Dluhy a manželství

Dluhy a manželství
Dluhy a manželství

Jak je to s dluhy, pokud je udělá pouze jeden z manželů? Musí manželka platit dluhy svého manžela a naopak? A jak je to s dluhy po rozvodu? Podívejte se jak si poradit s dluhy v manželství a po rozvodu.

Dluhy a manželství – kdo musí platit?

O důležitých věcech, jako jsou půjčky, hypotéky, nákupy drahých věcí a finančním hospodaření obecně, by měli vždy rozhodovat oba manželé. Nebo by si alespoň měli domluvit jasná pravidla. Společné rozhodování o penězích a financích, také předpokládají zákony. Proto v české republice platí, že finanční závazek, který uzavře jeden z manželů – jako například půjčka nebo hypotéka, nebo jakýkoliv jiný finanční závazek, se automaticky stává společným závazkem obou manželů

To znamená, že pokud manžel uzavře nějakou půjčku, případné splacení této půjčky je povinná provést i jeho manželka.

Dluhy a rozvody

Při rozvodu pak platí, že dluhy rodiny jsou součástí rozvodového vyrovnání. Stejně tak jako veškerý majetek nabitý v průběhu manželství se dělí mezi oba manžely, stejně tak se dělí i případné dluhy, které vznikly po dobu manželství. A to i bez ohledu na to, že o případném dluhu nemusel jeden z manželů nic vědět.

60 comments

  1. Dobrý den, jsem už asi 10 let rozvedená a můj bývalý manžel si nadělal velké dluhy. Teď se na mě dokonce obrátil o peníze a vyhrožuje mi, že pokud mu sama nedám peníze na jeho dluhy, bude je po mě chtít exekutor. Ale já přitom s těmi jeho dluhy nemám vůbec nic společného. Hrozí mi něco? Může po mě exekutor chtít nějaké peníze?

    1. Pokud dluhy vašeho bývalého manžela vznikly až po ukončení manželství, to znamená až po vašem rozvodu, a pokud nejste na žádném z dluhů uvedená jako spoludlužník nebo ručitel, tak vám určitě nic nehrozí. Pokud chcete mít 100% jistotu, tak si od vašeho manžela zjistěte exekutora, který tyto dluhy řeší a obraťe se přímo na něj.

      1. Dobrý den, chtěla jsem se také zeptat. Manželovi vznikl dluh ještě před naším manželstvím. Teď mi exekutor zablokoval účet. Přitom,co jsem se informovala tak by neměl mít právo aby byla uvalena exekuce na můj účet. Co mám dělat aby se to dále nedělo?
        Děkuji za odpověď

  2. Dobrý den,
    jsem už 4 roky rozvedená. Ještě po dobu trvání manželství jsme s manželem uzavřeli SMLOUVU O ZÚŽENÍ SJM. Ale manžel při uzavírání smlouvy zamlčel, že má dluhy z podnikání. Je OSVČ a neplatil sociální pojištění. Dozvěděla jsem se o tom až teď. V současné době jsou jeho dluhy z podnikání cca 300 000. Mám strach, že může polovinu vyžadovat po mě. Můžete mi prosím poradit, jak se v této situaci zachovat. Samozřejmě žádné jeho dluhy platit nechci.
    Moc děkuji za radu.
    Petra

    1. Podle zákona že pokud dohoda o zúžení společného jmění manželů vznikne až po tom co vznikla případná pohledávka, tak se při vymáhání pohledávky na tuto smlouvu nepřihlíží. Pokud tedy váš manžel měl dluhy již před tím, než jste uzavřeli tuto dohodu, pokud tyto pohledávky vznikly po dobu vašeho společného manželství, pak je zde riziko, že by po vás také mohly být vymáhány nějaké peníze.
      Je to ale komplikovanější, záleží také na tom, jestli ten má pohledávky vůči vašemu manželovi o této smlouvě věděl. Pokud ano a souhlasil s ní, tak by neplatilo to, co je napsáno v předchozím odstavci.
      Pokud víte, že jsou dluhy již vymáhány, pak se můžete zkusit spojit s konkrétním exekutorem a vyjasnit si s ním celou situaci nebo se popřípadě obrátit na právníka

      1. Je to tak, že dluhy vznikly před sepsáním smlouvy o zúžení. A pohledávky vůči bývalému manželovi má stát, konkrétně OKRESNÍ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ. Takže pokud tomu dobře rozumím, mám tedy problém i já. OSSZ o smlouvě neví, dluhy bez tak vznikly před sepsáním smouvy. Mám strach, že když se obrátím na exekutora, tak tím vlastně ještě celou situaci zhorším.

        1. Tím že se obrátíte na exekutora, určitě nic nezhoršíte. Pokud by měl v úmyslu peníze vymáhat i po vás, tak tomu stejně nezabráníte. Lepší je ho kontaktovat a na rovinu si ověřit jak je to s těmi dluhy. Pokud by požadoval peníze i od vás, pak to můžete dále řešit přes právníka a případně podat vylučovací k žalobě k soudu, který nařídil exekuci.

          1. Máte pravdu, děkuji.
            Ještě snad jedna otázka. Jaký je rozdíl mezi zúžením SJM a vypořádáním SJM. Nemusím se do budoucna obávat, že exmanžel bude mít nárok na věci které jsou v dohodě o zúžení už zapsané?

            1. Zúžení společného jmění manželů se může týkat jen určité části společného majetku. Na některé věci – společné vybavení domácnosti, se zúžení nevztahuje. Zúžení také může mít libovolný rozsah.

              Vypořádání společného jmění naproti tomu řeší veškerý společný majetek a rozděluje jej mezi oba manžely. Pokud máte dohodu o zúžení, tak vypořádání majetku by se mělo týkat pouze těch věcí, které nejsou zapsány v dohodě o zúžení.

              Na věci, kterých se týkala dohoda o zúžení, by váš exmanžel již neměl mít žádný nárok.

  3. Zdravím,
    moc by mi pomohla Vaše rada. Mám 23 roků, studuji VŠ a už třetím rokem vlastním živnostenský list. O prázdninách pracuji a celkem obstojně si vydělávám (ale jen 2 – 4 měsíce v roce). Rodiče jsou rozvedení. Otec na mě platil výživné, které ale bylo jen ústně dohodnuté. Ale koncem roku mi napsal, že už mi přispívat nebude, vzhledem k tomu, že si vydělávám. Chtěla bych se zeptat, jestli bych mohla dát k soudu návrh na určení výživného – když mám živnostenský list a pár měsíců v roce pracuji.
    Děkuji.

    1. Ano to určitě můžete, soud po vás ale bude chtít doložit výši vašich příjmů a podle toho kolik si vyděláváte tak stanoví případnou výši výživného. Pokud vám podnikání přináší vysoké příjmy tak může výživné i zamítnout.

      1. Moc děkuji za bleskovou odpověď. Představa, že dávám tátu k soudu je dost hrozná, ale tlačí mě k tomu moje matka, protože peníze dával otec jí, ale ona mi z nich stejně nic nepřispívala, bydlím už mimo domov a vše si platím sama. Takže vlastně táta podporoval místo mě moji matku. Napadlo mě, že bych se zkusila s tátou domluvit, jestli by mi třeba neplatil výživné jen v měsících, ve kterých nepracuji.
        Můžete mi prosím ještě napsat, jestli bych mohla po mámě výživné co otec platil požadovat?
        Děkuji.

        1. Výživné je vždy určeno ve prospěch dítěte. Pokud je dítěti méně než 18 let tak za něj peníze spravuje rodič. Jakmile je mu více než 18 let tak má na tyto peníze právo jen dítě. Pokud na vás tedy otec peníze platil a matka vám z nich nedávala ani korunu, tak máte právo je po ní požadovat. Je ale na vašem zvážení zda to budete chtít řešit soudní cestou.

  4. Dobrý den,

    mám dotaz k dědictví – po smrti manžela zjistila manželka že má spoustu dluhů u bankovních ústavů o kterých nevěděla. Nyní je řešeno dědické řízení – manželka x dospělá dcera zemřelého. Ve společném vlastnictví SVM mají byt. Jak to je s dluhy a dědictvím podílu na bytě , kdo dědí a do jaké výše a jakou má manželka možnost je neplatit neb má minimální příjem.

    Děkuji za odpověď D.

    1. Za dluhy, které vznikly po dobu manželství, odpovídají oba manželé rovným dílem. Takže řekněme, že manželka zjistila, že její manžel měl před smrtí dluhy 1 milión korun. Po jeho smrti zodpovídá manželka za dluhy do výše 500.000 Kč, druhých 500.000 Kč se stává součástí dědictví (dědického řízení) stejně jako všechen majetek zemřelého manžela a ½ ze společného majetku manželů.
      Dluhy a majetek v dědickém řízení se pak dělí mezí oprávněné dědice. Buď rovným dílem, nebo pokud existovala závěť tak je možné i jiné rozdělení. Teoreticky by tedy manželka měla uhradit ¾ dluhů a dcera ¼. Dluhů v dědictví je ale možné se zříci, ale tím by se zřekla i ½ bytu která je také součástí dědictví. Také záleží, jak byly koncipovány jednotlivé smlouvy, které uzavřel manžel.
      Pro konkrétní řešení této situace bude nejlepší obrátit se na nějakého právníka a detailně s ním probrat celou situaci.

      1. Pouze ještě drobný dotaz, je pravda že lze dědit dluhy pouze do výše dědictví, v našem případě do hodnoty 1/4 bytu. Mockrát děkuji za odpověď.

        1. Ano platí, že pokud přijmete dědictví kde jsou i dluhy, tak zodpovídáte za tyto dluhy pouze do výše dědictví. Nezapomeňte ale, že při přijetí dědictví jste také povini zaplatit dědickou daň.

  5. Dobrý den,
    letos to bude již 5 let, co jsem rozvedený. Soud nás rozvedl bez přítomnosti manželky a majetkoprávní vyrovnání žádné nemáme. Bývalé manželce jsem v době manželství ručil při úvěru, ona jej bohužel nesplácela a nejspíš nepřebírá poštu. Jelikož jsem se přestěhoval a banka již na mne neměla kontakt, došlo to tak daleko, že nyní je 4násobná částka strhávána exekučně z mého platu u zaměstnavatele. Chci se zeptat, zda mám právo žádat po bývalé manželce nějakou kompenzaci? Zda až částku celou zaplatím, mohu nějakou cestou po ní požadovat alespoň polovinu, nebo celý dluh. A zda mohu požadovat jen tu částku, která byla dlužná bance, nebo i veškeré úroky a exekuční náklady, které činí 75% dlužné částky – tedy většinu. Děkuji za odpověď.
    Nutno ještě dodat, že smlouvu od úvěru logicky nemám, pouze a jen exekuční příkaz, který mi předal zaměstnavatel a na něm jsme jako dlužníci vedeni oba (na prvním místě bývalá manželka, potom já).

    1. Všechny půjčky a úvěry, které vzniknou po dobu manželství, jsou součástí společného majetku obou manželů (pokud to není například dohodou o zúžení společného majetku nějak omezeno). Pokud u vás nedošlo k vypořádání společného majetku, jste i nadále zodpovědný za ideální polovinu i všech závazků. Po svojí bývalé manželce ale můžete požadovat úhradu 1/2 dluhu (popř. toho co zaplatíte). Požadovat úhradu více než 1/2 nemůžete, protože podle zákona jste byl od začátku za tento úvěr zodpovědný i vy, takže to že to došlo až k exekuci je i vaše vina (alespoň tedy z pohledu zákona).

  6. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Přemýšlím o rozvodu, ale mám obavy z toho, že můj manžel nebude platit svoji část dluhů. Budou potom splátky vymáhány po mě? Děkuji.

    1. Součástí rozvodu by mělo být i vypořádání společného majetku manželů, jakmile je uzavřena dohoda o rozdělení společného majetku (a i všech závazků), pak by už exekutor neměl mít právo po vás vymáhat úhradu dluhů za bývalého manželka.

  7. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat. Asi před měsícem a půl zemřel tchán. Neměl žádný majetek pouze osobní věci, zato spoustu dluhů. Tchýně má strach že dluhy bude muset platit. Jak je to může se tchýně vzdát dědictví? Četla jsem reakci na dotaz ohledně pozůstalosti a tam píšete že polovinu dluhů bude muset zaplatit. A co když ani pořádně neví jaké dluhy tchán měl.A když se vzdá dědictví tak tu druhou polovinu platit nemusí?ale tu první jo? jak je to?

    1. S dluhy je to tak, že pokud manžel vaší tchýně uzavřel nějaké půjčky nebo měl jiné pohledávky, tak v rámci společného majetku manželů za 1/2 těchto dluhů odpovídá i ono. Nerozhoduje to, jestli o půjčce věděla nebo ne. Podle zákona mají manželé společný majetek a zodpovídají společně i za všechny dluhy (pokud to není omezeno dohodou o zúžení společného jmění).
      V případě dědictví po zemřelém se pak součástí dědictví stávají i dluhy. V tomto případě by tedy do dědictví měla přejít i 1/2 dluhů po zemřelém. Toto dědictví je pak možné odmítnout. Záleží ale na konkrétním případě, o jaké pohledávky se jedná a co vše je součástí dědického řízení.

  8. Jo a ještě bych se chtěla zeptat jak je to když se pod dluhy tchýně nepodepsala a tchán si je vzal bez jejího vědomí?

    1. Ano, viz předchozí odpověď. Pokud to není omezeno dohodou o zúžení společního majetku, všechny závazky (půjčky, úvěry nebo jiné pohledávky) uzavřené jedním z manželů spadají do společního jmění, zodpovědnost za případné dluhy pak mají oba manželé rovným dílem.

  9. Dobrý den, jsem zhruba půl roku rozvedená, manžel hrál po dobu manželství hrací automaty a udělal nějaké dluhy. V majetkoprávním vyrovnání se zavázal a uznal dluhy za své. Nějaké dluhy jsem splatila a také splácím. S bývalým manželem mám 2 nezletilé dcery, které bydlí se mnou v pronajatém bytě, manžel v tomto bytě už nemá trvalé bydliště. Chci se Vás zeptat, jestli po mně exekutoři pujdou dál, anebo se mohu majetkoprávním vyrovnáním, které samozřejmě nabylo právní moc, bránit.Děkuji.

    1. Pokud máte v rámci vyrovnání společného majetku určené, že dluhy jsou zodpovědnost manžela, exekutoři by vám měli dát pokoj. Pokud by to přesto nějaký zkusil, můžete se bránit na základě toho vyrovnání a soud by vám dal zapravdu.

      1. Děkuji Vám za rychlou odpověd. Rozeslala jsem veškeré dokumenty ohledně rozvodu, včetně majetkoúprávního vyrovnání, exekutorům. Dnes mi došel dopis od jednoho exekutora, že na to nebudou přihlížet, mnoho známých mi řikalo, že jen tak straší, je to možné?….Díky.

        1. Z uvedených informací to opravdu vypadá, že to na vás exekutor “jenom zkouší”. Pokud ale chcete mít 100% jistotu, tak celou věc konzultujte s právníkem, protože bez přesného znění rozhodnutí soudu ve věci vypořádání společného majetku vám nemohu potvrdit, že se nemáte čeho bát, se 100% jistotou.

          1. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s § 150 odst. 2 občanského zákoníku?…exekutoři se na to obracejí…Děkuji.

            1. Nevím přesně na co se ptáte, jedná se o tento paragraf:
              § 150
              (1) Dohoda o vypořádání společného jmění manželů musí mít písemnou formu. Jestliže do společného jmění manželů náleží též nemovitost, nabývá dohoda účinnosti vkladem do katastru nemovitostí.
              (2) Práva věřitelů nesmí být dohodou manželů dotčena.
              (3) Neprovede-li se vypořádání dohodou, provede je na návrh některého z manželů soud.
              (4) Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.

            2. ano přesně tento paragraf..exekutoři se odkazují na 2 odstavec….

            3. A na co přesně se ptáte? Tento odstavec řeší situace kdy, manželé (nebo i jeden z nich) uzavřeli během manželství nějakou půjčku. Zodpovědnost za její splácení tedy mají oba. Není tedy možné v rámci vypořádání společného majetku stanovit, že dluh bude hradit pouze jeden z nich bez toho, aby s tím věřitel souhlasil. Nevím ale jaká je vaše situace a kdy konkrétně vás exekutor na tento paragraf odkazuje. Pokud jste pokládala nějaký dotaz již v minulosti tak ho prosím zopakujte se všemi souvislostmi. V této poradně odpovídáme denně na několik desítek dotazů a nejsme schopni si pamatovat všechny předchozí dotazy a souvislosti. Pokud chcete nějakou odpověď tak zkuste napsat podrobněji co přesně by vás zajímalo.

  10. Dobrý den, mám dotaz zda jsem nějak v ohrožení když si chci vzít ženu se , kterou už několik let žiju, jde o to ,že se složitě 7 let rozváděla , bývalý manžel si nasmlouval bez jejího vědomí spoustu půjček – nesplácí je, ona už měla i exekuci na platě a mateřské,protože neměli zúžení SJM, ani majetkové vyrovnání-bývalý je fluktulant a nespolupracuje, a nikdo pořádně neví co kde je ještě potřeba splatit, přítelkyně u mě nemá hlášené trvalé bydliště,u mě v bytě žádný majetek kromě několika nezbytností nemá,jde mi o to, zda když se vezmeme mi hrozí možnost návštěvy exekutora a zabavení bytu,auta, věcí nebo obstavení účtu?

    1. Za dluhy manželky, které vznikly před manželstvím zodpovědnost nenesete. Exekutor tedy nemůže požadovat nařízení exekuce třeba na váš plat. S exekucí na majetek je to ale složitější. Exekutor se může dostavit k vám do bytu a pokusit se zabavit majetek. Na vás pak bude, abyste doložil, že jednotlivé věci jsou vaše a popř. že je máte ještě z doby před manželstvím, že nepatří vaší manželce nebo nejsou součástí společného majetku.

      1. Děkuji za brzkou odpověď, a jak je to s účtem? chodí tam peníze pouze moje…a ještě dotaz můžu situaci předejít tím, že sepíšu s nastávající předmanželskou smlouvu kde bude uvedeno to,že je majetek můj a co si pořídíme bude moje jelikož to budu hradit já?

        1. dohoda o zúžení majetku je určitě dobrý nápad, ale nikdy to není 100% ochrana, u konkrétních věcí budete muset dokládat, že jste si je pořídil opravdu vy. Exekuce na bankovní účet může být nařízena, pouze pokud by byla vedena exekuci i proti vám, což by v tomto případě nemělo nastat.

  11. Dobrý den, jsem zhruba půl roku rozvedená, manžel hrál po dobu manželství hrací automaty a udělal nějaké dluhy. V majetkoprávním vyrovnání se zavázal a uznal dluhy za své. Nějaké dluhy jsem splatila a také splácím. S bývalým manželem mám 2 nezletilé dcery, které bydlí se mnou v pronajatém bytě, manžel v tomto bytě už nemá trvalé bydliště. Chci se Vás zeptat, jestli po mně exekutoři pujdou dál, anebo se mohu majetkoprávním vyrovnáním, které samozřejmě nabylo právní moc, bránit……..poté jsem Vám psala ohledně § 150 odst. 2 občanský zákoník, že se na něj exekutoři obracejí.

    1. Dohoda o vypořádání společného jmění manželů je dvoustranný právní úkon pouze mezi manželi s tím, že ať již si majetek (v tomto případě společné závazky) rozdělíte mezi sebe jakkoliv, nesmí taková dohoda omezit věřitelská oprávnění třetích osob (např. banky). Může se proto stát, že pokud manžel, který se v dohodě o vypořádání SJM splátky zavázal platit, je z nějakého důvodu neplatí, věřitel může jednotlivé splátky (případně i celý zesplatněný dluh) vymáhat soudně po obou rozvedených manželích.

      Jediná možnost jak se tomuto vyhnout by bylo v případě, že by věřitel souhlasil s tímto rozdělením. Takže ano, i přes dohodu o vypořádání společného majetku, mohou být ty dluhy, které vznikly po dobu manželství vymáhány, i po vás. Vy pak ovšem můžete na základě dohody o vypořádání majetku, požadovat úhradu toho, co vám exekutor zabaví, po bývalém manželovi.

      1. můj manžel platit nebude, bude tudíž osobní bankrot pro mě řešením??.dluhy s veškarými dalšími poplatky jsou skoro ve výši 700 000 Kč, proto zvažuji o osobním bankrotu

        1. Osobní bankrot vám takto jednoduše doporučit nemohu. Záleží nejenom na výši dluhů, ale i na tom jaké máte příjmy a jaký celkový majetek. Oddlužení podle insolvenčního zákona je poměrně komplikovaný proces, pokud zvolíte formu splátkového kalendáře, tak vám po dobu 5-ti roků bude zůstávat pouze nezabavitelné minimum podobně jako při exekuci na plat.

          1. majetek kromě vybavení bytu nemám žádný, manžel vše prohrál a plat se pohybuje okolo 11 000 Kč + alimenty od manžela…

  12. Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na manželovy dluhy. Jsme už skoro dva roky rozvedeni a měli jsme nějaké dluhy společné. Máme pouze rozvodový papír, kde jsou v žádosti o rozvod sepsané i dluhy a jak si je rozdělíme (kdo kolik bude splácet)a rozdělení majetku (co si kdo vezme). Já splácím dluhy poctivě a ještě budu splácet asi dva roky, ale manžel se mezitím zadlužil ještě více, dokonce zadlužil i byt který mu zůstal. Já nyní žiju se svým novým novým přítelem na jiné adrese a samozřejmě jsme zařízeni do bytu kupovali znovu. Něco si přinesl přítel od rodičů. Zajímá mě jestli se manželovy dluhy týkají i mě nebo celé mé nové domácnosti(i přítele)a jestli se můžu proti tomu nějak bránit. Co k tomu potřebuji, na koho se obrátit atd,,,,. Děkuji předem za odpověď. Ida

    1. Za dluhy manžela, které vznikly až po vašem rozvodu a vypořádání společného majetku nemáte žádnou zodpovědnost.
      Za dluhy z bývalého manželství máte zodpovědnost i nadále, exekutor tedy může postihnout vaše příjmy nebo váš majetek. To se ale týká pouze vás a ne vašeho přítele. U exekuce na majetek je to ale složitější, protože podle zákona může exekutor zabavit majetek, o kterém se domnívá, že patří dlužníkovi (tedy vám). Pokud by se jednalo o majetek přítele, pak by musel doložit, že je opravdu jeho (doklady o nabytí, účtenky ap.)

  13. dobry den chtela jsem se zeptat muj pritel ma dluhy hrozi mu exekuce bydlime spolu ale vse co mam v byte jsem si koupila sama nebo s pomoci rodicu nema u me trvale bydliste a tak bych chtela vedet zda exekutor ma pravo mi muj majetek z abavit nebo popr. kde mam sepsat nakou smlouvu o tom ze majetek je pouze muj.Dekuji predem za odpoved Sarka

    1. Exekutor má podle zákona právo zabavit majetek, o kterém se domnívá, že patří dlužníkovi. V případě exekuce je důkazní břemeno na postiženém. To znamená, exekutor může přijít k vám do bytu a označit i váš majetek jako součást exekučního soupisu (to že u vás nemá přítel trvalé bydliště, není rozhodující). Vy pak musíte exekutorovi doložit, že se jedná o váš majetek. Tj. pokud máte pořizovací doklady, mělo by to být dostatečné. U věcí, které vám darovali rodiče se to ošetřit darovací smlouvou. Pokud by exekutorovi nestačilo doložení pomocí těchto dokladů je pak nutné, v případě exekuce, podat vylučovací žalobu k příslušnému soudu.

      1. jeste bych se chtela zeptat ta darovaci smlouva od rudicu muze byt sepsana jen mezi nami nebo ji musime nekde potvrdit dekuji

  14. Dobrý den, s manželem jsme již rozvedeni i majetkově vypořádáni. Vše proběhlo dohodou, kdy manžel na sebe převzal veškeré závazky (úvěry), které vznikly bez mého vědomí. Nyní, několik let po rozvodu, mě kontaktuje banka, že jsem vedena coby spoludlužník spotřebitelského úvěru. Vím, že jsem nic nikde nepodepisovala. Je možné, že pohledávku budu muset splatit i já z titulu sjm, ačkoli úvěr si bral výhradně bývalý manžel, a to i přesto, že v rámci vypořádání převzal závazky na sebe, což máme písemně stvrzené. Moc děkuji za odpověď. A.S.

    1. Pokud si nejste vědoma, že byste něco podepsala, tak si zkuste u banky ověřit, na základě čeho jste vedena jako spoludlužník. Bohužel pak ale platí to, že vyrovnání po rozvodu není pro věřitele závazné, pokud o něm není dopředu informován a neodsouhlasí ho. Takže banka (pokud je zde opravdu nějaký právní vztah k dané pohledávce), může pohledávku vymáhat po vás. Vy pak ale zase můžete to, co případně zaplatíte bance vymáhat na základě uzavřeného vyrovnání po bývalém manželovi.

  15. Prosím o radu jsem 3 roky rozvedená a bývali manžel nebyl u rozvodu.Napsal jen že je mimo CR a že jsme majetkově vyrovnaní.To ano ale dluhy které byly v manželství zůstali na mě a o těch se tam ani nezminil.Jsou všechny psané na mě a nevím zda je nějaká šance aby se podílel na placení.Kdž byli v době našeho manželství.Předem děkuji za radu co bych měla dělat a zda je nějaká šance aby se na tom podílel.Monika

    1. Záleží na tom, jestli v rámci vašeho rozvodu došlo i k vypořádání společného majetku. Pokud ano, měla by tím být vypořádána i odpovědnost za dluhy. Pokud k tomuto vypořádání nedošlo, pak lhůta pro vypořádání společného majetku je podle zákona 3 roky od rozvodu. Pokud tato lhůta již vypršela, tak se má za to, že za dluhy vzniklé po dobu manželství jsou oba manželé odpovědní rovným dílem. Věřitel tedy sice může po vás vymáhat úhradu celé částka, vy ale můžete po svém bývalém manželovi vymáhat úhradu “jeho poloviny”

  16. Dobrý den,

    prosím o radu, po 9 letech manželství jsem přišel na to že moje manželka nasekala dluhy o kterých jsem neměl vůbec žádné tušení, schovávala přede mnou veškeré výpisy z bank atd. dokonce ani teď nevím kolik a kde vlastně dluží peněz, zatím se rozvádět nebudeme, ale já trvám na tom sepsat smlouvu co nechám v bytě a dokonce souhlasila že mi podepíše že veškeré dluhy si nechá ona až na jeden o kterém jsem věděl jsem jí řekl že doplatíme společně. Ale co se týká hypotéky na byt a toho co si nabrala sama samozřejmě platit nechci, jedná se mi o to až si přehlásím trvalý pobyt a přehlásím se pravděpodobně k rodičům kde asi a na nějakou chvíli skončím, se nemusel klepat strachy že někde něco nezaplatila a pak by zaklepali v horším případě exekutoři tam to by bylo dost nepříjemné. Děkuji za odpověď a prosím o zaslaní na výše uvedený email

    S pozdravem,
    David

    1. Za dluhy, které vznikly po dobu manželství, jsou obecně zodpovědní oba manželé rovným dílem. I pokud nyní s manželkou uzavřete dohodu o zúženi společného majetku nebo něco podobného, tak na existující dluhy to nemá vliv = zde by se zúžením musel souhlasit věřitel.

  17. Dobrý den, v roce 2008 jsem se rozvedla s manželem. Rozvod proběhl bez jeho účasti, takže k žádnému majetkovému vypořádání nedošlo. V manželství můj bývalý manžel nadělal dluhy. Bohužel nevím v jaké výši, ani zda stále trvají, ale zřejmě ano. Mám se i nyní po osmi letech od rozvodu obávat případného exekutorského zásahu na mojí osobu? Chtěla bych si totiž koupit zahradu a bojím se, abych o ní pak nepřišla. Předem děkuji za odpověď.

  18. Dobry den, prosim potrebuji poradit.Manzel mel rodinny dum do ktereho jsem se v roce 2007 privdala.v roce 2008 jsme sepsali pred notarem zuzeni spolecneho majetku. ale v roce 2009 jsme si vzali na snachu pujcku , manzel v roce 2013 se odstehoval a uver platim sama. Uz jsme rozvedeni a manzel odmita mi pomahat uver platit.U soudu mi rekli at podam zadost o vyrovnani majetku. dekuji zykova

  19. dobrý den, můžete mi prosím poradit, bývalý manžel, se kterým jsem 30let rozvedená, po rozvodu udelal dluhy. Bohužel, jsem jeste za manželství koupila parcelu, máme ve SJM. Bývalý letos zemřel, mel spoustu exekucí. Jak je to s pozemkem, když propadne státu, mám event.předkupní právo?
    My jsme meli písemnou dohodu, kde bývalý uznal, že parcela patří mne, jenže jsme to sepsali špatne.

  20. Dobrý den.kontaktovala me byvala manzelka po 15 letech po rozvodu,že byli u ni exekutoři kvuli pujčce kterou si vzala asi ještě za manželstvi ale ja v ni nefiguruji ani jsem nic nepodepsal.muže po mě vyžadovat prispění na zaplaceni?po 15 letech?před rozvodem jsme si napsali dohodu,s ověřenim podpisu,ale ne od notaře.Děkuji Vencl

  21. Dobrý den, jsem už 15 let vdaná, ale s manželem spolu nežijeme. Ještě v době společného žití můj manžel zdědil po otci dům, který je psaný na jeho jméno. V současné době nasekal nemalé dluhy a nyní žádá vyplacení poloviny částky z našeho společného domu, který jsme společně koupili. Chci se ale zeptat, jestli mám nárok i já jako manželka na jeho polovinu domu, který zdědil. Je to bráno jako společné nabití majetku v době manželství?
    Děkuji za odpověď.

  22. Dobrý den, jak je možné, že bývalý manžel disponuje s majetkem, být, dům, vila a nikdo nic neprodá, ale automaticky mi hrozí exekuce, daňový bonus na dítě automaticky zabaven…. Co mohu proti tomu dělat?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *