo by se o porušení zákona. Takže zřejmě máte, namysli v případě vašeho bratra něco jiného než je exekuce na plat??

 39. Děkuji za odpověď, ale je to složité. Teď přestoupil do jiné práce, takže dobíral 3500 na výplatu. Neměli co strhnout, tak si exekutor vzal ze socálního. Když se tam šla mladá zeptat, a že nemá ani minimum , tak ji řekli , že si má jít k právníkovi. Ale takhle se ocitnou za chvílí na ulici, když nemají z čeho platit.A když psala exekutorovi, ten ani nekomunikuje. Tak asi žádné zákony na ně exekutora neplatí.

  1. I při exekuci na sociální dávky musí zůstat nezabavitelná částka. Pokud exekutor zabavil vyšší částku, než mu dovoluje zákon, je možné obrátit se na soud.

 40. Prosím vás jsem na md mám brát 3800 + 1600 přídavky a mám ex. a strhávají mi z 3800 polovinu.Exekuce trvá 10let z částky 60000kč a z toho mi napočítali 6%denně .Mám už ted zaplaceno přes 200000kč a ex.je nastavená tak,že ex.nemůžu nikdy zaplatit. Paní na sociálce mi řekla ,že mi tu částku nemůže snížit protože je to strháváno podle starého zákona.Prosím o radu co mám stým dělat.Na manžela se tato ex.nevztahuje protože jsem to měla za svobodna.Mam 3 děti ve věku 3,4,9let.Děkuji za odpoved.

  1. Mateřská dovolená nebo rodičovský příspěvek se bere jako náhrada mzdy pro matku dítěte. V případě exekuce by tedy měla platit stejná pravidla jako pro výpočet exekuce ze mzdy. Základní nezabavitelná částka na povinného by tedy měla být 5 326 Kč + 1 331,50 Kč za každé nezaopatřené dítě.

   1. Dobrý den prosím poradíte mi jak bych měla napsat odvolaní na soud ? v jakých odstavcích a co by tam mělo být napsáno děkuji

    1. S vypracování žádosti takto po internetu vám opravdu nemohu pomoci. Obraťte se na nějakého právníka nebo můžete využít některého ze vzorů pro tyto návrhy, které jsou na internetu k dispozici.

 41. Dobrý den.
  Máme opravdu spoustu dluhů zatím po nás nejde exekuce, ale jen proto, že si stále půjčujem na to abychom vše poplatili- prostě bludný kruh.
  Informovali jsme se o vyhlášení osobního bankrotu, bohužel by nám ho nikdo neschválil, jelikož životní minimum pro naši rodinu vychází cca 10 700,- (nepamatuji si přesně), jenže z toho se odečítá ještě nájemné + elektřina, voda topení a to nám dělá 10 800,- měsíčně, tak nám nezbyde nic a ještě je to málo.

  Jaká by nám zbyla nezabavitelná částka při exekuci na plat?
  manžel bere 24 tis, já vůbec nic, děti máme 3 (malé) a na ty také nic nepobíráme
  nájemné 10 800 (obec má 29 800obyvatel)
  všechny dluhy jsou nepřednostní
  Ono se to nezdá, při platu 24 tis platíme 10 700 nájem
  1 000 škola
  1 000 školka
  1 000 jesle
  2 000 nafta do 40 km vzdálené práce
  2 500 splátka na auto /jak jinak se dostat do práce
  + dalších 13 tis dluhy /karty a td- pozůstatek po mé bejvalé ženě)
  příspšvek na bydlení 2100,-

  1. Při exekuci na plat se nezohledňují to, jaké máte výdaje, nebo náklady na bydlení. Výpočet exekuce na plat je definovaný zákonem a zohledňuje se v něm pouze to, kolik má dlužník nezaopatřených dětí nebo jestli má manželku. Exekuce na plat se vypočítá z čisté mzdy a záleží na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávky. Pokud je to exekuce kvůli nějaké půjčce nebo úvěru, tak to zřejmě bude nepřednostní pohledávka.

   Takže pokud je 24.000 čistá mzda, tak by při nepředností exekuci byla nezabavitelná částka 15 978 Kč (při přednostní by to bylo jen 13 315 Kč)

 42. Dobry den, prosim o radu… mam exekuci na invalidni duchod /nepřednostní pohledavka/, ktery cini 5780,- mesicne. Aniz by se mi ČSSZ v Praze zeptala zda mam vyzivovaci povinnost, ztrhla mi z duchodu 153,- Kc mesicne od 1.8. 2011. Jak se nyni mohu branit, kdyz mam vyzivovaci povinnost na 18ti l. dceru, ktera navstevuje Střední skolu 3. rocnik a nase nezabavitelna castka je o mnohem vetsi nez v soucasne dobe mam?
  A jeste jeden dotaz zda neni pro me lepsi nechat si mesicne ztrhavat 153,- Kc s tim ,ze nemam vyzivovaci povinnost a od srpna budu mit mesicne 5780,- inv. duchod + na 2.mesice 5700,- Kc od Uradu prace a pak se snizuje castka. Kolik na jednu osobu mi musi zustat z platu v prumeru 10.000,- Kc /bydliste Praha/ a kolik mi musi zustat z platu 10.000,- pro me a dceru???
  Dekuji za radu a pomoc Janka

  1. Půjčky od soukromých osob hned
   Nezabavitelná částka v případě exekuce a příjmu 10000 Kč čistého a nepředností pohledávka:
   – nezabavitelná částka na jednotlivce = 8 886 Kč
   – nezabavitelná částka dospělá osoba + jedno dítě = 8 442 Kč

   Pokud vám jsou srážky prováděny v chybné výši (navýšení nezabavitelné částky o částku za dceru) pak je nutné upozornit ČSSZ na tuto skutečnost o požádat o sjednání nápravy (pokud by nereagovali, je možné obrátit se na soud, ale předpokládám, že v tomto případě se jedná spíše o chybu, kdy nemají evidovanou informaci o vaší dceři).

 43. Exekuce na plat se vypočítává vždy z čisté mzdy, pokud máte každý měsíc jinou čistou mzdu, pak se liší i to kolik se vám v daném měsíci strhne z platu. Dále pak také záleží na tom, z čeho se mzda skládá (například na diety nebo cestovní náhrady se exekuce nevztahuje). A nakonec také o výši exekuce rozhoduje to, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávky.

  Dohodu s účetní sepsat nemůžete, pokud se jedná o exekuční srážky, tak jejich výpočet je nařízený zákonem, kterým se účetní musí řídit, vy to nemůžete nijak ovlivnit.

 44. dobry vecer,chtel jsem se zeptat na alimentech dluzim 27000 kc muj prumerny prijem cini 20000 kc jsem zamestnanec a platim byt kolik zustava pro mne dekuji za odpoved

  1. Exekuce na dlužné alimenty je přednostním, může vám být tedy zabavena mnohem vyšší částka než u nepřednostní exekuce. Pokud máte čistou mzdu 20.000 Kč, a nemáte manželku nebo další děti (děti, u kterých dlužíte výživné se nezohledňují), pak by vám zůstalo 7 989 Kč a na úhradu exekuce by šlo 12 011 Kč.

   Vaše náklady na byt nebo jiné výdaje se pro výpočet exekuce z platu nezohledňují.

 45. Dobrý den mám dotaz.Jsem vdaná, ale dceru mám za svobodna otec ditěte neplatí alimenty. Mohl by můj současný manžel dceru vyživovat i bez osvojení nebo musí zažádat soud o osvojení, žijeme ve společné domácnosti.Předem děkuji za odpověd.

  1. Vašemu dotazu asi nerozumím, předpokládám, že váš současný manžel se podílí na nákladech společné domácnosti a tím i na potřebách vaší dcery. Pokud se ptáte na to, jestli má váš manžel vyživovací povinnost ve smyslu, že byste po něm mohla v případě rozvodu vymáhat alimenty na dceru, kterou máte ještě z doby před manželstvím, pak ne. Bez osvojení zde není právně vymahatelná vyživovací povinnost.

 46. Prosím o radu když budu mít exekuci na plat můžou mi zabavit i majetek nebo to jde jen z mého platu.Děkuji.

  1. Pokud je nařízena exekuce na plat, provádí se srážky z platu. Exekutorovi ale nic nebrání v tom, aby současně nařídil i exekuci na majetek. Způsob provedení exekuce je uveden v exekučním příkazu. Pokud je tam jen exekuce na plat, pak vám majetek zabavovat nebudou. Pokud by exekutor požádal i o povolené exekuce na majetek nebo třeba na bankovní účet, pak to možné je.

 47. Dobrý večer,

  mám dotaz. Kamarád dělá věřitele bratrovy a ten teď moc nevydělává a dluží na splátce hypotéky. Chtěla jsem se zeptat jak by to bylo s exekucí. Odnese to nejdřív dlužník nebo věřitel?

  1. Oba dva současně. Pokud by došlo k exekučnímu vymáhání pohledávky, pro exekutora jsou jak dlužník, tak věřitel ve stejném postavení. Pokud dlužník nevydělává a nemá žádné příjmy, pak exekutor bude logicky rovnou vymáhat částku po věřiteli. Nebo může nařídit třeba exekuci na oba dva. Záleží na rozhodnutí exekutora, jaký návrh na provedení exekuce podá k soudu.

 48. Dobrý den,

  kvůli dluhům (přednostním) čekám každou chvíli exekuci na plat. Jsem rozvedený a na čtyři děti platím výživné 13.000 Kč. Můj čistý plat je 26.000 Kč. Můžete mi prosím spočítat, kolik mi zůstane?
  A jak je to s výživným? Zaměstnavatel mi je strhne a pošle bývalé ženě nebo mi tuto částku nechá (nedá ji exekutorovi) a já jí musím poslat sám?
  Děkuji.

  1. V případě přednostní pohledávky záleží na tom, jestli se jedná o pohledávku na výživném nebo ne. Pokud ano, tak za ty děti, kterým dlužíte výživné, si nemůžete uplatnit navýšení základní nezabavitelné částky. Pokud se jedná o jinou přednostní pohledávku, pak by nezabavitelná částka byla 13 315 Kč.

   U výživného při exekuci je to trochu složitější. Pokud soud nařídil vašemu zaměstnavateli, aby vám prováděl srážky výživného z platu, pak se jedná o přednostní pohledávku, která má přednost před všemi ostatními přednostními pohledávkami. V tom případě by se nejprve prováděli srážky na výživné. Pokud ale nejsou prováděny srážky z platu na výživné z rozhodnutí soudu, pak by úhrada výživného měla být pokryta z peněz, které vám zůstávají jako nezabavitelná částka po exekučních srážkách.

   1. Dobrý den,

    díky za odpověď. Jestli ještě můžu pár doplňujících dotazů:
    1. jedná se o jinou přednostní pohledávku. Jak jste tedy prosím přišli k částce 13.315 Kč?
    2. Který soud by měl nařídit srážet výživné z platu? Rozvodový nebo ten, který rozhoduje o opatrovnictví (kde vlastně vznikla dohoda, kolik budu platit výživné). Zdá se mi nelogické, jak platit výživné 13.000 Kč, když mi zbyde po srážkách exekutora 13.315 Kč.

    Děkuji.

    1. 1. Základní nezabavitelná částka je 5326 Kč, za 4 děti si můžete zohlednit částku 5326 Kč (4x 1331,5). Výsledek je pak 26.000 – 10652 = 15348
     Z této částky se 7359 může ihned zabavit bez omezení. Zbytek tj. 7 989 Kč se rozdělí na třetiny. U přednostní pohledávky se mohou zabavit 2/3 z této částky. Vám tedy zůstane 5326 + 5326 + 2663 Kč = 13315

     2. Asi nejsnazší cestou bude domluvit se, aby na vás vaše manželka podala návrh na exekuci pro neuhrazené alimenty. Pokud budete dobrovolně platit alimenty, pak soud nemá důvod nařizovat srážky z platu. V případě že budou nařízeny exekuční srážky alimentů, pak mají přednost před přednostní pohledávku.
     Jinak je to stejná situace, jako kdybyste platil hypotéku 13000 korun a měl exekuci na plat, také by vám nikdo nezohlednil to, že musíte každý měsíc platit takovou částku a de facto vám nic nezbude.

 49. Dobrý den,

  může exekutor postihnout peníze na účtu dítěte, kde jsem jako zákonný zástupce a mám na sebe exekuci?
  Děkuji

  1. Exekuce na bankovní účet dítěte by nařízena být neměla. Pokud by k tomu došlo, můžete se bránit podáním vylučovací žaloby, protože touto exekuci by došlo k postižení práv třetí osoby. Peníze na účtu dítěte jsou totiž majetkem dítěte a vy jako zákonný zástupce s nimi můžete disponovat jen v omezené míře. Nejsou tedy vaším majetkem.

 50. Dobrý den,

  mohu Vás požádat o radu? Mám zaměstnance, na kterého byl vydán exekuční příkaz na nepřednostní pohledávku. Zaměstnanec je řidič z povolání a jeho mzda se skládá ze dvou částek: 1.základní mzdy + odměny a 2.diet. Ve společné domácnosti s ním žije manželka a 2 děti, tzn. nezab.částka Kč 9.321,–. Mohu mu tedy ponechat pouze tuto částku a vše ostatní odvést na exekuci? Včetně diet? Děkuji za odpověď.

  1. Diety se nezapočítávají do čisté mzdy pro výpočet exekuce. Výpočet se tedy provede jen ze základního platu + z odměn. Dále, pokud se jedná o nepřednostní pohledávku, pak nejprve stanovíte nezabavitelnou částku = 9320,5. Tuto částku odečtete od čisté mzdy. Pokud je zbylá částka vyšší než 7 989 = pak vše nad tuto částku se zabaví na exekuci. Částka 7 989 nebo to co zbylo se zaokrouhlí na částku dělitelnou 3. (směrem dolů, případní rozdíl se připočítá k základní nezabavitelné částce). Z tohoto pak můžete zabavit pouze 1/3.

   Výsledná mzda zaměstnance pak bude 9320,5 + (částka ze zaokrouhlení) + 2/3 ze zbytku mzdy (maximálně 5326 Kč) + diety

 51. Dobry den chtela jsem se zeptat kdyz pobyram rodicovsky prispevek 8100kc.a prisla mi exekuce od uradu prace odeleni statni podpory na plat kolik mi zustane kdyz mam jeno dite a pritele ve vezeni,dekuji za odpoved

  1. V tomto případě se s největší pravděpodobností jedná o přednostní pohledávku. V tom případě by vám mělo zůstat 7 138 Kč a 962 Kč může exekutor zabavit.

 52. Dobrý den,

  kvůli dluhům – přednostním – čekám exekuci na plat. Jsem rozvedený a na čtyři děti platím výživné 13.000 Kč. Můj čistý plat je 26.000 Kč. Můžete mi prosím spočítat, kolik mi zůstane?
  A jak je to s výživným? Zaměstnavatel mi je strhne a pošle bývalé ženě nebo mi tuto částku nechá (nedá ji exekutorovi) a já jí musím poslat sám?
  Děkuji.

 53. Dobrý den,
  můj přítel má velké exekuce z podnikání, nyní pracuje jako řidič kamionu, ale chtěl by změnit zaměstnání. Vstahují se české exekuce i na zahraniční plat? Myslím to tak, jestli by mu třeba v Německu sráželi na české exekuce. A jak se dá vydělat tady v Čechách a přitom neplatit tak vysoké exekuce? Děkuji za odpověď.

  1. Teoreticky je možné postihnout i příjmy ze zahraničí, zvlášť pokud se jedná o zemi, která je v EU. V praxi ale nevím o žádném případě, kdy by exekutor toto realizoval. Spoléhat se na to ale asi nedá.
   V případě vysokých dluhů je vždy rozumnější dohodnout se s věřitelem na nějakém splátkovém kalendáře aby celá věc nemusela dospět až do stádia exekuce na plat. Dále je také možnost pracovat jako OSVČ, ten jako podnikatel defacto nedostává mzdu.

 54. Byla mi nařízena exekuce na důchod,pobírám starobní,vdovský a syn sirotčí.Vztahuje se exekuce na všechny tyto důchody?Je třeba v mém případě někde hlásit mou vyživovací povinnost vůči synovi?Z exekuce bude hrazena pohledávka,úroky z pohledávky a náklady exekuce,v jakém pořadí budou hrazeny.Děkuji za odpověď

  1. Exekuce by měla postihnout starobní a vdovský důchod. Na sirotčí by se neměla vztahovat, protože tady se jedná o příjem vašeho syna. Exekuce jako taková byla nařízena na celkovou částku, nerozlišují se jednotlivé položky jako úroky, nebo náklady exekuce. Vyživovací povinnost byste určitě měla oznámit tomu, kdo bude provádět srážky, aby věděl, že má být zohledněna nezabavitelná částka za dítě ke kterému máte vyživovací povinnost.

 55. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat jestli věřitel když vymáhá dluh exekučně navrhuje hned srážku z platu nebo mi domů přijde exekutor a začne mi zabavovat věci. Jelikož bydlím v podnájmu a veškeré vybavení není moje,ale trvalé bydliště mám u rodičů. Velice děkuji za odpověď. Hezký den

  1. Rozhodnutí o způsobu provedení je v kompetenci exekutora. Není žádný zákonný předpis, který by určoval, že nejprve musí proběhnout exekuce na plat a až následně na majetek. Naopak, zákon ukládá exekutorovi povinnost, aby dosáhl co nejrychlejšího vymožené dlužné pohledávky. Je tedy na rozhodnutí exekutora aby zvážil, jakou formou v konkrétním případě bude nejjednodušší postupovat. Pokud víte, že vám hrozí exekuce, můžete se obrátit přímo na exekutora a domluvit se s ním na formě úhrady pohledávky, pak by k exekuci na majetek nemuselo dojít.

 56. Dobrý den,mám dotaz,:proběhla u mě doma exekuce nezbylo mě nic.Hrozí mě další exekuce,znamenáto že ted začnou škubat plovoucí podlahu,děkuji

  1. To velmi pravděpodobně nehrozí :). Pokud vám doma nezůstalo nic kromě věcí, které exekutor nesmí zabavit, tak exekutor může zvolit jiný postup – exekuce na bankovní účet nebo exekuce na plat. Pokud ani tak nedosáhne vymožení dlužné částky, exekuce může být pozastavena a obnovena někdy v budoucnosti (je zde lhůta 10 let)

 57. Manžel ma ex. na plat .Vydělavá 23000kč čistého ,máme 5dětí 1,2,4,8,14let kolik by mu tedy měli v práci dat na výplatu .Dostává na výplatu jen 12000kč a to se mi zdá málo.Bydlíme v nájmu a platíme 8000kč za měsíc. Zahrnuje se to do ex? Děkuji hezký den

  1. To jaký platíte nájem se při výpočtu exekuce nezohledňuje. Pokud máte 5 dětí a manžel má 23000 korun čistého, pak by nezabavitelná částka měla 15 978 Kč u přednostní exekuce a 18 641 Kč u nepřednostní exekuce. Pokud manžel dostává jen 12000 korun tak je něco špatně. Buďto zaměstnavatel neví o tom, kolik má dětí, nebo je srážka prováděna chybně. Záleží také na tom, jestli tato exekuce není kvůli neuhrazenému výživnému?

 58. dobry den,chtela bych vas poprosit o radu. mam exekuci na plat a bankovni ucet. z uctu nedostanu ani “vorla” . chtela bych vedet,jestli je realna moznost nechat si zamestnavatelem zasilat vyplatu na ucet nekoho jineho,na ktery exekutor nemuze a popripade,jestli budou kontaktovat majitele uctu(tchynin ucet),nerada bych,aby to pani vedela:-)
  dekuji moc za info marta

  1. Mělo by stačit, pokud zaměstnavateli nahlásíte změnu čísla bankovního účtu. Zaměstnavateli by mělo být jedno co to je za bankovní účet, nemá důvod se tím zabývat. Exekutor pak nemůže nařídit exekuci na bankovní účet vaší tchýně. Na druhou stranu ale musíte počítat, že pokud na váš bankovní účet nebudou chodit žádné peníze, exekutor velmi pravděpodobně nechá nařídit exekuci na váš plat a peníze vám tak bude strhávat rovnou zaměstnavatel

 59. Dobrý den -dotaz- je nějaká nejnižší splátka kterou mužu exekutorum splácet,samozřejmě i když jsou už na mém platě?

  1. Pokud máte exekuci na plat, zůstává vám zákonem stanovené nezabavitelné minimum. V tom případě už není možné provádět žádné další exekuční srážky ze mzdy. Pokud se s exekutorem domluvíte, že mu z nezabavitelné částky bude dobrovolně platit nějaké splátky je to na vašem rozhodnutí a děláte to dobrovolně. Exekutor po vás v tomto případě žádné srážky vymáhat nemůže. Výše dobrovolných splátek je tedy jen na vás a na tom jak se s exekutorem dohodnete.

 60. Moc Vám děkuji za odpověd…jěště bych se chtěla zeptat,jestli lze,nebo,kdy je vhodné u exekutora,popřípadě věřitele po zaplaceni jistiny požádat o snížení nákladů,nebo prominutí úroků? . Záleží jen na jeho dobré vůli ?? mam závazek vůči VZP
  52 tis dluh
  250 tis.penale
  80 tis.exekutor
  120 náklady advokáta a soud.řízení
  …nevím,jak z toho ven…mám řádné splaátky ,nicméně,úroková sazba je katastrofální. závazek je starsího data,ale snazim se platit,byt po min. castkach.Je mozne,ze exekutor promine nejakou pomernou cast? dekuji moc za odpocvedi.marta

  1. Co se týká samotného penále na dlužném pojistném u VZP = tam se musíte obrátit přímo na exekutora. Samotný dluhy vám snížen určitě nebude, penále by teoreticky mohlo být odpouštěno, nárokovat si to ale nemůže. Náklady na advokáta a soud vám asi nikdo neodpustí. Náklady na exekutora – zde se můžete obrátit na exekutora, ale opět je to jen dobrá vůle exekutora, a nevidím moc důvod, proč by se vzdával své odměny.

   Jinak běžná praxe je taková, že pokud je například pomocí exekuce na plat vymoženo alespoň 50% dlužní částky, dá se většinou s exekutorem domluvit na pokračování prostřednictvím splátkového kalendáře, který může být o něco výhodnější než exekuce na plat.

 61. Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu.
  Mám exekuci na plat,ale výplata mi chodí na ůčet sestry.
  má exekutor nárok obstavit tento ůčet,nebo ne?
  došlo mi totiž od exekutorů obstavení na číslo tohoto ůčtu.
  Prosím o radu,co mám udělat.
  Děkuji

  1. Exekutor nemá právo nařídit exekuci na účet, který vám nepatří. Pokud toto provede, pak se vaše sestra musí bránit u soudu podáním vylučovací žaloby a soud by jí měl vyhovět, exekuce na cizí účet je neoprávněná.

   Běžný postup je takový, že exekutor na základě platného exekučního titulu nařídí bance zablokovat účet, v dané chvíli se ale žádné peníze nestrhnou. Následně se exekutor obrací na soud, který jediný může bance nařídit vyplacení peněz. Pokud tedy máte informaci, že exekutor postupuje proti účtu vaší sestry, musí se vaše sestra bránit.

 62. Dobrý den chtěla bych se zeptat .. před pár dny mi přišel dopis , z roku 2009 o zaplacení dluho , který jsme kdysi měla u spočitelny české kontokorent 5000 jenže to někdo převzal a je z oho 21 000 psala jsme hned po obdržení dopisu o splátkový kalendář a ti chtějí 3000kč měsičně a to si nemohu dovolit …
  Jsem na mateřské dovolené plus beru peníze na bydlení takže Můj nájem je 8500 se vším a moje měsiční přijmy jsou 10 000kč … Jinak jsem samoživitelka tak jsem se chtěla zeptat jeslti mi mohou vzít vše a kolik mi zůstane přece nemohu se synem na ulici jsme v podnájmu at mi ho nakonec vemou

  1. Musí vám zůstat minimálně základní nezabavitelná částka což je 5326 korun za jednotlivce (tedy za vás) + 1331,5 Kč za každé dítě, ke kterému máte vyživovací povinnost. Na přídavky na bydlení by se exekuční srážky v současné chvíli neměli vztahovat, na příjem z mateřské dovolené ano. Spořitelna vás nemůže nutit ke splátkám ve výši 3000 korun, ale určitě bude rozumnější domluvit se s nimi na splátkovém kalendáři, než celou věc nechat dojít do stádia exekuce, protože pak by se celý dluhy navýšil ještě o náklady exekutora, což může být klidně i další 10.000 – 20.000 korun navíc. Zkuste tedy navrhnou nějakou splátku, kterou zvládnete, třeba 1500 korun (čím více tím lépe) a doložte jim svoji finanční situaci a pokuste se domluvit na nějakém kompromisu, aby se celá věc neřešila formou exekuce. Pak by vám totiž nehrozily jen srážky z příjmů, ale i exekuce na bankovní účet nebo zabavení majetku.

   1. Právě bydlím v podnájmu pár věci tu je mojich už to převzal 4eský inkasní kapitál Advokát Majer . Zatím mě obžaloval a dal k soudu … Už si taky vypočítal svoje náklady 11 820 kč plus dluh atd to je se vším 21 000 k č …
    Tak jsem jim psala o splátkový kalendíř emailem .. aspon od tech 500-1000kč měsíčně … Jinak můžu na ulici … A odpověděli mi že min.3000kč
    Dnes jsem tam zase volala že si tolik nemohu dovolit zkusím ještě poslat dopis..
    Nějáký pan X co jsem snim mluvila mi sdělil že nižší splátky nejdou a řekl abych ted aplatila aspon něco co to jde ale nezaručuje že to dají exekučně tak co tedy mám dělat?

    1. Bohužel asi není jiná rada než se pokusit ještě jednou přesvědčit exekutora, aby se spokojil s nižší splátkou. To jestli se spokojí s nižší splátkou nebo ne je pouze na jeho uvážení. Neexistuje žádný zákon, který by mu toto určoval.

     1. Já to právě ještě u exekutora nemám . Ale Je to navrh soudu … 6alobcem je inkasní kapitaál

      1. Takže teda dkybych platila těch 700kč měsíčně .. i když mi psali a říkali po tel že min částka je 3000kč měsiční splátka … tak mohou na mě poslat exekutora dkyž se budu snažit platit apson něco? A dkyby už poslali tak tzeda příspěvek na
       bydlení vzít nemohou? jen ten přídavek na d ítě?

      2. Pokud budete platit splátky dobrovolně tak exekuce být nařízena může. Je to ale mnohem méně pravděpodobné než když nebudete platit nic. To že vám říkají že 3000 je minimum je pouze jejich požadavek, nemají na to ze zákona žádné právo.

       Na přídavky na bydlení se exekuce nevztahuje. Na přídavky na dítě se exekuce vztahovat může, ale pouze v případě, že by dlužníkem bylo přímo dítě. Přídavek na dítě je totiž příjem, který náleží přímo dítěti a ne vám, pokud máte dluh vy, exekutor přídavek na dítě zabavit nemůže.

 63. Dobrý večer mám dotaz můj manžel má plat 11 000kč čistého +1000euro diety. Platí výživné na dvě děti z prvního manželství 4900kč. U soudu mu vypočítali vyživné i z diet je to normální? děkuji

  1. Zatímco u exekuce na plat se nezohledňují diety a exekuce se počítá pouze z čisté mzdy bez diet. U výživného posuzuje soud celkové příjmy, tedy včetně diet nebo jiných příjmů.

   1. Děkuji za odpověd jěště se zeptám pokud můj manžel nepojede ani jednou za měsíc do zahraničí a bude jezdit jen v cz tak mu nezbyde ani životní minimum může se tímto bránit u soudu?

    1. Soud posuzuje průměrné příjmy za delší časové období. Pokud se bude jednat jen o jednorázový případ, tak takovou námitku neuzná, pokud by se jednalo o dlouhodobější pokles příjmu, pak je možné požadovat snížení výše výživného. Na druhou stranu pokud má 11000 čistého a platí výživné 4900 tak by mu i tak zůstávalo podstatně víc než je životní minimum jednotlivce (3126 Kč v roce 2011)

 64. Dobrý den,mám dvě exekuce jednu na plat a jednu kde mám určený spl.kalendář.Můj příjem je 21tis čistého a bohužel mi přišla dalši na plat.Jsem ženatý a mám dvě děti 14 a 17let a záčínám se ztrácet v tom kolik mi vlstně mohou strhávat a kolik mi zůstane.Moc děkuji

  1. Záleží, jestli jsou všechny exekuce nepřednostní nebo jestli tam nyní i nějaká přednostní pohledávka. Pokud to jsou nepřednostní pohledávky, tak nezabavitelná částka (to co vám musí zůstat) je 14 647 Kč. Pokud je i přednostní pohledávka, pak je to jenom 11 984 Kč.

 65. Dobrý den,
  bydlím s přítelem, který má velký dluh (bohužel ne vlastní vinou, ale je na jeho jméno) a díky tomu nařízenou exekuci. Bydlíme společně v podnájmu, který je psaný na mě.
  Chci Vás poprosit o radu, jakým způsobem ošetřit zařízení bytu, aby bylo v mém vlastnictví a aby ho exekutor případně nemohl zabavit (např. darovací smlouvou od mé matky apod., jestli je to vůbec nějakým způsobem možné). Od všech koupených věcí mám účty, ale nevím, jestli to stačí. Děkuji Vám za odpověď.

  1. Pokud máte pořizovací doklady, pak je to dostatečné. Sice nikdy nemůžete zabránit tomu, aby exekutor přišel k vám do bytu. Pokud by ale chtěl provést exekuci věcí, na které máte doklady, že vám patří, pak by mělo stačit doložit, že se jedná o váš majetek. Pokud by mu to nestačilo, pak se můžete obrátit na soud a podat vylučovací žalobu. Na základě těchto dokladů by soud vaší žádosti automaticky vyhověl. Bohužel u exekutorů je zákon poměrně benevolentní, a dává jim možnost zablokovat majek, o kterém se domnívá, že patří dlužníkovi. O samotné exekuci a prodeji majetku ale vždy rozhoduje soud, který postupuje striktně a na základě dokladů o vlastnictví rozhodne ve váš prospěch.

   1. Děkuji za odpověď.
    Na většinu nově pořízených věcí samozřejmě doklady mám, ale jsou to běžné účtenky, na kterých moje jméno není (ne vše jsem platila kartou). K některým věcem doklady nemám, protože je mám ještě z od rodičů, ale nemám k nim ani žádnou smlouvu s rodiči.
    Chci se zeptat, jestli je možné i tyto věci ošetřit, jsou moje a nechci o ně přijít. Děkuji.

     1. ještě doplním, pokud se darovací smlouva bude týkat pouze věcí, které jsou vaše, pak je to v pořádku. Pokud by ale darovací smlouva byla i na majetek, který patří vašemu příteli, pak to rozhodně nedoporučuji. Mohlo by to být považováno za trestný čin. Pokud byste sepsali darovací smlouvu na věci, které patřili vašemu příteli jen z toho důvodu, abyste se vyhnuli exekuci, pak by to následně soud mohl kvalifikovat jako trestný čin poškozování věřitele. Pokud by ale darovací smlouva pokrývala jen váš majetek (resp. to co vám dali rodiče) pak by to mělo být v pořádku.

 66. Dobrý den.
  Máme se svoji přítelkyní společný účet v bance. Bohužel jsme se dostali do finančních potíží a než jsem stačil založit jiný účet dostala na něj exekuci. Je možné nějak alespoň moje peníze dostat zpět? Třeba po domluvě se zaměstnavatelem aby požádal banku o navrácení peněz s tím,že bylo číslo účtu omylem uvedeno špatně? Také zda je možné pro jistotu sepsat darovací smlouvu na všechny věci v domácnosti svému synovi,který je plnoletý a žije s námi ve spol.domácnosti. Smlouvu bych sepsal já jako dárce.

  1. Pro exekutora není rozhodující co je za peníze na účtu a na koho je účet vedený. Bylo již několik podobných případů, a soudy v tomto případě rozhodují ve prospěch věřitele, peníze, které jsou na bankovním účtu se považují za majetek majitele účtu a podléhají tedy exekuci. Jiná situace by byla, pokud by váš zaměstnavatel reklamoval u banky platbu, s tím že částka byla převedena neoprávněně/omylem. V tom případě by banka měla peníze vrátit zpět.

   Darovací smlouva není dobrý nápad. Pokud jste v situaci, kdy víte, že vám hrozí exekuce, pak by se to mohlo považovat za trestný čin. Podobné případy již řešil i nejvyšší soud. Darovací smlouvu však Nejvyšší soud ČR označil za neúčinnou a dlužníka uznal vinným z pokusu trestného činu poškozování věřitele. Převod majetku na někoho jiného v okamžiku, kdy vám hrozí exekuce, může být klasifikován jako trestný čin poškozování věřitele, kde hrozí odnětí svobody od šesti měsíců do osmi let.

   1. Děkuji za odpověď a ještě bych se chtěl zeptat podrobněji na výše uvedený dotaz. Pokud se dohodnu se zaměstnavatelem(každý máme zaměstnavatele jiného) o tomto postupu musím tedy informovat exekutora a ukázat mu toto potvrzení? Banka bez jeho souhlasu asi peníze vrátit nebude moci. Co se týče darovací smlouvy tu bych sepsal se synem mým jménem. Exekuce je na jméno moji přítelkyně. Prakticky se jedná o běžné zařízení domácnosti.Ještě jednou děkuji.

    1. Reklamace platby by s exekutorem neměla mít nic společného, jak ale řeší banka reklamace plateb v případě exekuce na bankovní účet bohužel netuším, s podobným případem jsem se zatím nikdy nesetkal.

 67. Dobrý den, platíme manželův dluh ve výši 21 tis. ve splátkách 600.-/měs. přišel dopis, že obestavují učet. Naštěstí je to učet, který je už 4 roky nepoužitý.Z funkčního učtu jsme nechali ihned výplatu posílat na můj účet. i když jsem manželka tak na muj učet nemůžou? Čekáme, kdy přijde exekuce na plat. Jaký by musel mít manžel příjem, aby mu na plat nesáhli. Momentálně má psaných 12577,. čistého, ale změna není problém. Dále by mě zajímalo, co je nezaopatřená manželka? Asi je to jinak, než na společné zdanění, kde je příjem do 68 tis/rok. Jsem na PN a po skončení budu na ÚP, bez podpory. Máme jedno dítě. A můžou na můj majetek, který doložen účtenkami pochází z doby, kdy jsme manželé nebyli?
  Děkuji za odpověď.

  1. To jestli může exekutor zablokovat váš účet závisí na exekučním příkazu. Pokud je nařízen pouze vůči manželovi pak exekutor na váš účet nemůže. Pokud jste tam uvedeni ob, pak ano.

   Exekuce na plat závisí na to, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. V tomto případě by u přednostní pohledávky bylo nezabavitelné minimum 9 518 Kč a u nepřednostní 11 047 Kč.

   Exekuce na majetek = viz výše, záleží proti komu je exekuce vedena a kdy dluh vzniknul, jestli pod odbu manželství nebo před ním.

 68. Exekuce je pouze proti manželovi za svobodna, je to pokuta u ČD z roku 2004, původně ve výšce 840 Kč 🙁 Předpokládám, že pokuta je tedy nepřednostní.. Dle Vašeho výpočtu vidím, že je to 5326,- na manžela, 1331.5 na syna a totéž i na mě. Počítám se tedy k nezaopatřeným manželkám, když pobírám zatím neschopenku cca 5500,-?
  Děkuji

  1. Nezabavitelná částka se za manželku započítává vždy bez ohledu na to, jestli má nebo nemá vlastní příjem. U nepřednostní pohledávky by tedy manželovi zůstávalo 11 047 Kč.

 69. Dobrý den,my jsme také v insolvenci podávaly jsme návr s manželem a již nám naběhnul splátkový kalendář.Chtěla jsem se zeptat když jsem dárkyně vajíček v reprocentru tak za odběr žena vždy dostane nějakou tu náhradu za cesty,prováděné testy,za to že si musí píchat injekce atd…a dostane to na ruku.Vše je v anonymitě…musí se i toto přiznat do příjmů či ne?
  Děkuji

  1. Podle § 412 písmeno 1e, je dlužník, kterému bylo schváleno oddlužení fyzické osoby prostřednictvím insolvenčního zákona:

   e) nezatajovat žádný ze svých příjmů a na žádost insolvenčního soudu, insolvenčního správce nebo věřitelského výboru předložit k nahlédnutí svá daňová přiznání za období trvání plánu oddlužení,

   Bude tedy určitě lepší konzultovat i tento příjem s insolvenčním správcem, kterého vám určil soud

 70. Dobrý den chci se prosím zeptat. Vlastním polovinu bytu (SJM) s manželkou jsem se rozvedl a ted se soudíme o vypořádání. Jelikož mě asi nemine exekuce je možné že byt exekutor zabaví komplet? Děkuji

  1. Záleží na tom, o jaký dluh se jedná, jestli je to dluh, který vznikl v průběhu manželství a zodpovídáte za něj oba společně i s manželkou. Také bude záležet na tom, kdy proběhne vypořádání SJM, to by mělo řešit nejenom majetek ale i případné dluhy.

 71. Rozvod byl již před 5 lety dluhy mám ted za poslední 2 roky. Bývalá manželka nemá s dluhy nic společného. jsem ale vedený na katastrálním ůřadu jako majitel 50% bytu.

  1. Pokud se v tomto případě jedná o vlastnictví ideální poloviny bytu, pak exekuce může být nařízena na byt jako celek. I kdyby bylo spolupodílové vlastnictví řešeno jinak, exekutor i tak může nařídit exekuci na vaši polovinu. Ta pak může jít do exekuce a soudní dražby (pouze ale ta polovina), kde si ji pak může koupit třeba vaše manželka.

 72. Dobrý den,

  Dnes jsem byla v Poradně při finanční tísni. Máme úvěry na nás oba. Manžel bude žádat o osobní bankrot, já mám bohužel menší plat takže by mi osobní bankrot nebyl povolen. Paní v poradně mi sdělila, že manžel bude v insolvenci a věřitelé budou chtít zaplatit dluhy po mě, na majetek prý nemůžou 5 let šahat, jelikož manžel bude v insolvenci a vše máme společně, takže mi budou dluhy strhávany ze mzdy – exekučně. Mám si nechat posílat výplatu k někomu jinému, aby mi neobstavili účet. Mám dotaz – jaká je pro mě nezabavitelná částka při čisté mzdě 14.000,-kč? Mám 6-ti letou dceru, ta se bude posuzovat u manžela jako nezaopatřené dítě při žádosti o osobní bankrot. Předem děkuji za odpověď.

  1. Záleží, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávky. Pokud se jedná o dluhy za půjčky a úvěry pak budou nepřednostní. V takovém případě je nezabavitelná částka 11 995 Kč. U přednostních dluhů by to bylo 9 992 Kč.

   1. Děkuji, jedná se pouze o půjčky. Takže já budu mít 11 995,- kč, které mi exekutor vzít nemůže a manžel po osobním bankrotu bude mít 10.600,-? Chápu to správně? Děkuji předem za odpověď.

    1. ano vy byste měla mít tuto částku, u manžela vám to nepotvrdím, protože jste neuváděla jeho příjem, ale pokud takovou částku stanovil insolvenční soud, pak by to mělo být v pořádku.

     1. děkuji, u insolvenčního soudu jsme ještě nebyli, pouze v poradně ohledně osobního bankrotu a tam paní z manželova příjmu spočítala, že pro něj zůstane nezabavitelná částka 10.600,- pokud mu bude bankrot u soudu schválen. Je pravda že mě exekutor nemůže zabavit majetek když bude manžel v insolvenci a vše máme ve společném majetku? Děkuji

 73. Dobrý den,
  mohl bych Vás požádat o radu.Byla mě nařízena exekuce na plat,z důvodu nezaplacené faktury RWE. Můj měsíční čistý příjem je 23276 kč. Zaměstnavatel mě vyplatil 10652 kč (nezabavitelné minimum žena + 3 děti) a zbytek zadržel,protože nařízení exekuce není ještě pravomocné.Postupoval správně,protože když jsem použil kalkulačku,nalezenou zde na internetu vyšla mě nezabavitelná částka 15950kč

  Děkuji předem za odpověd

  1. Při platu 23276, pokud nemáte manžela a máte 3 děti, je nezabavitelná částka u přednostní exekuce 11 292 Kč a u nepřednostní je to 14 647 Kč. Pohledávka u RWE by měla být (pravděpodobně) nepřednostní pohledávka. Částka, kterou jste spočítala vy (15 950 Kč) by odpovídala, pokud byste měla manžela a uplatnila navýšení nezabavitelné částky i za ně. Částka, kterou vám spočítal zaměstnavatel vypadá chybně. Záleží tedy, jak zaměstnavatel při výstupu postupoval. Buď je tam započítáno ještě něco jiného, co zde neuvádíte, nebo je výpočet chybně.

 74. Dobrý den
  chci se zeptat pokud mi bude zrušena insolvence (jsem v ni rok) jaký bude další postup mých věřitelů?Jsem rozvedená,bezdětná,trvale bydlící v bytě se setřenicí (OSVČ) a její studující dcerou.Bude mi zrušeno ztrhávání z platu a věřitelé na mne pošlou exekutory?POhledávek bude několik,kolik mi bude ponecháno z platu 11 000,-Kč čistého?Pohledávky jsou všechny nepřednostní.

  1. Pokud bude zrušeno oddlužení, budou vymáhat dluhy jednotlivý věřitelé. Srážky z platu na úhradu oddlužení budou zrušeny, mohou být ale nařízeny nové z důvodu exekuce. Při platu 11000 čistého by vám zůstalo 9 108 Kč (pokud máte děti, manžela tak to bude jiná částka). Může pak být nařízena i exekuce na bankovní účet nebo na majetek.

 75. děkuji za předešlou rychlou odpověď.
  Měla bych ještě dotaz ohledně leasingu a pojištění. Paní v poradně, která nám pomůže se sepsáním žádosti o osobní bankrot říkala, že bohužel nám auto leasingovka vezme, prodá a utrženou částku za prodej odečte z dluhu. Je možné ještě před záhájením insolvece doplatit leasing a že auto by nám zůstalo? Není to vysoká částka oproti jiným dluhům, snad bychom sehnali pomoc u rodiny co se týče financí na vyplacení leasingu.
  Druhý dotaz se týče pojistek, bylo nám v poradně řečeno, že pojistky platit můžeme nadále, ale pokud bychom je zrušili v době trvání insolvence, tak všechny peníze bychom dávali insolvenčnímu správci, takže přemýšlíme je zrušit ihned, ještě před záhájením insolvenčího řízení. Je to možné?
  Také nám bylo řečeno, že manžel musí být po splatnosti u více půjček 4 měsíce, aby mohl podat návrh na oddlužení u soudu, ale nebudou za tu dobu naše dluhy u exekutorů?
  Předem děkuji za odpověď, na tyto stránky jsem narazila náhodou a jste skvělí.

  1. Co se týká leasingu = pokud jste již podali žádost (zatím zřejmě ne?) tak doplatit leasing nemůžete, jednalo by se o upřednostnění věřitele. Pokud ale leasing doplatíte, bude se jednat o majetek a soud může požadovat jeho prodej na úhradu dluhů. Dokud je auto leasingové společnosti, tak vám ho nikdo zabavit nemůže, protože vám nepatří.

   Nevím, jaké pojistky máte na mysli. Platí ale, že všechny mimořádné příjmy v průběhu oddlužení musíte hlásit insolvenčnímu správci a musí být použity na úhradu dluhu. Pokud peníze z pojistky vyberete a budete je mít v době podání žádosti o oddlužení, bude se jednat o majetek, který musíte soudu nahlásit (u žádosti o oddlužení se doložit nejenom soupis všech dluhů ale i majetku).

   Mít dluhy po splatnosti více než 4 měsíce není pravda. Podle insolvenčního zákona (Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)), konkrétně pak § 3 Úpadek:

   (1) Dlužník je v úpadku, jestliže má
   a) více věřitelů a
   b) peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a
   c) tyto závazky není schopen plnit
   (dále jen “platební neschopnost“).

   Pokud byste ale měli dluhy, které by se již řešily exekucí, tak po podání návrhu na oddlužení se exekuce zastaví.

   1. děkuji, žádost ještě není podána, teď sbíráme veškeré materiály, které jsou potřebné k podání návrhu.
    Takže návh je možné podat klidně i teď? Jsme dlužni dva měsíce u tří věritelů.
    Pojistky myslím sluníčko, životní a pojistku na domácnost. Byly by to minimální částky,co by nám vyplatili kdybychom je zrušili, spíše nám kde o to, že bychom nezvládali platit tyto pravidelné platby když budeme v insolvenci.
    Bohužel ohledně leasingu to nechápu. Soud může požadovat prodat majetek i když budeme mít splátkový kalendář po dobu 5 ti let? Takže leasing raději nedoplácet a auto nám ale vezmou že ano? Bylo nám řečeno že leasingovka auto vezme ale přitom dlužnou částku budeme platit během insolvence
    Děkuji

    1. Při podávání žádosti o oddlužení můžete navrhnout způsob provedení oddlužení. Současně ale musíte soudu předložit soupis veškerého majetku. Pokud sou, posoudí, že pro věřitele by bylo výhodnější provést oddlužení prostřednictvím prodeje majetku, může nařídit i tento způsob. Pokud majetek není dostatečný na oddlužení. Pokud tedy kromě auta máte i nějaký jiný majetek, může být nařízeno oddlužení jeho prodejem.

     1. děkuji, kromě auta bychom neměli jiný majetek, dluhy jsou obrovské a prodej majetku by nepokryl všechny.
      Je možné mi to vysvětlit s tím leasingem? Vezme nám leasingovka auto i když jej budeme hratit vlastně v insolvenci?

      1. Leasingová společnost je v tomto případě zajištěný věřitel. Zákon umožňuje, abyste se s nimi dohodli na tom, že leasingová společnost se nebude účastnit oddlužení. Pak by k prodeji auta nemuselo dojít. Pokud se s nimi domluvíte, že jim budete platit splátky i při insolvenci, pak by vám auto neměli zabavit.

 76. Děkuji za rychlou odpověď.Žádný majetek nevlastním,vše v bytě patří sestřenici.
  Pokud by mělo dojít k zablokování účtu je potom lepší si nechat vyplácet mzdu v hotovosti nebo na jiný účet že?
  Jakým způsobem ošetřit to,aby případný exekutor nezabavil její majetek? Bohužel účtenky již nemá, vše je staršího data.Co může exekutor zabavit?Vybavení domácnosti je obvyklé (lednice, pračka,tv,Pc,který potřebuje dítě ke studiu).
  děkuji

  1. Obvyklé vybavení domácnosti je definováno zákonem, patří tam například pračka, a postel, stůl, židle, základní vybavení kuchyně, oblečení. Lednice se nepovažuje na nezabavitelné vybavení stejně jako počítač. (exekutor nemůže zabavit počítač, který slouží k výkonu povolání, studium se nezohledňuje).

   Aby nebyl zabaven majetek vaší sestřenice, musí být schopná doložit jeho vlastnictví (účtenky nebo jiné doklady o nabytí). Dále je možnost – pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu tak k ní připojit předávací protokol, kde bude uvedeno vybavení bytu, které patří sestřenici.

   Ano, určitě je rozumnější nechat si posílat peníze na jiný účet.

 77. Dobrý den chci se zeptat když budu mít exekuci na plat srážku ze mzdy může mi exekutor zablokovat i učet nebo mu postačí strhávání z platu? Mám 13500kc čistého jsem vdaná a mám 12let. dceru.Kolik mi zbyde z platu?Je to nepřednostní pohledávka.Moc děkuji za odpověd.

  1. V tomto případě je nezabavitelná částka 11 663 Kč. Exekuce nebo na bankovní účet nařízena být může stejně jako exekuce na majetek. To že je nařízena exekuce na plat další formy exekuce nevylučuje. Záleží to na rozhodnutí exekutora.

 78. Dobrý den,začal jsem pracovat na ž.L mohou mi exekutoři zablokovat muj učet a když ano, je nějaká klička kam si nechat posílat výplatu?Děkuji.

  1. Ano proč by nemohli? Exekuce na BU nemá žádný vztah k tomu, jestli jste zaměstnanec nebo OSVČ. Pokud vám hrozí exekuce, nechte si peníze posílat na jiný účet (což ale u OSVČ může být trochu problém).

 79. Dobrý den, mám dotaz… přítel pracuje jako OSVČ v zahraničí (EU), u VZP v Čechách má dluh na penále , je možné “zmrazit” mu jeho účet, který je veden u zahraniční banky a z účtu si vymoct dlužnou částku ???

  1. Pokud má zahraniční banka pobočku v česku, nebo pokud je to banka v některé ze zemí EU, tak to možné je. Je to ale trochu komplikovanější a tak k tomuto kroku exekutoři moc často nepřistupují.

   Exekuce je ale obecně možná i mimo území ČR – viz současná kauza, kdy jsou exekučně zabavovány obrazy české národní galerie v Rakousku nebo ve Francii.

 80. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat,jaká čístka by mi měla zůstat u exekuce na plat z průměrného platu 20000,-Kč. Jsem zaměstnanec,manželka je v současné době bez příjmu na ÚP,mám čtyři nezaopatřené děti plus ještě jedno dítě,na které platím výživné.
  Děkuji za odpověď.

  1. Záleží, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. Dále záleží na tom, jestli je exekuce vedena pro dlužné výživné pro některé z vašich dětí. Pokud je vaše čistá mzda 20.000 Korun, pak u přednostní exekuce, bez pohledávky za výživné vám zůstane 17 771 Kč a u nepřednostní pohledávky 15 543 Kč

 81. Ještě bych se chtěl zeptat,jak postupovat při možném vyhlášení osobního bankrotu na sebe i manželku a co to vlastě pro nás znamená.Jaké budou potom nároky našich věřitelů.
  Děkuji

  1. Žádost o osobní bankrot musíte podat k příslušnému insolvenčnímu soudu. Musíte doložit svůj majetek, příjmy za poslední 3 roky, očekávané příjmy v následujících 5-ti letech. Také musíte dodat seznam všech dluhů. Dále musíte navrhnout způsob provedení oddlužení. Buď prodejem majetku, nebo splátkovým kalendářem. V obou případech musíte být schopen uhradit alespoň 30% z toho, co dlužíte.

   Pokud soud schválí oddlužení splátkovým kalendářem, bude vám zůstávat z platu (vám i manželce) nezabavitelná částka, která je stejná jako u přednostní exekuce na mzdu. Pokud soud přijme vaši žádost, může vyžadovat uhrazení zálohy. Maximální výše je 50.000 Korun, zpravidla soud ale požaduje pouze částku 5.000 – 20.000. Je to různé u každého soudu.

   Během oddlužení pak musíte splácet svoje dluhy, a na úhradu dluhů musíte použít i všechny mimořádné příjmy. 5 let tedy budete žít pouze z nezabavitelné částky. Během té doby vám ale nehrozí další exekuce nebo zabavení majetku.

 82. Děkuji za informace.
  Jen ještě jeden dotaz.
  Naše dluhy jsou z nesplacených úvěrů.Na výživném žádný dluh nemám.Čtyři děti žijí se mnou a manželkou a na páté platím výživné.Jsou tedy moje pohledávky přednostní?
  Děkuji.

 83. Dobrý den mám dotaz přišlo mi od soudu platební rozkaz na cca300tis částku kterou mám zaplatit veřiteli do 15dnů nejsem schopná tuto částku uhradit. Bud nastane exekuce nebo výkon rozhodnutí můj součastný plat je jen 13tis takže není možné to z toho uhradit žádný majetek nevlastním.Co mě tedy čeká jestli mi můžete poradit jak se bránit.Moc děkuji za odpověd.

  1. Pokud je dlužná částka 300.000 korun, o které mluvíte oprávněná (pokud tyto peníze skutečně dlužíte), tak se asi nijak bránit nemůžete. Pokud nejste schopná dluh uhradit, jak uvádíte, pak byste se měl zkusit domluvit s exekutorem nebo se svým věřitelem na nějaké jiné formě úhrady dluhy, například prostřednictvím splátkového kalendáře.

   Jinak vám hrozí to, že bude zahájena exekuce a dlužná částka se navýší o náklady exekutora. Pokud by byl proveden výkon rozhodnutí pomocí exekučních srážek z platu, pak by vám z čisté mzdy zůstala nezabavitelná částka. Její výše závisí na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku, jestli máte nějaké děti nebo manžela. Dále také může být nařízena exekuce na bankovní účet, nebo k vám domů exekutor může přijít zabavit majetek.

 84. Rád bych šel pracovat do zahraničí jelikož mam tady problémy sehnat práci na to abych zaplatil dluhy, co se stane když i přes to nebudu schopen je platit. Hrozí nějaký trestní postih, nebo jak se to popřípadě řeší?

  1. Trestní postih vám hrozí pouze za dluhy na výživném, nebo v případě, že by se prokázal úmyslný podvod (například když si vezmete půjčku na falešné potvrzení o příjmu). Pokud budete v zahraničí a budete v ČR dlužit peníze, tak proti vám bude vedeno běžné soudní řízení a následně exekuce. Riskujete pouze to, že se vaše dluhy velmi zvýší o soudní náklady a náklady na exekuce a až se jednou vrátíte tak budete muset platit vysoké částky.

 85. Dobrý večer,mám pracovní smlouvu na zkrácený pracovní úvazek 4h denně.Mám exekuci u ossz.Měsíční příjem čitý cca 3800kč.Může mi zaměstnevatel stakovat peníze na exekuci?Děkuji za odpověď.

  1. Základní nezabavitelná částka jednotlivce je 5326 Kč. Pokud tedy nemáte jiné příjmy nebo více zaměstnání, tak vám exekuce příjmu od tohoto zaměstnavatele nehrozí.

 86. Dobrý den,měl bych dotaz,přišlo mi rozhodnutí o exekuci na mzdu u nepřednostní pohledávky kolik mi musí nechat účetní při platu 18000 čistého + 2 nezl.děti ve věku 8 a 12 let když je mám psané na sebe na úlevu na daně,manželka má plat 7000kč čistého ale na ní exekuce zatím nařízená nebyla,úvěr byl psany pouze na mou osobu děkuji

 87. Dobrý den,měl bych ještě jeden dotaz,když je udělána exekuce už na plat s celkovou částkou přestane se ta částka úročit nebo běží úroky dál,v tom případě by to nikdo nemohl zaplatit děkuji

  1. Tohle by mělo být uvedeno v exekučním příkazu, v rozhodnutí soudu. Soud většinou stanoví úhradu dlužné částky ke konkrétnímu dni + nějaký úrok za každý den prodlení + náklady exekutora.

 88. Dobrý den chtěla sjem se zeptat …. kdyby mi soud stanovil exekuci a to ais že ano … protože mi přišel papír že mýám dluh 21 000 ze spořitelny ktery nekdo odkoupil …. po 5 lůetech …. a at platím 3000kč měsíčne ale to si nemohu dovolit můj příjem je mateřská 3800 přídavek 600 plus na bydlení 5000kč … .psala jsem jim že jim pošlu kolem té 500kč ale jim to ais stačit nebude … ale doufám ež mi nepošlou exekutora… A chtěla jsem se zeptat kolik mi mohou vzít peněz ze šeku co dostávam? díky moc

  1. Dopis, který vám přišel, je návrh na splátkový kalendář. Pokud se nyní s věřitele domluvíte na dobrovolných splátkách, tak by se dluh nemusel řešit exekucí. Napište jim tedy dopis (doporučeně) ve kterém jim navrhněte splátku, jakou si můžete dovolit a současně jim tam uveďte i svoje příjmy. Je pravda, že vám nemusí vyhovět a mohou i nadále trval na splátce 3000 Kč. V tom případě by dalším krokem mohla být exekuce. Přídavky na dítě a na bydlení v tuto chvíli nepodléhají exekuci (připravuje se změna zákona, ale nyní to není možné). Exekučně může být postižený pouze rodičovský příspěvek, ale vaše základní nezabavitelná částka je min, 5326 Kč (+ navýšení za dítě nebo za manžela). Z příjmů vám tedy zabavit nemohou nic.

   Může vám ale hrozit exekuce na bankovní účet nebo na majetek. Navíc, pokud se dluh začne řešit exekučně, zvýší se i jeho výše o náklady exekutora a navíc vám i nadále porostou úroky. Pokud byste jednou nastoupila do zaměstnání, mohla by vám pak hrozit exekuce na plat, na mnohem vyšší částku. Bylo by tedy dobré začít splácet dluhy alespoň po menších částkách.

 89. Dobrý den
  prosim o radu ohledně exekuce na plat od VZP, ktrý jsem nyní obdržela. OD 1.2.20011 do 19.4.2001 jsem byla zaměstnaná,ale jelikož jsem 19.4.2011 onemocněla a zároven zjistila ,že jsem v jiném stavu.tak mi zaměstnavatel ukončil HPP,jelikož jsem byla ve zkušebni době. Na neschopence jsem stále a má nemocenská činní 7.000 Kč. Chci se zeptat,kolik mi mohou z této částky vziti a kolik mi musí zústat.Děkuji Jarča

  1. Pohledávka od VZP je přednostní. To, kolik vám mohou strhnout záleží na tom, jestli máte nějaké děti nebo manžela. Pokud ne tak nezabavitelná částka je 5 884 Kč a na exekuci se může strhnout 1 116 Kč.

 90. Dobrý den,potřebuji radu.Mám u Spořitelny 3 půjčky.Na stejný účet mi chodí výplata,takže si svoje splátky vždy hned strhnou.Nezbývá mi potom ani na nájem.Jsem sama s dvěmi dětmi a budu si muset svoji výplatu posílat na cizí účet.Prosím tedy o radu,jestli můžou zmrazit účet,kam mi bude chodit výplata,ale bude na cizí jméno?A kdo rozhodne,jestli bude exekuce na plat a nebo na bank. účet?A také když se jedná o 3 půjčky,jestli jim bude stačit exekuce na plat a nepůjdou po majetku,protože mám na sebe napsaný byt.Prosím i o výpočet….výplatu mám okolo 11000kč čistého a jsem sama + 2 děti.K tomu beru 4000kč příspěvek na bydlení.Ten mi nechají?Moc díky za rady

  1. Pokud si necháte peníze posílat na jiný účet, který nebude na vaše jméno, tak být zablokovaný nemůže. Pokud ale přestane posílat peníze na účet, kde máte vedené půjčky, přestanete je tak splácet a vznikne vám dluh. Banka pak může začít dluh vymáhat soudně nebo přes exekutora. Při tom se váš dluh může i značně navýšit o náklady na soudní řízení, a náklady na exekutora, takže místo toho co dlužíte nyní, pak bude muset zaplatit třeba i 2x tolik.

   Rozumnější by tedy bylo seznámit banku s vaší situací a domluvit se na konsolidaci půjček do jedné, snížení splátek nebo třeba na prodloužení splatnosti. Pokud zatím nemáte půjčky po splatnosti, banka by měla být přístupná jednání.

   Pokud se celá věc začne řešit přes exekutora, je pouze na rozhodnutí exekutora jestli vám nařídí pouze exekuci na plat nebo i na majetek nebo na bankovní účet. Exekutor může nařídit všechny způsoby exekuce současně. Může vám pak hrozit i exekuce na byt (pokud je to družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví).

   Při platu 11000 čistého a dvou dětech je nezabavitelná částka 9 995 Kč, na exekuce se tam může strhnout 1 005 Kč. Exekuce na přídavek na bydlení není možná.

   1. moc děkuji za rady.V bance jsem byla,ale i když zatím neni žádná půjčka po splatnosti,tak mi konsolidaci zamítly.Ale půjdu tam znovu a zkusim to ještě jednou.A jaká je asi pravděpodobnost,když budu mít exekuci na plat a s exekutorem budu komunikovat,že by šel i po majetku.Myslíte,že nejdříve zjišťují příjem,že po majetku jdou hlavně když dlužník nepracuje?Ještě jednou díky

    1. Tohle se nedá takto obecně říci. Většina exekutorů si snaží zjistit majetkové poměry dlužníka. Hodně i záleží na tom, o jak vysoký dluh se jedná a jak moc je exekutor aktivní. Pokud máte zaměstnání a exekutor tak vidí, že se dluh může rychle uhradit ze srážek z platu, pak většinou nemá důvod pro zabavení majetku. Pokud ale například dlužíte stovky tisíc a srážky ze mzdy by byly jen tisíc korun měsíčně pak logicky bude hledat jiný způsob jak vymoci peníze. Není ale žádné pravidlo, kterým by se exekutor musel řídit.

 91. Dobrý den,
  jaká bude výše nezabavitelné částky, když povinná je vdaná, má 1 nezl. dítě, avšak manžel je ve VTOS? Chápu dobře, že pro výpočet srážky by to mělo být na povinnou 5326 Kč a 2x 1332 Kč? Jsou stále manželé, ikdyž momentálně nesdílí společnou domácnost. Děkuji.

  1. Základní nezabavitelná částka by v tomto případě byla tak jak uvádíte tj. 5326 a 2x 1331,50 Kč.

   Na manžela/manželku povinného se nezabavitelná částka započítává vždy, i když má vlastní příjem a nežije se zaměstnancem ve společné domácnosti. To že je ve výkonu trestu odnětí svobody nehraje roli.

   Nezabavitelné minimum povinné ale bude vyšší – je nutné jej spočítat z příjmu, podle typu pohledávky by měla zůstat ještě 1/3 nebo 2/3 z rozdílu nezabavitelné částky a čisté mzdy (pokud rozdíl není vyšší než 7998 Kč)

 92. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Pracuji jako učitelka a můj příjem je 18000,- čistého.Z prvního manželství mi zůstaly dluhy po manželovi cca 1 500 000 a stále rostou. Exmanžel je 5let nezvěstný, takže se věřitelé obrací na mě.Od exekutorské firmy mi byl nabídnut splátkový kalendář 2000,-, ale KB chce minimálně 12000,- měsíčně.Nevím, kolik peněz mi musí zůstat( mám 2 děti, 12 a 3 roky ) pokud bude uvalena exekuce na plat a po jak dlouhou dobu může exekuce trvat? Musím se bát, že to budu platit až do smrti a přejdou tyto dluhy i na mé děti?Jsem také trochu na vážkach, zda se mám domluvit s jednou společností na splátkách, když ta druhá, jak to vypadá, tak se moc domluvit nechce a hrozí mi z její strany stejně exekuce na plat. Dále jsem se chtěla zeptat, jestli hrozí exekuce i mému nynějšímu manželovi se kterým žiji ve společné domácnosti a se kterým máme předmanželskou smlouvu a zúžené jmění manželů? Děkuji a jsem s pozdravem

  1. Při platu 18.000 čistého + 2 děti + manžel je u nepřednostní exekuce nezabavitelná částka 14 647 Kč, na úhradu exekuce tedy může být zabaveno 3 353 Kč. Exekuce na plat může trvat minimálně deset roků (to je promlčecí doba dluhu). Dluh jako takový ale může být vymáhaný i po uplynutí této doby.

   To že by dluhy přešli na děti myslím nehrozí. Pokud má někdo zdědit dluhy tak má možnost celé dědictví odmítnout.

   Příjmy a majetek vašeho manžela nemohou být exekučně postiženy. U majetku, který máte ve společném bytě, je to složitější. Exekutor se jej může pokusit zabavit a na vašem manželovi je aby byl schopen doložit, že patří jemu (pořizovací doklad nebo jiný doklad o nabytí daného majetku).

   Ve vašem případě můžete zvážit osobní bankrot. V tom případě by vám z platu zůstávalo pouze 11 984 Kč. A to po dobu 5-ti roků. Po uplynutí této doby byste se ale celého dluhu zbavila.

 93. Ještě jednou Vás zdravím. Co se týká toho osobního bankrotu, tak to mi bylo právníkem řečeno, že jelikož je jedna z pohledávek kontokorentní úvěr, který si bral můj exmanžel na podnikání a já byla jako jeden z ručitelů,tak nelze v tomto případě jít do insolvence.Tak nevím!!!!!
  V souvislosti s majetkem ve společné domácnosti, jsem se Vás chtěla zeptat, zda by nestačila darovací smlouva od manželova otce, protože celý objekt ve kterém žijeme je jeho majetkem a my zde máme s manželem jen trvalé bydliště? Děkuji

  1. V tom má bohužel váš právník pravdu, nevěděl jsem, že vaše dluhy mají nějaký vztah k podnikání. V tomto případě opravdu osobní bankrot není možný.

   Darovací smlouva by mohla pomoci, pokud by na ni nebral ohled exekutor, pak soud by k ní jistě přihlížel.

 94. Dobrý den, mám na Vás dotaz. Dostal jsem exekuci na plat. Plat mi nejdříve vzali, tak jsem se dohodl na měsíčních splátkách. Splátky dělají 1 500Kč, které platím pravidelně každý měsíc. Jsem u zaměstnavatele, který mi dává minimální mzdu. Našel jsem si novou práci, kde by můj plat činil cca 13 000Kč. Bydlím s přítelkyní, která nepracuje a od Pracák nedostává žádné peníze. Můj dotaz tedy zní takto: Může mi vlítnout exekuce na plat, když platím pravidelné splátky? Mohou mi splátky zvednout a o kolik? Bohužel víc jak 1 500Kč nemohu dávat, vzhledem k mé tíživé finanční situaci. Děkuji za odpověď

  1. Pokud má exekutor nebo věřitel nařízení soudu o provedení exekuce, tak exekuce na plat může být kdykoliv nařízena znovu (promlčecí doba je zde 10 roků). Pokud budete mít plat 13.000 korun čistého, tak výše případných srážek závisí na tom, jestli máte manželku, dítě/děti a jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní exekuci.

   Na druhou stranu, pokud máte uzavřenou dohodu o splátkách a včas je platíte, tak není příliš pravděpodobné, že by exekutor požadoval exekuci.

 95. Ještě jednou dobrý den, zajímá mě ještě, jak by se postupovalo v případě, že sepíšu s exekutorskou firmou exekutoraský zápis, kde se dohodneme na měsíčních splátkách a druhá společnost mi uvalí exekuci na plat. Jak to v tomto případě bude prosím Vás probíhat se splátkami? Bude ta druhá společnost brát zřetel na to, že jsem podepsala exkutorský zápis a musím svým závazkům dostát. Měsíční plat stále činní 18OOO,- čistého.
  Druhá otázka zní,jak je to v případě odměn nebo zvýšení osobního odhodnocení? Budou mi též zabaveny v rámci exekuce? Ty odměny jsou samozřejmě nárazové a né vždy stejně vysoké.Děkuji moc za odpověď.

  1. Pokud budete mít dobrovolné srážky ze mzdy, a bude vám hrozit jiná exekuce, tak na tuto dohodu nebude brát další exekutor žádný ohled. Pokud budou nařízeny exekuční srážky ze mzdy, tak ty mají přednost a vám zůstane pouze nezabavitelná částka a úhradu dobrovolných srážek byste pak musel provádět z této nezabavitelné částky.

   Odměny a osobní ohodnocení je součástí čisté mzdy, ze které se provádějí srážky. Takže pokaždé když budete mít odměny, pak se vám navýší čistá mzda a bude i vyšší srážka na exekuce.

 96. Děkuji za odpověď. Ještě by mne zajímala věc ohledně srážek.Jedná se o exkuci nepřednostní. Děti žádné zatím nemám a manželku také ne. Žiju v bytě s přítelkyní, který je napsaný na ní.Zajímalo by mne o kolik mi mohou splátky navýšit. A ještě jedna věc. Snažím se dopátrat kolik činí má cílová dlužná částka. Napsal jsem tolik dopisů, ke zjištění mého dluhu,ale stále mi odpovídají s nejasnými informacemi. Samozřejmě, že vím kolik jsem si půjčil, ale nevím, kolik dělají soudní výlohy, náklady exekutora atd. Jak se mohu cílové částky dopátrat? Předem Vám děkuji za velmi cenné rady.

  1. Pokud budete mít plat 13000 korun čistého, pak nezabavitelná částka bude 10 442 Kč a 2 558 Kč může být zabaveno na exekuci (přítelkyně, se kterou žijete, se nijak nezohledňuje, navýšení nezabavitelné částky je možné uplatnit jen u manželky).

   Co se týká celkové výše dluhu = to by mělo být stanoveno v nařízení soudu o exekuci (exekuční příkaz), nebo se případně obraťte přímo na exekutora, který danou pohledávku vymáhá. Ten by měl být kompetentní k tomu a vám sdělil celkovou výši dluhu.

 97. Dobrý den,mám na vás více dotazů.Manžel má exekuci na plat,zustává mu životní minimum,což je na mě,jsem na mateřské a pobírám 3800 a manžel má 13.000 a dvě nezletilé děti(1 a 4 roky)- 9419,prý.chtěla jsem se zeptat jestli je to správně a když nám oběma zablokovali učty,jestli lze manželův učet aspon oblokovat?A ještě když je na nás další exekuce,jak se to řeší?Mě nastala také exekuce když mi zablokovali učet a já nemohla splácet,co mi seberou?děkuji za odpověd

  1. Pokud má manžel nařízenou exekuci na plat, tak mu nemůže zůstávat životní minimum, ale nezabavitelná částka z platu = to jsou dvě naprosto rozdílené věci. Odblokování účtu, na který je nařízena exekuce, není možné (neexistuje žádný zákonný předpis, pomocí kterého by se toho dalo dosáhnout). Jediné řešení je nechat si posílat zbytek výplaty / popř. rodičovské příspěvky na bankovní účet někoho známého. Pokud máte nařízenou exekuci na plat i na bankovní účet tak už vám toho moc sebrat nemohou. Jediné co vám může hrozit, je exekuce na majetek (zabavení vybavení domácnosti)

 98. Dobrý den,pročítám si zde dotazy.A jen by mě zajímalo,protože mi také hrozí exekuce na plat.Jak píšete,že exekuce může trvat max. 10 let.To je myšleno jak prosím?Když budu mít třeba dluh 100 000kč a po 10ti letech mi bude pořád část chybět?Díky Alena

  1. Pokud soud uzná právo věřitele vymáhat pohledávku, promlčecí doba je 10 roků. Pokud se věřitel během této doby nedomůže svých práv, může samozřejmě vymáhat svou pohledávku i nadále (dluh jako takový nezaniká), pouze dojde k jeho promlčení a při případném soudním sporu je možné podat námitku z důvodu promlčení pohledávky.

 99. Dobrý den prosím o radu,přišlo mi rozhodnutí o exekuci na majetek a chtějí po mě abych zaplatil částku co je už ale 3 měsíce zaplacená,volal jsem tedy hned na exekuční úřad kde mi řekli že to tam vidí že je dluh uhrazen ale chtějí po mě exekuční poplatky a ještě další úroky, je to 30000 co si napočítali když jsem žádal o splátkový kalendář tedy na splátky,musejí mi nějak odpovědět a nebo rovnou příjdou ke mě domů a začnou zabavovat majetek?chtějí po mě 5000 splátky po telefonu co mi bylo zděleno ale mohu splácet jen 1000 protože již jednu exekuci už mám na mzdu,když začnu tedy sám splácet částku kterou můžu tak můžou nějak na mě?a musejí mi dát odpověd na ten splátkový kalendář?mám vůbec čekat od nich na odpověd a nebo mám už začít posílat kolem těch 1000 sám od sebe?děkuji

  1. Exekutor má právo vymáhat náklady exekučního řízení, i když už je dluhy zaplacen. Exekutor není povinen vyhovět vaší žádosti o splátkový kalendář. To že jste o něj požádal, nemá ani odkladný účinek na další postup exekutora.

 100. Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc, ale nevím jestli to spadá do Vaší kompetence. Kamarád mě uvrtal do nepříjemné situace. Přemluvil mě, abych si na něj vzal půjču s tím, že mi to bude splácet osobně. První dva měsíce to tak bylo, ale potom mi půjčku přestal splácet. Já jsem neměl peníze na to , abych jí sám splácel, tak na mě vlítla exekuce. Ze 60 000 jsem nakonec dlužil 140 000. Bratr mi poradil, abych s kamarádem sepsal směnku, což jsem také udělal. Směnka je sepsána do roku 2017. První měsíc mi zaplatil 1 000. Nyní mi nebere telefony, doma se mi zapírá. Slyšel jsem, že směnku lze prodat exekotorům. Je to možné? Nebo co mohu podnikout proto, aby mi dluh splácel? Nevím zda je to pravděpodobné to dát exekutorům, když má čas mi to splácet do r. 2017. Moc mi Vaše rady pomáhají v mém dosti tíživém období.

  1. Směnka je cenný papír. Může tedy být prodána komukoliv. Ten kdo je pak vlastníkem směnky může po povinném vymáhat dlužnou částku. Pokud máte uzavřenou směnku se splatností do roku 2017 a nemáte definovány žádné pravidelné splátky, pak jste v situaci, kdy nemůžete svého kamaráda ani zažalovat v občansko-právní žalobě, nedošlo zatím totiž k porušení vaší dohody. Pokud máte definovány nějaké pravidelné splátky, pak se nebude jednat o směnku ale o smlouvu o půjčce. V tom případě ve chvíli kdy vám kamarád neuhradí splátku, mohl byste na něj podat žalobu.

 101. Dobrý den, měl bych na Vás dotaz. Jaký mohou mít vliv dluhy mého plnoletého syna na mojí rodinu? Není u nás trvale hlášen ani u nás nebydlí. Jakým způsobem se zabezpečit proti případným exekucím? Děkuji za odpověď

  1. Pokud nejste ručitelem nebo nemáte jiný právní vztah k dluhům vašeho syna, tak za ně nenesete žádnou zodpovědnost. Nehrozí tedy, že by byly jakkoliv postiženy vaše příjmy. Pokud u vás v bytě nemá syn trvalé bydliště ani zde nepovídá, nemá exekutor žádný důvod nařizovat exekuci na majetek ve vašem bytě. Pokud by k tomu přesto došlo, je nutné se bránit vylučovací žalobou u soudu. Ale jak již bylo uvedeno výše, exekutor může provést exekuci majetku pouze na místě trvalého bydliště, nebo v případě, že může doložit, že dlužník má na daném místě nějaký majetek. A to ve vašem případě zjevně neplatí.

 102. Krasny den preji i ja mam navas par dotazu cekam kazdym dnem exekuci a mame z exmanzelkou barak na hypoteku kde je zastavni pravo muze mi zabavyt exekutor dum na hypoteku? a dalsi dotaz, pokud mi zablokuje exekutor ucet ale i prezto si necham zdu posilat byvalce na ucet respektive nezabavytelnou cast ze mzdy nebude exmanzelku nebo me nekdo stihat za neake poruseni mohu tento ukon udelat vyhnu se tim jednorazovemu vyberu zuvotniho minima, a dalsi posledni dotaz kolik nam zbyde ziti z exmanzelkou sme rozvedeni ale porad spolu zijem mame dve deti 5 let a 2 roky deti jsou psane obe na ni kolik mi zabavy tedy exekutor muj plat cca 17000 cisteho a manzelky prijem 8600 ale nani exekuce neni takze ji to zustane cele exekuce co cekam kazdym dnem do uctarny je neprednostni a jeste neco mam u ceske sporitelny vedeny uver a jeste jednu uverovou kartu kazdy ma jine cislo uctu pokud budu spacet i nadale vkladem na ten patricny ucet nebude si to odtamtud exekutor brat musime mit vuci ceske sporitelne platebni moralku v poradku nebot tam uz mi rucila i manzelka a konec koncu mame i tu hypoteku a to je nase strecha nad hlavou dekuji moc a krasny den Míra

  1. Pokud máte nepřednostní pohledávku a dvě děti, pak je nezabavitelná částka 13 315 Kč. Peníze si můžete posílat na jakýkoliv bankovní účet, nic tím neporušujete. Zabavení domu za který platíte hypotéku by nemělo hrozit (tedy pokud se vymáhané pohledávka netýká této hypotéky). Dům má zástavním právem zajištěný banka, které platíte hypotéku a tak jej exkutor nemůže zabavit.

 103. Dobrý den prodím o radu,když jsem v insolvenčním řízení a žádám soud o osobní bankrot tak může mě ještě navštívit exekutor a zabavovat zařízení z bytu?děkuji

  1. Pokud soud váš návrh na osobní bankrot přijal, pak jsou všechny probíhající exekuce dočasně pozastaveny. Exekutor ale o tom nemusí vědět. Takže pokud by vám přišel zabavit majetek, informujete o probíhajícím insolvenčním řízení – zřejmě mu budete muset předložit rozhodnutí soudu.

 104. Dobrý den
  již jste mi zde odpověděli na několik otázek.Pokud jsem v insolvenci a otěhotním,a půjdu na mateřskou,kolik mi při platu 11000,-čistého zůstane?
  A pokud mi bude insolvence zrušena,kolik by mi mělo zůstat? Všechny pohledávky jsou npeřednostní.Neplánuji mateřskou,ale může se to stát.Když jsem se ptala mého ins.správce, konstatoval,že je to mnou zaviněná ztráta zaměstnání a tudíž mi zůstane minimum.Děkuji.

  1. Pokud jste nyní bezdětná a bez manžela, tak by vám při insolvenci mělo zůstávat 7 217 Kč. Pokud otěhotníte a půjdete na mateřskou tak bude záležet na tom, jaké budete mít příjmy. Pokud by byla insolvence zrušena, pak by vám z platu zůstávalo 9 108 Kč. (při insolvenci se srážky ze mzdy počítají stejně jako u přednostní pohledávky, při běžných exekučních srážkách ze mzdy se zohledňuje typ pohledávky). Co se týká zrušení insolvence z důvodu těhotenství – na podobný případ zákon nepamatuje a osobně jsem se s takovým případem nesetkal. Zrušení insolvenčního řízení může provést pouze soud a bude záležet pouze na jeho rozhodnutí.

 105. Dobrý dne,
  chtěla jsem se zeptat jestli je možné,aby mi při exekuci z platu nechali jen 3000,- Kč teď mi to říkal jeden pracovník nejmenované společnost. Velice děkuji Votavová

  1. Základní nezabavitelné minimum jednotlivce při exekučních srážkách ze mzdy je 5326 Kč. Skutečná nezabavitelná částka je pak vyšší (záleží, jestli máte manžela, děti nebo jestli je to přednostní nebo nepřednostní pohledávka.) Pokud máte mzdu vyšší než tuto částku tak není možné, aby vám zůstali pouze 3000 korun.

   1. Můj čistý příjem je 15000,- Kč kolik by mi tedy podle zákona muselo zbývat z platu?
    A ještě jsem se chtěla zeptat kdybych vyhlásila insolvenci kolik by mi zůstalo z platu a případně,jak by se řešilo kdyby mi v době insolvence zaměstnavatel přidal na platu? Velice děkuji za odpověď Votavová

 106. Dobrý den,
  Jsem rozvedený a dcera (23 let)chodí na soukromou vysokou školu.Mám exekuce na plat.
  Dcera požaduje zvýšení výživného na 5 tis,Kč/měsíc (Návrh na výši výživného nepokryje 1/2 náklady na školné,ubytování a jídlo)Otázka: Pokud soud rozhodne o zvýšení výživného ,je do výpočtu nezabavitelné částky zahrnuta částka 1331,5 a rozdíl je v přednostních pohledávkách? Jakou částku obdrží exekutor,dcera a já.
  Pokud mám více exek.příkarů rozdělení plateb řeší mzdová účetní ve firmě.
  Předem děkuji za odpověď
  Jaroslav

  1. Pokud máte mzdu 12000 korun čistého a pokud budete mít vyživovací povinnost na jedno dítě, pak nezabavitelná částka bude:
   – u nepřednostní pohledávky 10 218 Kč
   – u přednostní pohledávky 8 438 Kč

 107. Dobrý den,

  Mám dotaz ohledně mého zbytku platu při exekuci. Mám průměrný čistý příjem 17000.Jendu nepřednostní exekuci.Vyživovací povinnost(alimenty strhávané z platu na příkaz soudu)na jedno dítě. Můžete mi prosím objasnit výpočet nezabavitelné částky?Bydlím v Praze v bytě s nájmem 6500 Kč.

  1. Pokud žijete sám (bez manželky a bez dalších dětí), pak by vám mělo zůstávat 9 321 Kč, zbytek se použije na úhradu dluhů. Pohledávka na výživném se bere jako přednostní pohledávka. Pokud nemáte děti nebo manželku, pak základní nezabavitelná částka je 5326. Ze zbytku mzdy (17000-5326) 11674 vám 3685 zabaví bez omezení. Ze zbytku tj. 7989 vám zůstává 1/3, zbylé 2/3 se opět zabaví na úhradu exekuce.

 108. Dobrý den, můj čistý příjem je 15.000,-Kč pořád přesně nevím kolik by mi mělo zbývat z platu podle zákona při exekuci pokoždé ty společnosti když volaj a vyhrožujou říkají něco jiného…. A ještě jsem se chtěla zepatat kdybych vyhlásila insolvenci kolik by mi z tohoto platu zůstalo a jak se řeší kdyby mi během probíhající insolvence zaměstnavatel zvedl plat? Velice děkuji za Vaši odpověď. Votavová

  1. Záleží, jestli máte manžela nebo nějaké děti, vůči kterým byste měla vyživovací povinnost. Dále pak záleží na tom, jestli máte přednostní nebo nepřednostní pohledávky. Pokud jste sama tak vám z platu 15000 čistého zůstane při přednostní exekuci 7 989 Kč a 10 652 Kč při nepřednostní. U insolvence, pokud se zvýší plat tak většina tohoto navýšení půjde na úhradu vašich dluhů.

 109. Dobrý den,chtěl bych se zeptat,mám exekuci na účtě a tento měsíc jsem si vybral dvojnásobek čásky životního minima.Od finančního poradce jsem se dozvěděl,že bych si mohl každý další měsíc vybrat částku 3198,-Kč, jako jedinou možnou částku. Je to opravdu tak jak říká a mám na tuto částku nárok?
  Děkuji za odpověď. Radek

  1. Podle zákona máte nárok pouze na jednorázový výběr dvojnásobku životního minima. Opakovaně si z účtu nic vybírat nemůžete. Musíte si nechat zbytek mzdy vyplácet v hotovosti, složenkou na poštu nebo na jiný bankovní účet.

 110. Dobry den,mam exekuci na mzdu která činí sca 1100. Je to nepřednostní pohledavka bo je od čezu kolik mu bude zaměstnavatel strhavat?dekuji

  1. Pokud máte mzdu 1100 tak vám nic nezbaví 🙂 (asi tam chybí jedna 0?). To kolik vám zůstane, závisí na tom, jestli máte manželku nebo nějaké nezaopatřené děti. Pokud jste sám, bezdětný pak u nepřednostní pohledávky a mzdy 11000 Kč vám zůstane 9 108 Kč

   1. Děkuji,chybí tam ta 0.ještě jsem se chtěl optat,jestli se exekuce počítá s čistého platu bez srážek za stravenky a za pojištění?a jestli se mi bude exekuce strhavat i z třináctého platu?

    1. Pro výpočet se používá čistá mzda. Stravenky se nezohledňují (pokud ale dostáváte diety tak ty se do čisté mzdy nezahrnují). Pojištění? (sociální a zdravotní se do čisté mzdy nezapočítává). Ano i 13 plat a všechny další odměny, prémie, ap. se započítávají do čisté mzdy ze které se pak provádí exekuce.

 111. Dobrý den,

  manželovi přišly 4 exekuce z dopravních podniků za nezaplacené jízdné. Jedna mu přišla na účet a tři na plat. Ráda bych se zeptala, zda účetní v jeho firmě může rozpočítat onu částku, kterou posílá na exekuci na všechny tři a nebo jestli to opravdu musí posílat nejdříve na jednu a pak postupně na ty další.

  Děkuji za odpověď

  1. Uspokojení pohledávek se řídí pořadím, v jakém byli zaměstnavateli doručeny. Další možnost je pak posílat peníze soudu, který nařídil exekuce, který sám rozhodne o jejich rozdělení.

 112. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jak je to s exekucí do jiného státu. Jde o to,že s manželem chceme vycestovat do zahraničí a tam pracovat. Mám exekuci kterou pravidelně splácím,ale nejspíše jak odcestujeme tak jí asi tak 4 měsíce nebudu splácet jelikož budu mít jiné starosti(práce,ubytovaní,atd.) Chci se v tom státě registrovat abych tam mohla pracovat. Moje otázka zní, může mě tam exekutor nějak postihnout nebo jeho pravomoce končí s hranicema státu? Děkuji Anna M.

  P.S: Ptám se na to jelikož nepočítám,že exekutor bude skákat radostí,že chci vycestovat mimo ČR

  1. Záleží, o jakou se jedná zemi. Pravomoc exekutora rozhodně nekončí na hranicích ČR (viz například nedávný případ kdy národní galerii byly v Rakousku a ve Francii exekučně zabaveny obrazy pro pohledávku z arbitráže). Záleží ale na konkrétní zemi a jejích právních předpisech. V některých případech pak musí exekutor žádat o uznání dluhu místní soud atd. Exekuce na plat v zahraničí tedy nejsou příliš běžné.

 113. Dobry den, vyse jste uvedli,ze dluhy za pujcky, uvery,jsou NEPREDNOSTNI pohledavky. Ma tedy exekutor pravo mi naridit exekuci na plat jako prednostni, kdyz se jedna o dluh na pujcce? Jsou nejake vyjimky? Uz tento mesic mi totiz bude strzena castka ze mzdy jako prednostni pohledavka.Dekuji za odpoved.

  1. Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, § 279 písmeno 2:
   Přednostními pohledávkami jsou
   a) pohledávky výživného;
   b) pohledávky náhrady škody způsobené poškozenému ublížením na zdraví;
   c) pohledávky náhrady škody způsobené úmyslnými trestnými činy;
   d) pohledávky daní a poplatků;
   e) pohledávky náhrady přeplatků na dávkách nemocenského pojištění, důchodového pojištění, úrazového pojištění a důchodového zabezpečení;
   f) pohledávky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, pohledávky pojistného na úrazové pojištění a pohledávky pojistného na veřejné zdravotní pojištění;
   g) pohledávky náhrady za příspěvek na výživu dítěte a příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče,
   h) pohledávky náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci,
   i) pohledávky náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory,
   j) pohledávky regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění,
   k) pohledávky náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů a od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.

   Výše máte uvedeny všechny přednostní pohledávky, tak jak je vyjmenovává zákon. Jak je vidět půjčka nebo úvěr mezi ně nepatří.

 114. dobry den chcu se zeptat prisel mi dopis z cesky spravy socialniho zapespeceni a tam je napsano mam egzekuci na plat a cituji:sdelujeme vam ze s ucinosti od 6.9.2011 upravujeme vysi srazek na uhradu vasi pohledavky na 1159kc k vyplate
  nalezi7646kc. vyse srazek byla stanovena s prihlednutim k zadne vyzivovane osobe .zpusob vypoctu vyse castky ,kterou nesmi platce duchodu srazit na uhradu pohledavky vlady cr vymahane vykonem rozhodnuti ,je v souladu s 278 obcanseho soudniho radu a naruzenym vlady cr c.595/2006sb.dle narizeni vlady cr 595/2006sb. castka ktera nesmi byt srazena povinemu je rovna uhrnu dvou tretin souctu castky zivotniho minima jednotlivce 1 a castky normativnich nakladu 2 na bydleni pro jednu osobu podle zvlastniho pravniho predpisu a jedne ctvrtiny nezabavytelne castky na kazdou osobu ktere je povinen poskytovat vyzivne .nezabavytelna castka pro povineho cini 5326kc ctvrtina nezabavytelne castky pro kazdou osobu ktere je povinen poskytovat vyzivne cini 1331,50kc a pak je ta napsano to nechapu cituji castka ,nad kterou se zbytek duchodu srazi bez omezeni cini 7989kc mesicne .a pak tam je napsano cssz praha pri vypoctu vyse srazek vychazi z castek zivotniho minima avsak vypocet castky kterou lze srazit a castky ktera musi byt vyplacena povinemu je upraven specialnim zpusobem . tak se chcu zeptat zdali me vubec neco zbyde jsme sama a sama se zivim museji me neco nechat nebo ne nechapu a dekuji za rychlou odpoved jana

   1. jasne chapu ale ja kdyz jdu na bankomat tak me to nic nechce dat ani korunu nemuzu nic vybrat ani tu castku kterou bych mohla ktera me zustane kam musim jit aby me to dali

    1. Při blokaci účtu z důvodu exekuce většinou banka zablokuje i platební / debetní / kreditní karty. Pro výběr částky se tedy musíte obrátit přímo na některou pobočku svojí banky.

 115. dobrý den,s manželem máme půjčky a hypotéku na byt. Budeme se rozvádět, ale já až se budou dělit dluhy tak na ně nemám.Do teď je všechny splácel manžel. Slíbil mi ,že do rozvodu je bude platit on, i když už spolu nežijeme.Nebylo by pro mne lepší rozvod prodlužovat? Nevěřím totiž, že by půjčky přestal splácet, když to nebude rozhodnuto soudem.A mimochodem ty dluhy si nadělal sám. Oba dva jsme osvč, manžel má příjem okolo 40000 Kč a já tak okolo 15000 Kč. Děti žijí se mnou, dcera 10 let a syn studující 18 let. Děkuji za odpověď Gábina

  1. Součástí rozvodu by mělo být i vypořádání společního majetku. Nemáš to být nutně součásti rozvodu, ale zákon požaduje, aby k vypořádání společního majetku došlo nejpozději do 3 let od rozvodu. V rámci vypořádání společného majetku byste si manželem měli rozdělit nejenom majetek ale i případné dluhy. Pokud tedy chcete mít jistotu, že dluhy bude manžel splácet, měli byste spolu uzavřít tuto dohodu o vypořádání

 116. Dobrý den, mám exekuci na celkem velkou částku, ale jsem v současnosti na MD. Příjem mám jen 7600,-, žádné přídavky nedostávám a ani alimenty. Mám jen těch 7600,-. Jsem rozvedená, ale žiju u přítele. Mám dvě děti: 9 let a 10 měsíců. Nevlastním žádnou nemovitost ani movitý majetek. Vše co je v bytě je přítele. Může exekutor něco vzít, když je vše přítele? A jsem povinna ho vpustit do bytu když není můj? Snažím se ty peníze sehnat abych ji celou vyplatila. Jedná se o částku přes 100000,-. Zatím se mi dařilo se s nimi nějak domluvit, ale nevím kdy můžou přijet. Můžou tedy něco udělat?
  Děkuji Jana

  1. Exekutor se může pokusit zabavit majetek vašeho přítele. Exekutor má podle zákona pravomoc zajisti majetek o kterém se domnívá že patří povinnému. V takovém případě se pak musí váš přítel bránit podáním vylučovací žaloby a doložit že se jedná o jeho majetek. To že u přítele nemáte trvalé bydliště a není to váš byt exekutorovi v ničem nebrání, exekutor je oprávněn provést exekuci na místě kde se dlužník zdržuje. Pokud exekutorovi zabráníte vstoupit do bytu tak se vrátí podruhé s doprovodem policie.

   1. Dobrý den, děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat, jestli když jsem s nima byla domluvená do konce tohoto týdne, že to zaplatím a nezaplatila, protože peníze budu mít příští a zaplatím to v plné výši, tak za jak dlouho jsou schopni připravit výjezd. Jde mi o to jestli to během toho příštího týdne stihnu. Pojedou z Přerova na Mělník.
    Děkuji Jana

 117. Dobrý den mám dotaz,přišlo mi platební příkaz od soudu,že do 15dnů mám tuto částku zaplatit ,jelikož tyto peníze nemám,takže to nemohu nezaplatit.Do jaké doby,můžu očekávat exekuci a jak dlouho to trvá,než bude zahájena exekuce?Předem děkuji za odpověd.

  1. Zákon nestanovuje žádné přesné lhůty. Pokud nehradíte na základě platebního příkazu, věřitel se může obrátit na některého z exekutorů. Pokud byl vydán platební příkaz, k promlčení dojde až za 10 roků. Kdykoliv během té doby může věřitel prostřednictvím exekutora vymáhat dlužnou částku. Určitě bude dobré, pokud se pokusíte svůj dluh začít splácet, protože vám každý den nabíhají další úroky.

 118. Dobrý den, pročítala jsem zde Vaše reakce na dotazy, ale nakonec si nejsem jistá,zda bych naši situaci propočitala spravne. exekuce hrozi mne i memu manzelovi.snažíme se splácet třeba po 200, 500 měsíčně apod, ale neustále nám vyhrožují exekucí, že je to málo. mame 6 mesicní dítě. můj příjem je 7600 rodičák, od září spadne na 3800.dále si přivydělávám asi 2000 formou dohody o provedení práce. manžel bere zhruba 14000 čistého. dále máme příspěvek na bydlení který by měl tedy zůstat a doplatek na bydlení od města ve výši nyní 7000, poněvadž manžel pracuje terpve 2 měsíce a předtím byl skoro rok bez práce, ale myslím, že o ten brzy přijdeme vzhledem k tomu, že už dostává plat. manžel dluží pouze nepřednostní pohledávku, bance. Já bance ale i na sociální a zdravotním pojištění, takže i přednostní. také mám ve vlastnictví byt, který je zastaven hypotékou, která se řádně splácí a na druhém místě má zástavu právě OZZS. můžou mi ho zabavit? pokud ho prodají, nesplatí se z něj ale ani ta hypo, dnes již byt nemá takovou cenu, za který jsem ho kupovala. a pokud nařídí exekuce na výdělky, kolik nám prosím zbyde peněz? a pokud by šli po majetku, co vše mohou vzít? jedná se mi spíše o lednici a pračku vzhledem k malému miminu, vše ostatní je mi jedno.. mockrát děkuji za Váš čas.

  1. Ve vašem případě při příjmu 7600 Kč čistého je nezabavitelná částka vyšší, takže vám z tohoto příjmu nemůže být nic zabaveno. U vašeho manžela by mu z platu 14.000 Kč zůstalo 11 995 Kč. Přídavek nebo doplatek na bydlení pak nemůže být exekučně zabaven.

   Byt, na kterém máte hypotéku, může být exekučně zabaven, záleží ale na konkrétní výši vaše dluhu. Pokud dlužíte řádově tisíce/dese tisíce korun, pak je zabavení nemovitosti s mnohonásobně vyšší cenou podle zákona nepřípustné. Pokud je ale výše vašeho dluhu vysoká, pak tento byt může být zabaven a prodán v exekuční dražbě. V takovém případě by se získané peníze použili na úhradu dluhu + náklady exekuce a zbytek by vám zůstal. Na hypotéku by to nemělo vliv, museli byste jí i nadále platit.

   Při exekuci na majetek může být zabaveno téměř vše, kromě základního vybavení. Do základního vybavení patří pračka, lednička tam ale už nepatří.

   1. mnohokrát děkuji za odpověd. Jen tedy ještě doplním, že dlužím asi 160 tis. Kč. Zabavili by v tomto případě ten byt? děkuji ještě jednou.

    1. Záleží na tom, jaká je cena nemovitosti. Zákon v tomto není příliš přesný. V §58 je nově zakotveno, že exekutor je oprávněn zajistit majetek k provedení exekuce nejvýše v rozsahu bezpečně postačujícím k uhrazení vymáhané pohledávky, jejího příslušenství včetně příslušenství. Konkrétní výklad je pak záležitostí exekutora a soudu. Pokud dlužíte 160.000 korun a odhadní cena nemovitosti bude např. 400.000 byla by exekuce přiměřená, protože v exekuční dražbě se nemovitost prodá přibližně za polovinu odhadní ceny. Pokud by ale odhadní cena nemovitosti byla např. 1 mil korun, jednalo by se pak už o nepřiměřenou exekuci. Pokud ale současně není jiný způsob jak vymáhat pohledávku (exekucí na mzdu, majetek nebo bankovní účet), pak se nebude jednat o nepřiměřenou exekuci.

 119. Dobrý den,co dělat když mám exekuci jak na učet i na plat sráží mi to i se zmdy,i přes to že mám na učtě dostačující hotovost vím že to může něáký čas trvat a že se to nepošle hned nevíte o něáký době kdy příjde exekutorovi pravomoc odečíst peníze z banky?

  1. Maximální lhůta, která je určená zákonem, je 6 měsíců. Můžete se ale zkusit spojit s exekutorem a zjistit v jakém je to stavu, měl by vám být schopen poskytnout informaci, kdy dojde k úhradě pohledávky z vašeho bankovního účtu.

   1. Díky tedy,ale proč mi tedy strhávají i ze mzdy když mi to strhávají,je možné že pak z učty to co jde ze mzdy už se neodečte?

    1. Ano tak by to mělo být. Pokud na bankovním účtu nemáte celou dlužnou částku, tak se nic neodeslalo a čeká se, dokud na účet nedojdou peníze v plné výši. Je tedy rozdíl mezi tím že vám exekutor zablokuje účet, ale peníze tam zůstanou a tím že soud schválí provedení exekuce na účet a peníze se strhnou, což nějakou dobu trvá. Pokud se mezitím strhávají peníze ze mzdy tak se pak pochopitelně z účtu strhne jen část pohledávky a zbytek se uvolní.

     1. Jojo díky moc,vim že i když mám na učtě dostačující hotovost(blokovaná částka) tak to může trvat něáký čas..

 120. Dobrý den měl bych dotas dostali jsme se s manželkou do velike finanční tisně oba jsme přišli o práci ,ale tu tet máme ,ale vše nam do té doby zesplatnili.Máme hypoteku 1200000 auto ještě 100000 doplatek a 600000 dluhu ktomu šli jsme do insolvence jak by to bylo když by nám ji nepovolili máme 1 vyživovací povinnost ještě 2 roky.Chceme vědět jak by jsme dopadli kdyby nám to nepovolili manželka má plat 13000 a ja 19000.Zatím nam to ještě nepovolili.

  1. Pokud vám bude schválen osobní bankrot prostřednictvím splátkového kalendáře, tak by vám měla z platu zůstat stejná částka jako u přednostní exekuce. Pokud schválena nebude, tak vám hrozí exekuce na plat, pokud máte jen nepřednostní pohledávky, tak by vám zůstávala částka uvedená níže. A dále také hrozí exekuce na majetek.
   při mzdě 19000 Kč čistého:
   – při přednostní pohledávce je ve vašem případě nezabavitelné minimum 10 652 Kč
   – při nepřednostní pohledávce je ve vašem případě nezabavitelné minimum 13 315 Kč

   při mzdě 13000 Kč čistého:
   – při přednostní pohledávce je ve vašem případě nezabavitelné minimum 9 659 Kč
   – při nepřednostní pohledávce je ve vašem případě nezabavitelné minimum 11 329 Kč

 121. Dobrý den,
  prosím o radu.
  Na mzdu zaměstnankyně přišlo v průběhu 3 dnů 15 exekucí. Když dorazilo několik exekucí najednou, ve stejný den a jsou všechny nepřednostní, pochopila jsem správně, že se považují za exekuce se stejným pořádím a budou umořovány poměrně. Exekuce, které dorazí další den, jsou druhé v pořadí atd. Když tedy první den např. dorazila exekuce na 14000 a na 16000 a výpočtem má být strženo ze mzdy 705 Kč, tak na každou pohledávku z toho dne umořím 352,5O?
  A má nějaký vliv to, zda již exekuce nabyla právní moci….jde mi o to, že exekuce která dorazila první den ještě právní moci nenabyla, tudíž částku zatím budeme strhávat, ale zašleme věřiteli, až exekuce právní moci nabude. Další den dorazila ale exekuce, co prání moci již nabyla. Tudíž teoreticky bych měla kam stržené peníze zaslat, ale pohledávka je až v dalším pořadí, takže počkám, až na ni dojde /tedy až uspokojím předchozí/ – chápu to správně?
  A můj poslední dotaz se týká zohlednění vyživovaných osob při výpočtu. Zaměstnankyně je vdaná a má jedno dítě v pěstounské péči. Považuje se dítě v pěstounské péči za vyživované (tak jako by bylo vlastní…nejsem si tím jistá, když na dítě v pěstounské péči dostává nějaké příspěvky). A na manžela se počítá s nezabavitelnou částkou 1331,50 Kč vždy? Nemusím tedy zjišťovat jeho příjmy? Tedy i pokud on své zaměstnání má, bere se jako vyživovaná osoba, nebo jen v případě, že by byl nezaopatřený, tedy třeba bez práce.
  Předem velmi děkuji za odpověď

  1. Pro to v jakém pořadí se uhradí exekuce je rozhodující to, kdy vám byly doručeny. To kdy byla exekuce nařízena nebo kdy nabyla právní moci nerozhoduje. Ty pohledávky, které mají stejné pořadí se opravdu uspokojí poměrně. Viz zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, § 280 písmeno 3:

   (3) Pořadí pohledávek se řídí dnem, kdy bylo plátci mzdy doručeno nařízení výkonu rozhodnutí. Bylo-li mu doručeno téhož dne nařízení výkonu rozhodnutí pro několik pohledávek, mají tyto pohledávky stejné pořadí; nestačí-li částka na ně připadající k jejich plnému uspokojení, uspokojí se poměrně.

   Pokud má zaměstnankyně vyživovací povinnost tak se zohledňuje i dítě v pěstounské péči. Rozhodující je pouze vyživovací povinnost. Na manžela se nezabavitelná částka zohlední vždy, bez ohledu na to jestli má nebo nemá příjmy.

 122. Dobrý den,mám dotaz a předem děkuji za zodpovězení.Díky nesplácení manželovo půjčky mi byl exekutorem napsáno:rozhodl o provedení exekuce takto:přikázáním pohledávky z účtu povinného.Je zde uvedeno,že se to nevztahuje na prostředky do výše dvojnásobku životního minima.Na účet (ČS) mi chodí pouze rod.příspěvek ve výši 7600kč,jinak nic.Přibližně polovina této částky pokrývá trvalé příkazy.Např.pojištění,důch.spoření a splátcení kreditní karty,úvěru a kontokorentu taktéž ČS.Zajímalo by mě jestli budu mít nějaké peníze k dospozici a kolik?A pak by mě zajímalo,jestli spořitelna upřednostní svoje pohledávky před pohledávkami exekutora či ne.Moc děkuji.

  1. Přikázání pohledávky z účtu = to znamená, že dojde k zablokování bankovního účtu. Máte sice nárok na dvojnásobek životního minima, ale ten si můžete vybrat pouze 1x za celou dobu trvání exekuce.

   Jakmile bude bance doručena exekuce tak:
   1. dojde k ukončení hrazení všech trvalých příkazů nebo i všech jednorázových
   2. dojde k tomu, že se vám zablokují platební i kreditní karty
   3. Velmi pravděpodobně dojde k zablokování kontokorentu (záleží na konkrétní bance)
   4. Nebudou se provádět srážky na půjčky – resp. bude se vám zvyšovat záporná částka na bankovním účtu

   Takže pokud po zahájení exekuce budete mít na bankovním účtu nějaký kladný zůstatek, můžete si vybrat částku 6326 Kč (dvojnásobek životního minima). Další peníze už pak až do skončení exekuce nedostanete.

   1. děkuji,takže si spořitelna nebude moci srážet peníze na jejich pohledávky?takže je budu muset hradit jiným působem?Rozhodnutí mi bylo doručeno včera se lhůtou 15 dnů na zaplacení celé částky,to znamená,že spořitelna již exekuci také obdržela?
    ještě poslední dotaz..zároveň s tím mi přišlo na pozemky ,kterém mám ve vlastnictví za?:a)prodej nemovitostí povinného a za b)zřízení exekutorského zástavního práva na nemovitosti povinného.A tomu vůbec nerozumím,týká se to stejnýc pozemků.moc děkuji

    1. Pokud je nařízena blokace na účet tak ta má přednost před jinými pohledávkami (pokud nejsou také nařízeny exekučně – pokud je více exekučních pohledávek, rozhoduj pořadí, v jakém byly doručeny).

     Běžný postup je takový, že exekutor nejprve zablokuje účet v bance a teprve následně informuje povinného. Záleží tedy na tom, jak je formulovaný dopis o exekutora. Jestli je to oznámení o zahájení exekuce nebo jestli je to informace že pokud neuhradíte, bude zahájena exekuce.

     To poslední znamená, že exekutor zástavním právem zablokuje pozemky/nemovitosti a pokud nevymůže dlužnou částku exekucí na bankovní účet nebo pokud jí neuhradíte sama, tak následně nařídí prodej v exekuční dražbě.

     1. moc děkuji,některé pojmy jsou pro mne matoucí.dopis je formulován tak,že pokud nezaplatím do dnů celou částku tak bude zahájena exekuce.Zatím se mi nepodařilo s exekutorem spojit a celou částku nemám.Zaplatila bych polovinu částky a na zbytek bych se domluvila na splátkách.Akorát nevím jestli už i tak budu mít zablokovaný účet nebo zda to ještě půjde zastavit.Moc děkuji L.

      1. V tom případě tedy exekuce opravdu nebyla ještě zahájena. Pokud máte k dispozici alespoň nějaké prostředky, uhraďte alespoň polovinu té částky a následně se zkuste s exekutorem domluvit na splátkovém kalendáři. K zablokování účtu by mělo dojít až po uplynutí stanovené lhůty.

     2. ještě co se týče těch pozemků,tak v případě,že začnu hned platit,nemůžou je prodat?

      1. Pokud se s exekutorem dohodnete na splátkovém kalendáři, tak k prodeji dojít nemusí. Pokud ne, tak to možné je. Samotný prodej je ale záležitost na delší dobu. Záleží tedy i na tom o jak vysokou částku se jedná.

 123. Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,zda při zablokování účtu exekutorem mám nárok na nezabavitelnou částku?nebo jen na dvojnásobek životního mimina,který,jak jsem se tu dočetl,mohu vybrat pouze jednou za dobu trvání exekuce.Děkuji za odpověď

 124. dobry den chci se zeptat zdali kdyz si necham posilat penize na jiny ucet jestli je mozne ze stho ciziho uctu tomu dotycnemu muze prijit taky egzekuce na ucet mam totiz zablokovany ucet a nemuzu si nic brat a tak chci si to dat jinam uplne na jiny ucet k nekomu a bojim se aby mu taky neprisla egzekuce kdyz ja ji mam je to mozne nebo ne dekuji za rychlou odpoved

   1. takze si to muzu dat na jiny ucet k nekomu jinemu a nemusim myt strach ze mu prijde na jeho ucet taky egzekuce jo ja totiz pobiram invalidni duchod dekuji za odpoved

 125. Navrh na oddluzeni

  prosim o radu.Jak lze podat navrh na oddluzeni,co to obnaší.Mam nekolik exekuci ktere diky urokum a odmenam exekutorum ze mzdy zaplatit nelze,nemovitost atd.nevlastnim.
  Diky

  1. Návrh se podává k insolvenčnímu soudu podle místa vašeho trvalého bydliště. Musíte mít nějaký majetek nebo musíte být zaměstnaný a mít dostatečně vysoké příjmy, abyste byl schopen uhradit alespoň 30% všech svých dluhů za pět let. Nesmí se jednat o dluhy z podnikání nebo pohledávky za náhradu škody způsobené trestným činem. Musíte soudu doložit všechny svoje příjmy za poslední 3 roky, očekávané příjmy v následujících 5-ti letech, soupis vašeho majetku a také soupis vašich dluhů. Pokud soud vaši žádost přijme, budete muset uhradit zálohu, která může být v maximální výši 50.000 Kč (většinou se ale jedná o částku v rozmezí 5 – 20 tisíc).

   Tolik ve stručnosti, celá věc je pochopitelně trochu komplikovanější, ale toto jsou hlavní podmínky.

   1. Bohuzel jsou v tom i dluhy z podnikani na fyzickou osobu ale ty firmy jiz dnes neexistuji,nebo jsou pod jine ICO atd..jsem pouze zamestnany,a pokud bych mel nejaky majetek tak je jasne ze uz ho ma exekutor.Pokud jsem to spravne pochopil tak stat vyrobil super nastroj jak zivit exekutory…

 126. Je možne aby financni urad uvalil exekuci na mzdu za nedoplatek dph z roku 1995?
  Od roku 95 ji neuplatnoval.
  Diky

    1. Pokud je promlčený dluh vymáhaný soudní cestou, je možné podat námitku z důvodu promlčení a soud pak takovou žalobu zamítne. Pokud námitku nepodáte, nebo pokud věřitel vymáhá dluh jinou formou, tak dluh stále existuje. Promlčení má vliv pouze na právní vymahatelnost dluhu. Promlčením dluh nezaniká.

 127. Dobrý den,mám nařízenou exekuci na b.ú.,tam mi chodí jen 1100 kč-dětské přídavky,jiný příjem teď nemám.jak je to s výběrem nezabavitelné částky? Pokud bylo 1100 na účtu už asi 5x při trvání exekuce,dá se tedy vybrat?

  1. Pokud jsou na bankovním účtu dostatečné finanční prostředky, tak si můžete jednorázově vybrat částku, která odpovídá dvojnásobku životního minima = tj. 6252 Kč. (pokud tam máte méně peněz tak pochopitelně pouze ty peníze, které tam máte).

 128. Dobrý den prosím o radu ,manželovi přišla na plat ex. kolik mu mužou strhnout má plat 20000kč máme 3děti 9,3,4 let. děkuji

  1. Záleží na tom, jestli je to přednostní nebo nepřednostní pohledávky. U přednostní mu z čisté mzdy 20.000 Kč zůstane 13 315 Kč, u nepřednostní 15 978 Kč

 129. Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám osobní bankrot ,který mi byl schválen.Lze doplatit dluch aniž bych musel splacet 5let?.Děkuji za odpověd.

  1. Osobní bankrot skončí buď tím že je celý dluh uhrazen nebo tím že 5 roků splácíte a uhradíte alespoň 30% dluhů. Pokud uhradíte celou dlužnou částku nyní tak po vás pochopitelně nikdo nebude chtít platit dalších 5 let …. musí být ale uhrazen celý dluh

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *